mzgk
Niedziela, 19 sierpnia 2018r. · Imieniny: Bolsława, Juliana

Strona Główna » Aktualności

Mszana Dolna. Burmistrz o drogowych inwestycjach na terenie miasta

02 grudnia, 20:32

Na czwartkowej sesji rady Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk mówił o inwestycjach rozpoczętych pod koniec wakacji i wczesną jesienią. Niektóre z nich już zostały zakończone, a inne wymagają już tylko kosmetycznych poprawek.

Zakończył się pierwszy etap budowy ul. Popiełuszki. W części ulicy od strony kościoła pw. Bożego Miłosierdzia został ułożony chodnik. Do osiedla Krakowska został wylany asfalt. koszt tego przedsięwzięcia to ok. 200 000 zł.

Kanalizacja przy ul. Spadochroniarzy. Zakończyła się budowa kanału głównego wraz z przepompownią ścieków i przejściem pod dnem rzeki Mszanki. Trwają prace związane z podłączaniem do niej gospodarstw domowych. Koszt inwestycji to ponad 1 225 000 zł.

Droga na ul. Leśnej również zyskała nowy wygląd. W ramach dofinansowania w wysokości 100 000 zł z promesy (usuwanie klęsk powodziowych) udało się wyremontować część ulicy. Całkowity koszt to 189 277 zł.

Na ul. Słomka drogowcy rozpoczęli układanie chodnika od granicy z Kasiną Wielką. Prace są już na dość zaawansowanym etapie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie wyznaczyła ostatni dzień grudnia na koniec prac. Wykonawców wprawdzie trzyma ten termin, ale finał całej inwestycji prawdopodobnie zakończy się na przełomie roku.

Źródło:UM Mszana Dolna

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Ninjago
Ninjago, 02 grudnia, 22:01Nareszcie mamy gospodarza, który koncentruje się na realnych potrzebach mieszkańców. Brawo Panie Burmistrzu. Osobiście wiem, że bardzo się Pan angażuje i jest Pan zawsze w kontakcie z mieszkańcami rozwiązując często trudne sprawy - zaniedbania z przeszłości. Dziękujemy i doceniamy.
mszaniak
mszaniak, 02 grudnia, 23:10@ninjago, moze poblogoslawic naszego ''mera'' trzeba?
lel
lel, 03 grudnia, 12:01Ninjago co rozumiesz pod pojeciem"kontakt z mieszkańcami "jeżeli mnie pamięć nie myli to było tylko jedno spotkanie zaraz po wygranych wyborach w budynku MOK, gdzie były obiecanki następnych spotkan,ale jakoś na obietnicach się skończyło.No i mam pytanko w jaki sposób jest finansowana budową kanalizacji na ul.Spadochroniarzy?
boryna
boryna, 03 grudnia, 13:24O lel wystąpił jak Gary Cooper w samo południe zamiast Anioł Pański odmawiać. A gdzie zagubił się nieodłączny kuras? Czyżby miał jakąś kwarantannę?
lel
lel, 03 grudnia, 15:39Boryna możne Ty odpowiesz na moje pytanie? I jeszcze jedno kto finansuje ten chodnik na ul.słomka.Dlaczego nie jest konkretnie napisane w jakiej części daną inwestycję finansuje miasto a jaką częścią jest dotacja?To tak żeby było jasno i przejrzyście co?,kto?Ile?
boryna
boryna, 03 grudnia, 15:47A Ty odpowiesz na moje pytanie; czemu kuras nic nie pisze?
lel
lel, 03 grudnia, 16:11Boryna a moze na temat powyższego artyk ułu porozmawiamy .Moze Ty naswietlisz jak to jest z tym finansowaniem tych inwestycji,bo znowu zaczynasz sprowadzać rozmowe nie na temat...
boryna
boryna, 03 grudnia, 16:24Lelkuras jutro urząd o 8.00 otwierają, idź i pytaj. Tam ci napewno wszystko wyjaśnią.
lel
lel, 03 grudnia, 16:53Jeśli rozpisujecie się o inwestycjach to może więcej konkretów i bardziej szczegółowo.Po to jest ten portal żeby mieszkańcy mogli dowiedzieć się konkretnie co i za ile i nie musieli chodzić do urzędu...
