mzgk
Czwartek, 13 grudnia 2018r. · Imieniny: Łucji, Otylii
paweł

Strona Główna » Aktualności

Aleksander Wierietielny postawił jeden warunek. W Polsce muszą powstać profesjonalne trasy biegowe...pod górą Lubogszcz?

01 kwietnia, 11:39

Aleksander Wierietielny został trenerem głównym Kadry Narodowej Kobiet w biegach narciarskich, natomiast Justyna Kowalczyk będzie pełnić funkcję asystenta trenera głównego. Ta informacja lotem błyskawicy obiegła Polskę.

Rozmowy Aleksandra Wieretelnego i Jystyny Kowalczyk z Polskim Związkiem Narciarskim trwały ponad dwie miesiace, a więc jeszcze przed IO w Pjongczang. Jednym z zapisów kontraktu duetu Wierietelny-Kowalczyk, a PZN oprócz oczywiście warunków finansowych miał być i taki, który dotyczył realizacji budowy profesjonalnego ośrodka narciarskiego. 

Apoloniusz Tajner w swego rodzaju hołdu wdzięczności dla osiągnięć najlepszej biegaczki w historii polskich biegów zapraoponował aby taki ośrodek powstał u stóp góry Lubogoszcz. Koncepcja, choć już zapomniana, to znów wróciła do "świata żywych". Informacja ta ma się potwierdzić w połowie kwietnia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przez PZN i Ministrstwo Sportu, które już na ten cel zarezerwowało 13.5 mln złotych.

Centrum Narciarstwa Biegowego  na Lubogoszczy w Kasinie Wielkiej i Kasince Małej 
Przyjęta koncepcja zakłada budowę m.in. kilkunastu kilometrów tras do biegów narciarskich (najwyższej klasy), stadionu zimowego, strzelnicy do biatlonu wraz z zapleczem. 

Na należącej do Nadlesnictwa  ziemi na Lubogoszczy w ciągu 1.5 roku  zostanie  wybudowany stadion. Wybraliśmy najbardziej sprzyjający bieganiu na nartach teren na osiedlu Zagródce w Kasince Małej. Zmieściłyby się na nim stadion, hotel, szatnie dla zawodników, pomieszczenia dla serwisantów, a nawet samochodowy parking. Zgodnie z projektem powstanie 1.5 kilometrowa, płaska pętelka do nartorolek, a także duża, siedmiopółkilometrowa pętla. Można by ją, wzorem niemieckiego Oberhofu, porozdzielać na mniejsze, liczące 2500, 3300 i 5 tys. m odcinki. Służyłyby one zarówno biegaczom, jak i biathlonistom. Dla tych drugich należałoby dodatkowo utworzyć 25 stanowisk strzelniczych. 

 

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.