mzgk
Sobota, 15 grudnia 2018r. · Imieniny: Celiny, Waleriana
paweł

Strona Główna » Aktualności

70-lecie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej i laury dla prof. Józefy Kobylińskiej

12 listopada, 13:19

Głównym punktem jubileuszowych uroczystości, które odbyły się w piątek w Mszanie Dolnej, było wręczenie prof. Józefie Kobylińskiej Honorowego Członkostwa PTL w uznaniu jej zasług w badaniach nad gwarą Zagórzan.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą, po której członkowie PTL-u, byli i obecni oraz zaproszeni goście udali się do pensjonatu Janda na część oficjalną. Tu wszystkich obecnych powitała prezes mszańskiego oddziału Teofila Latoś, a całość poprowadziła Katarzyna Ceklarz. 

Pierwszym i najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie Honorowego Członkostwa PTL Józefie Kobylińskiej, blisko 90-letniej profesor urodzonej w Słomce (dziś dzielnica Mszany Dolnej, kiedyś odrębna wieś), wybitnej językoznawczyni związanej przez dekady z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, która posiada ogromne zasługi w badaniach nad gwarą zagórzan. Laudację na jej cześć wygłosił prof. Jan Święch, Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przypomniał on karierę prof. Kobylińskiej na krakowskiej uczelni i dokonania naukowe. - Jej badania naukowe mają niebagatelną wartość dla tego regionu - podkreślił.

Prof. Kobylińska dziękowała za wyróżnienie i opowiedziała zebranym o swojej twórczości naukowej. Do swoich najważniejszych prac zaliczyła książki "Gwara w utworach Władysława Orkana", "Świat językowy Władysława Orkana - słowa i stereotypy", "Słownik gwary gorczańskiej - zagórzańskiej" i "Studia nad językiem ksiąg gromadzkich wsi Kasina Wielka 1513-1804". Opracowała również m.in. 40 biogramów ludzi związanych z Mszaną Dolną i jest autorką licznych publikacji na temat Mszany Dolnej i okolicznych miejscowości. To dzięki niej gwara zagórzańska doczekała się naukowych opracowań. Jesteś też, co ciekawe, jedyną kobietą z tego regionu, która uzyskała tytuł profesora. 

Odznaczenia gratulowali jej m.in. burmistrz Józef Kowalczyk i wójt Bolesław Żaba. - To wspaniałe dziedzictwo. Pamiętamy o nim i nie zapomnimy - deklarował wójt gminy Mszana Dolna. 

Prof. Kobylińska podzieliła się z zebranymi informacją, że dom jej mentora - doktora Sebastiana Flizaka - niezwykle zasłużonego dla badań na kulturą ludową Zagórzan etnografa, znów jest na sprzedaż. Marzeniem jej, choć zastrzegła, że nierealnym, jest by kiedyś ten dom został wykupiony i przekształcony w muzeum poświęcone pamięci założyciela mszańskiego oddziału PTL-u, w którym mogłyby znaleźć się bogate zbiory etnograficzne z tego terenu. Chciałaby też, aby wszystkie jej drobne prace dotyczącego regionu Mszany Dolnej zebrać i wydać w jednej książce. 

W kolejnym punkcie uroczystości odbyło się wręczenie tytułów Zasłużony Członek Oddziału PTL w Mszanie Dolnej, które otrzymało siedem osób: Janusz Mikołajko, Maria Antos, Anna Knapczyk, Julian Kasprzyk, Maria Stożek, Józefa Żądło i Teofila Latoś. 

Ostatnimi punktami programu były wykłady: Rola PTL w badaniach etnograficznych - prof. dr hab. Jan Święch Dziekan Wydziału Historycznego UJ), Historia PTL w Mszanie Dolnej – Teofila Latoś, prezes PTL w Mszanie Dolnej oraz Sebastian Flizak, niestrudzony badacz Zagórzan - Katarzyna Ceklarz PPWSZ w Nowym Targu.

Spotkanie zakończyła prezentacja jubileuszowego folderu, dyskusja oraz wystąpienie zaproszonych gości oraz występ „Kapeli ze Mszany” im. St. Ciężadlika i J. Krzysztofa.

Źródło:gorce24.pl

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.