boryna
boryna, 03 grudnia, 18:19Lelkuras ruch to zdrowie ale jak Ci się nie chce chodzić to na stronie internetowej miasta znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
wanpirek
wanpirek, 03 grudnia, 19:44@lel zapytaj @kurasa jak to poprzedni burmistrz wypisywał i chwalił się sukcesem chodnikiem na ulicy Krakowskiej a teraz strasznie chce pomniejszyć zasługi Burmistrza Kowalczyka przy inwestycji jaka jest realizowana chodnik na ulicy Słomka , a procedury są takie same i inwestor ten sam ,różnica jest tylko taka że na Krakowskiej nie było sporów z pozyskaniem gruntów pod inwestycje a na Słomce były Różnic było wiele @lel choćby taka że inwestor powiadomił byłego burmistrza czy chce by robiono chodnik na ulicy Krakowskiej ponieważ już raz były przyznane środki ale były burmistrz zrezygnował i wówczas Wójt Tadeusz Patalita za te pieniądze zrobił chodnik w Kasince Małej Obecny Burmistrz zabiegał o środki na realizację chodnika na ulicy Słomka a poprzednik nie
lel
lel, 03 grudnia, 21:29Wanpirek a powiedz no wszystkim ile środków finansowych miasto przrznaczylo na wykonanie chodnika na "slomce"bo jakoś nigdzie o tym nie pisze?Gdzie jest podana kwota?hm....śmierdzi mi tu jakimś twoim fanatyzmem wanpirek...
Tadeusz Filipiak
Tadeusz Filipiak, 03 grudnia, 21:45Realizacja chodnika przy ul. Krakowskiej (DW968) to wspólna inwestycja krakowskiego ZDW i miasta Mszana Dolna. Kosztami podzieliły się obie jednostki w proporcji 50%/50%, dodatkowo miasto zleciło i pokryło koszty projektu. Także 100% kosztów budowy oświetlenia wzięło na siebie miasto. Chodniki przy DK28 ( ul. Zakopiańska i Słomka)- projekty zlecone w kadencji 2010-2014 i zapłacone również w tamtym czasie. 100% kosztów realizacji obu chodników wzięła na siebie GDDKiA w Krakowie-zarządca drogi. Partycypacja miasta to 7 tys netto za podział geodezyjny działek na Słomce. I jeszcze kanalizacja ul. Spadochroniarzy- finansuje tę inwestycję Spółka Górna Raba w całości (ponad 1,2 mln zł) W zamian miasto przekazało spółce sporą działkę na Krakowskiej (przy oczyszczalni)Po co więc te kłamstwa w komentarzach? Jeśli jest inaczej, proszę o fakty.
lel
lel, 03 grudnia, 22:53I co wanpirek ile jeszcze będziecie oklamywac ludzi i siać propagande?...
Tadeusz Filipiak
Tadeusz Filipiak, 04 grudnia, 08:20Informacje dodatkowe ws. budowy chodnika przy ul. Słomka; "Koszt projektu budowy chodnika wraz z odwodnieniem przy ul. Słomka wyniósł 73.800zł. Projekt dot. budowy chodnika przy ul. Słomka-dk28 został zlecony 01.07.2014 i wykonany w miesiącu grudniu 2014r. Projekt dot. budowy chodnika przy ul. Słomka-dk28 został zapłacony w grudniu 2014r-budżet Miasta 2014r. Miasto partycypuje w kosztach budowy chodnika przy ul.Słomka dk28 na kwotę 7.000zł+VAT=8.610zł za podział geodezyjny" To cytaty z pisma Urzędu Miasta Mszana Dolna, znak; OG.1431.38.2017 z dnia 20.10.2017r., podpisany przez mgr.inż.p.Antoniego Roga-Sekretarza Miasta, będącego odpowiedzią na moje zapytanie skierowane do burmistrza miasta w dniu 26.09.2017. Moje zapytanie dotyczyło realizacji chodnika przy ul. Słomka. Co do procedur-nie były takie same i inwestor nie był ten sam! Chodnik przy ul. Krakowskiej realizowaliśmy wspólnie z ZDW-zarządcą drogi nr 968 (Kraków ul. Głowackiego)zaś finansowanie, jak napisałem wczoraj, było podzielone po 1/2, ale tylko sam chodnik i odwodnienie. Chodnik przy ul. Słomka to dk28 i inwestorem jest GDDKiA (Kraków, ul. Mogilska)W tym przypadku (podobnie jak przy Zakopiańskiej) budowę chodnika i odwodnienia wzięła w całości na siebie GDDKiA, a projekty (także oświetlenia przy Zakopiańskiej) pokryło miasto w kadencji 2010-14. Postaram się też, jeszcze dziś, opisać krótko historię budowy chodnika przy ul. Krakowskiej-jedno mogę zdradzić już teraz-nie było tak, jak to opisał jeden z komentujących.
