mzgk
Sobota, 15 grudnia 2018r. · Imieniny: Celiny, Waleriana
paweł

Strona Główna » Aktualności

Umowy przekazane - czas na duże proekologiczne i turystyczne inwestycje

14 lutego, 13:08

Dzisiaj w budynku Starostwa Powiatowego w Limanowej doszło do przekazania umów gwarantujących przyznanie dofinansowania unijnego na kolejne proekologiczne i turystyczne projekty. Dzięki tym środkom powstaną m.in. nowe szlaki turystyczne wokół Mogielicy, wymienione zostaną stare piece oraz zmodernizowane zostaną powiatowe budynki.

Dzisiaj o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej przedstawiciele samorządu województwa: przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, wicemarszałek Stanisław Sorys, Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz radny województwa Stanisław Pasoń przekazali limanowskim samorządowcom umowy gwarantujące dofinansowanie na kolejne proekologiczne i turystyczne inwestycje. Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego powstaną m.in nowe szlaki turystyczne wokół Mogielicy. 

- 10 lat temu na Mogielicy została zbudowana wieża widokowa, z której turyści mogą podziwiać piękno okolicy, a pięć lat temu oddaliśmy do użytku trasy narciarskie wokół najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego. Czas ten pokazał, że inwestycje te były strzałem w dziesiątkę, gdyż chętnie korzystają z nich turyści z całej Polski, którzy coraz częściej spędzają ferie czy wakacje właśnie na ziemi limanowskiej - mówił Leszek Zegzda - Przyznane dziś dofinansowanie pozwoli na stworzenie kolejnych, komfortowych ścieżek i ciekawych szlaków edukacyjnych, z których będą mogli skorzystać odwiedzający chociażby Kamienicę, Limanową czy Słopnice. Jestem przekonany, że w najbliższych latach przyciągną one jeszcze więcej turystów, którzy zechcą tu aktywnie wypocząć - przekonywał Leszek Zegzda

Nowe ścieżki mają zostać oddane do użytku do końca sierpnia 2020 roku. Mają być wyposażone m.in. w ławki i stoły, przy których będzie można wypocząć po górskich wędrówkach. W pobliżu pojawią się też stojaki rowerowe, a nowe trasy zostaną włączone do sieci tras rowerowych - w Tylmanowej połączą się z trasą VeloDunajec. W ramach projektu powstaną: miejsca postojowe w gminach Słopnice, Kamienica, mieście Limanowa oraz w gminie Limanowa wyposażone w altany/wiaty, stanowiska dla rowerów, kosze na śmieci i tablice informacyjne, zaplecze informacyjno-sanitarne (w mieście Limanowa), kładki dla rowerów (w mieście Limanowa). Ponadto planowane są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych poprzez zakup 20 audio przewodników do istniejących wypożyczalni na trasach wokół góry Mogielica. Aby monitorować ruch turystycznych na powstałych trasach planowany jest także montaż innowacyjnych pętli do pomiaru ruchu turystycznego w miejscowościach Kamienica, Limanowa, Stara Wieś oraz Słopnice. Całkowita wartość projektu: 6 mln  57 tys. 900,72 zł. Poziom dofinansowania: 3 mln. 736 tys. 638,12 zł (tj. 65%).

Kolejny projekt, na który zostało przyznane dofinansowanie dotyczy termomodernizacji 13 budynków powiatu limanowskiego. Niemal we wszystkich z nich zostaną zamontowane kolektory słoneczne. Dzięki temu zmniejszy się zużycie energii, a do powietrza dostawać się będzie mniej dwutlenku węgla, projekt przewiduje, bowiem, że jego emisja zmniejszy się o ponad 44%. Obniży się też emisja szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 i to aż o ponad 95%. 

- Ponad cztery tysiące mieszkańców Małopolski umiera każdego roku z powodu smogu. Tylko w zeszłym roku stężenie toksycznych pyłów PM 10 i PM 2,5 przekroczyło w naszym regionie dopuszczalny poziom o 50 i 42 procent. Dlatego gruntowne remonty, które przejdzie 13 budynków na ziemi limanowskiej, to ogromna inwestycja w zdrowie mieszkańców oraz turystów, którzy odwiedzają naszą okolicę - podkreślała Urszula Nowogórska

Pracę związane z gruntowną modernizacją budynków w Limanowej i okolicy będą trwały przez niecałe dwa lata i obejmą m.in. domy pomocy społecznej, placówki zdrowotne, szkoły oraz dom wczasowy w Limanowej. Na ten cel z budżetu RPO przeznaczono w sumie ponad 2,7 mln zł.

Trzecia dotacja pozwoli natomiast na wymianę starych i nieekologicznych piecy w 96 domach gminy Limanowa na najbardziej nowoczesne kotły, spełniające tzw. normy ekoprojektu. Zostaną one wymienione jeszcze w tym roku. Na te działania przeznaczono niemal 900 tys. złotych. Wymiana kotłów pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 30% oraz szkodliwych pyłów o ponad 90%. Co istotne nowe piece trafią do domów, w których w niedalekiej przyszłości nie będzie możliwości podłączenia do lokalnej sieci ciepłowniczej. 

W uroczystym przekazaniu umów wzięli udział partnerzy projektów m.in burmistrz miasta Limanowa - Władysław Bieda, wójt gminy Limanowa - Władysław Pazdan, wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, przedstawiciel gminy Kamienica – sekretarz Jarosław Augustyniak oraz władze powiatu: starosta limanowski - Jan Puchała, wicestarosta Mieczysław Uryga i przedstawiciele zarządu powiatu. 

Fot. Marek Giza
Autor: mgiza
Galeria
Komentarze
Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.