Tadeusz Filipiak
Tadeusz Filipiak, 04 grudnia, 09:28Krótko o chodniku przy dw 968-wspólnie z panem wójtem T.Patalitą byliśmy u dyrektora ZDW Pana Grzegorza Stecha w Krakowie, sondując możliwości budowy chodnika przy tej drodze. Pan dyrektor zasugerował wtedy, że najrozsądniej byłoby zrobić to wspólnie (ZDW+miasto+gmina) Ustaliliśmy też, że gmina Mszana Dolna, jako większy samorząd weźmie na siebie przygotowanie procedury przetargowej dla całego odcinka(Kasinka Mała-ul.Krakowska)i wyłonienie wykonawcy całego zadania, a kosztami podzielimy się proporcjonalnie do długości projektowanych po obu stronach odcinków. Po ponad pół roku od tego spotkania przy odcinku dw 968 biegnącym przez Kasinkę Małą pojawiły się ekipy robotników. Zaskoczony zadzwoniłem do dyr. Grzegorza Stecha z pytaniem o rozpoczęte prace. Usłyszałem od pana dyrektora, że oto p. wójt Tadeusz Patalita, oznajmił zarządcy drogi, że miasto Mszana Dolna......wycofuje się z wcześniejszych ustaleń i odstępuje od wspólnego projektu i dlatego gmina przystępuje do budowy "swojego" odcinka. Tego samego dnia rozmawiałem też z p. Tadeuszem Patalitą. Z całą odpowiedzialnością oświadczam, że nigdy takiej deklaracji ze strony Miasta nie było i cały ten czas byliśmy gotowi do wspólnej realizacji zadania. Pan wójt zadecydował samodzielnie, także za Miasto Mszana Dolna. Chodnik w Kasince Małej powstał, później powstał też przy ul. Krakowskiej. Przy tym pośpiechu, projektujący inwestycję dla gminy, zapomnieli o kilkudziesięciu metrach chodnika do granic miasta. Ten "niczyj" odcinek został ujęty w miejskim projekcie, a zapłacony został przez przez wójta gm. Mszana Dolna p. Bolesława Żabę przy rozliczeniu naszej inwestycji w 2014r. Tyle o chodniku przy ul. Krakowskiej
boryna
boryna, 04 grudnia, 17:36Panie Filipiak proponuję od razu z grubej rury coś Pan zapłacił gdy było dane Panu nami rządzić a dzisiaj jest realizowane bądź będzie robione w przyszłości.......... Pan dyrektor Grzegorz Stech niestety nie żyje wielka strata wspaniały człowiek więc proponuję zostawić go jak się modlimy "wieczne odpoczywanie racz mu dac panie".Chyba że dla Pana nie ma żadnych świętości?
malarz
malarz, 04 grudnia, 18:18boryna podpisuję się pod Twoim wpisem obydwoma rękoma.Pan Grzegorz Stech zmarł w czerwcu 2013 roku po długotrwałej chorobie nowotworowej(przeczytałem w internecie). Nie znałem go ale po wpisach był oceniony jako wspaniały, życzliwy człowiek.I jak wskazuje nauka kościoła każdą osobę zmarłą należy zostawić w "świętym spokoju" a Ci którzy tego nie rozumieją i powołują się na nią źle czynią.
lel
lel, 04 grudnia, 18:40Boryna i malarz p Filipiak przytacza tylko fragmenty rozmów z nieżyjącym p Grzegorzem po to żeby wszyscy dowiedzieli się jaka była prawda wokół tej inwestycji a wy oczywiście znowu zaczynacie atakować...W którym miejscu naruszył pamięć o zmarłym bo jakoś nie mogę się tego dopatrzyc...
wanpirek
wanpirek, 04 grudnia, 19:03@Boryna @malarz zgadzam się z Tobą że nie przystoi naruszać pamięć o zmarłym ale co się dziwić czasami człowiek modli się pod figurą a diabła ma za skórą @lel jesteś adwokatem T Filipiaka ?
wanpirek
wanpirek, 04 grudnia, 19:10Panie T, Filipiak z tymi racjami jest tak jak z "dupą" każdy ma swoją
maczo
maczo, 04 grudnia, 19:17sie zaczelo chca zaklinac rzeczywistosc ,a mieszkancy i tak was wkrotce wszystkich ocenia . Panie burmistrzu takie brzydkie slowo a fujjjjjjj .
maksio
maksio, 04 grudnia, 19:40Panie Filipiak jeśli pan nie rozumie co wypada robić a co nie to tak to wygląda jak z tym modlącym się pod figurą o którym pisze wanpirek..........Lel oglądałeś film ADWOKAT DIABŁA?
tukan
tukan, 04 grudnia, 20:06@maczo z Łostówki, żebyś czasem nie zaklinał tej rzeczywistości co piszesz, ty masz w mieście tyle do oceny..., że głowa mała a Pan burmistrz nie pisze żadnych komentarzy i wie kto ty jesteś więc uważaj na słowa.
boryna
boryna, 04 grudnia, 22:00Panie Filipiak będzie rondo na Orkana w kierunku Niedźwiedź i Mszana Górna.Czy za to też zapłacono za pana kadencji?
boryna
boryna, 04 grudnia, 22:04tukan a jego imię jest Janek64
lel
lel, 04 grudnia, 22:10Boryna a wy finansujecie to rondo które ma powstać?
boryna
boryna, 04 grudnia, 22:12W jednym się obecna władza pomyliła trzeba przyznać. Zamiast Dom Kultury budować na ulicy Marka gdzie planował poprzednik i pokazał nam swoje cudo przed wyborami chcą budować na stadionie.Ciekawe czy za to też już zapłacił?....................Jedno nie mogę pojąć że taki był świetny,amerykański a go pogonili.Podłość ludzka nie zna granic to z filmu Wyjście awaryjne.
boryna
boryna, 04 grudnia, 22:14Poco my mamy finansować skoro mniemam że poprzednik tę inwestycję przewidział i sprawy uregulował.Bo inaczej być nie może.
boryna
boryna, 04 grudnia, 22:17A poza tym lel boli że się dzieje i jeszcze będzie się wiele działo a Ciebie krew po prostu zalewa że można a przez to władza twoja znika.
boryna
boryna, 04 grudnia, 22:20A tobie pozostaje tylko zanucić "pojawia się i znika mam na twym punkcie bzika"
mszaniak
mszaniak, 04 grudnia, 22:38Aha, bo w tym miejscie tylko jedno rondo jest potrzebne. Za mostem, ale sprzedaliscie budynek prz moscie wiec nie ma miejsca.
lel
lel, 05 grudnia, 07:10Boryna być może i będziecie coś robić bo sprzedaliscie już prawie wszystko, a obiecywaliscie w kampanii wyborczej ze nie będziecie wyprzedawac majątku miasta.A onosnie centrum kultury to przygladnij się waszej koncepcji,mieszkańcy nie zostawili na tym suchej nitki i tylko Boga prosić żeby to nie powstało w takiej lub podobnej formie...
malarz
malarz, 05 grudnia, 07:47Panie Filipiak jak czytam Pana wpisy to można stwierdzić że wiesz pan wszystko.Kto gdzie kiedy i dlaczego i dlatego spytam może Pan wiesz gdzie się podziewa kuras a zniknął zaraz na początku listopada a to przecież największy wielbiciel Pana dokonań. Bo jeśli Pan nie wie to kto może wiedzieć gdzie jest kuras i dlaczego tak nagle zniknął?.
wanpirek
wanpirek, 05 grudnia, 09:41Panie Filipiak ale ograł Wójt Tadeusz Patalita pana w Kasince Małej zrobiono chodnik po obu stronach ulicy a w Mszanie "0" o czym to świadczy ? że mieliśmy małego Tadzia przy władzy
wampirek
wampirek, 05 grudnia, 10:17@wanpirek czy współpraca samorządowców bliźniaczych samorządów polega na wzajemnym ogrywaniu się? Jeżeli polityka wójta Patality polegała na ogrywaniu sąsiadów, to nie powód do dumy, raczej odwrotnie. A dwustronny chodnik w Kasince jest bez sensu, zarówno ze względów bezpieczeństwa (świeżo po wybudowaniu był śmiertelny wypadek młodego kierowcy), jak i ekonomicznego punktu widzenia. Co zresztą potwierdzają mieszkańcy Kasinki
wampirek
wampirek, 05 grudnia, 10:19@Tadeusz Filipiak - witamy na forum ;) Widzę, że szykuje się powrót. I bardzo dobrze
joazele
joazele, 05 grudnia, 10:31Wampirek pomarzyć ludzka rzecz, ale oto fakty z sąsiedniego portalu, wyniki sondy internautów. W mieście Mszana Dolna wygrywa Józef Kowalczyk 47,1%
coby
coby, 05 grudnia, 10:32o właśnie! kwintesencja umiejętności managerskich "dużego" Tadzia: ograć sąsiadów, wybudować dużo, drogo i bez sensu. Taki "miś na miarę naszych możliwości".... Lepszego podsumowania @malarz tego "managera" od załatwiania nie mogłeś zrobić.
coby
coby, 05 grudnia, 10:33znaczy @joazele że na sąsiednim portalu już druga kadencja się rozpoczęła? Aha.......
wampirek
wampirek, 05 grudnia, 11:17@joazele ja nie marzę. Ja widzę tę dzisiejszą bryndzę w Mszanie
Mohicans
Mohicans, 05 grudnia, 11:57OMG ilu tu trolli internetowy,oj sie Duda wami zajmie.juz niedługo...w ten sposob juz 3lata staracie sie odpierac sensowne argumenty,ktore piętnuja wasza bylejakość,chamstwo i obłudę.zamiast pisać komentarze,to moze nasze elyty wzieli byscie sie do roboty,pozdrowienia z UK Aaa zapomniałem...czy pan szanowny ekonomista planuje jakies spotkanie z mieszkańcami miasta w okresie koniec/początek Nowego Roku???bo wtedy bede ja i wiele.innych osob zjedzie na święta a spraw mamy wiele do omowienia,. Pozdrawiam serdecznie
pinokio
pinokio, 05 grudnia, 17:37Mohicans jeśli się nie mylę to Ty chyba odkryłeś "stalowe jaja" u jakiegoś tam T.F.?.
pinokio
pinokio, 05 grudnia, 17:38Mohicans bym uwierzył jeszcze że piszesz z Hiszpanii w przerwie podczas zbioru pomarańczy a nie z UK.
boryna
boryna, 05 grudnia, 19:22Panie Filipiak pytam podobnie jak malarz czy pan czasem nie wie gdzie się podziewa internauta kuras który zniknął jak kamfora i ani widu ani słychu po nim .Chyba nie jest z mohicansem w UK bo gdyby tak było to gotowi by byli być może odnaleźć TF ze stalowymi jajami.Ale prędzej jestem przekonany jeśli są razem to bardziej w Hiszpanii przy pomarańczach co wcale nie przeszkadza im znaleźć TF z jego cudownymi niepowtarzalnymi skarbami.Mohicans widział je to i czemu kuras miałby je nie podziwiać - ten wybryk natury u TF.A może byście i wampirka zaprosili do tego podziwiania TF było by z was takie wspaniałe niepowtarzalne TRIO,trzy w jednym.
wampirek
wampirek, 06 grudnia, 07:47@boryna - zawsze lepiej skierować dyskusję na poboczny temat, zamiast dyskutować o meritum, czyli o dokonaniach obecnej ekipy, bo nie ma o czym i tu masz rację
coby
coby, 06 grudnia, 09:42@pinokio, @boryna i reszta kumpli "Józia" i "dużego Tadzia" jak zawsze w najwyższej intelektualnej formie. "Jak żylety"!
maczo
maczo, 06 grudnia, 18:48@ boryna i tukan ale wy jestescie madrzy!!!! ,sprawdzilem dokladnie wszystkie polskie imiona i nie ma czegos takiego jak Janek64 ??? . Jezeli wiecie i macie 100% pewnosc to napiszcie doklanie imie nazwisko i miejsce zamieszkania wtedy bedziecie mogli cokolwiek powiedziec . Wy wszyscy jestescie starej daty i starej mysli politycznej tak zachowuja sie przedszkolaki (((.Smiac sie z was tylko - zwykla dziecinada , strzacie sie jak mozecie tylko ze nic nie potraficie . Wystarczy ze na forum pojawil sie z imienia i nazwiska byly burmistrz Filipiak i wpadliscie w panike ha ha ,juz macie mokre spodnie ha ha . Nie jest wazne czy jestem z miasta M.D CZY z gminy M.D . BEDE SOBIE PISAL I NIC WAM DO TEGO , widac jak rowniez przeszkadzaja wam moje wpisy a wiecie dlaczego ? JESTESCIE NIEUDOLNI POLITYCZNIE i ZAMIAST POPRACOWAC NAD SOBA WSZYSTKO WAM PRZESZKADZA WSZYSTKIEGO SIE BOICIE . Idzie rok wyborczy wiec bedziecie siac swoja propagadne polityczna tylko ze mieszkancy nic z tego nie beda miec , ale porzadzcie sobie jeszcze chwile sami sie wywrocicie politycznie . SZKODA TYLKO TEGO MIASTA I JEJ MIESZKANCOW !!!! A czy burmistrz pisze czy nie pisze poprostu mnie to nie interesuje on jest od poprawy dobrobytu i lepszego zycia mieszkancow a nie od pisania tutaj na forum tego czy tamtego . I tyle w temacie panowie zapraaszam do politycznej dyskusji zwiazanej z efektywnym zarzadzaniem miasta.
maczo
maczo, 06 grudnia, 18:58jeszcze jedno @ tukan PAN burmistrz nie jest nikim wiekszym od zwyklego obywalela miasta zapamietaj NIKIM WIEKSZYM a tak po ludzku to pwinien kazdego nawet jego przeciwnika politycznego czy osoby ktora sie nie zgadza z jego polityka zarzadzania miastem POWINIEN TRAKTOWAC Z SZACUNKIEM Powinien rowniez tak sie zachowywac w podejmowanych decycjach zeby umiec przekonac do swoich projektow oraz racji , nie zwalczac mieszkancow POWTARZAM NIE ZWALCZAC!!!! SPROBUJCIE TO ZROZUMIEC I WCIELIC W ZYCIE .
malarz
malarz, 06 grudnia, 18:58maczo nie wywołałeś mnie ale proponuję byś się zajął wypasem baranów na Łostówce i pilnuj żeby barany nie strzały po swoich i twoich nogach .DOBRZE WIESZ O CO CHODZIŁO INTERNAUTOM GDY PISALI O JANKU64
maczo
maczo, 06 grudnia, 19:02@ malarz dla mnie jestes cyniczny i tyle w temacie niby madry a cofniety jak zawsze , dlatego to miasto wyglada jak wyglada .
malarz
malarz, 06 grudnia, 19:14maczo takich jak Ty nazwałbym mianem pół sprytny.Chcesz być na wsi i w mieście i tu się kłania znane powiedzenie że chłop ze wsi do miasta wyjdzie ale wieś z niego nie.A tak na marginesie to pilnuj barany i ucz się ortografii przy wypasie baranów bo w mieście nie wypada być na bakier z ortografią.
maczo
maczo, 06 grudnia, 19:17zobacz na swoja ortografie chociazby w ostatnim twoim wpisie ha ha filozofie z miasta .
coby
coby, 06 grudnia, 23:03Czego te barany mają nie robić "po swoich i twoich" nogach @malarz????? "Strzać"????? Ło matko.................................................. Tobie @malarz na temat ortografii to bezpiecznie będzie milczeć ;-)). Pozdr.
pinokio
pinokio, 07 grudnia, 06:19coby ale malarz ściągnął,przepisał "strzać" od nie byle kogo ale od maczo mistrza ortografii z Łostówki..
doncorleone
doncorleone, 19 stycznia, 10:58A ja czekam maczo że zmadrzejesz choć coraz bardziej wątpię że to nastąpi.Lodowisko chodzi przy temperaturze plus 6 stopni to dla twojej wiedzy.
malarz
malarz, 06 maja, 13:57Maczo a ilu w swojej historii miasto mialo zastępcę burmistrza.
Zaloguj się aby dodać komentarz!