mzgk
środa, 23 stycznia 2019r. · Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
reklama tv28

Strona Główna » Aktualności

45. MP Seniorów Karate Kyokushin. Ponad 100 najlepszych karateków rywalizowało w Limanowej

23 kwietnia, 13:33

W minioną sobotę, 21 kwietnia w Limanowej odbyły się najważniejsze w naszym kraju zawody w dyscyplinie Karate Kyokushin - 45 Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin.

Zaszczyt organizacji jubileuszowych, 45. Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin przypadł w udziale klubowi sportowemu ARS Klub Kyokushinkai. Współorganizatorami mistrzostw byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa.

Do rywalizacji sportowej w tegorocznych MP zgłosiło się początkowo 130 karateków - kobiet i mężczyzn reprezentujących 60 polskich klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate. Ostatecznie, po weryfikacji zawodników, która odbyła się w przeddzień zawodów w mistrzostwach wzięło udział 112 zawodników z 54 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate. Sędzią głównym zawodów był shihan Andrzej Drewniak (9 Dan), a sędzią technicznym shihan Edward Urbańczyk (5 Dan). Zawody sędziowało łącznie 50 sędziów.
Rywalizacja sportowa odbywała się w konkurencji kumite kobiet, w kategoriach wagowych:
-55kg, -60kg, -65kg, +65kg oraz w kumite mężczyzn, w kategoriach wagowych -65kg, -70kg, -75kg,-80kg,-90kg, +90kg. Wszystkie walki odbywały się w formule full contact, z zastosowaniem pełnej siły ciosów. Atrakcją i sporym zainteresowaniem widzów wywołał tzw. „test tameshiwari” polegający na tym, iż zawodnicy, którzy zakwalifikują się do półfinału w poszczególnych kategoriach wagowych łamali deski sosnowe czterema sposobami: kantem dłoni (shuto), pięścią (seiken), łokciem (empi) oraz stopą (kakato).

Jak wspomniano Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin, to najważniejsze zawody w kraju w tej dyscyplinie sportu, w których brali udział najlepsi karatecy. Można powiedzieć – elita polskiego Kyokushin Karate. Rywalizacja sportowa przebiegała na adekwatnym do rangi zawodów poziomie, a widowiskowe kombinacje technik nożnych lub ręcznych w wykonaniu zawodników wywoływały aplauz licznie zgromadzonej na trybunach limanowskiej hali publiczności. W tej elitarnej grupie karateków znalazły się trzy zawodniczki ARS Klub Kyokushinkai, które z dumą i honorem reprezentowały miasto Limanowa: Renata Sukiennik oraz dwie zawodniczki o identycznym imieniu i nazwisku - Justyna Zelek (starsza) oraz Justyna Zelek (młodsza). Dla całej trójki dziewcząt były to pierwsze zawody tak wysokiej rangi w ich karierze, co więcej dla dwóch z nich były to pierwsze zawody w ich życiu, w których rywalizowały na zasadach „full contact”. Mimo to limanowianki zaprezentowały się bardzo dobrze i bez kompleksów. Co prawda decyzją sędziów przegrały swoje walki na etapie eliminacji, ale w żadnym razie nie dały powodu do wstydu, a wręcz przeciwnie. Jak powiedział ich trener: „zaangażowanie i postawa naszych zawodniczek podczas tegorocznych Mistrzostw Polski daje podstawę sądzić, że w przyszłości mają duże szanse na medale w zawodach tak wysokiej rangi. Należą się im wielkie brawa”.

Od strony organizacyjnej zawody zostały zorganizowane i przebiegały na najwyższym poziomie - do czego przyzwyczaił nas już ARS Klub Kyokushinkai, kierowany przez sensei Arkadiusza Sukiennika (4 Dan). Były one wspaniałą reklamą wyjątkowej dyscypliny sportu, jaką jest Karate Kyokushin, ale również doskonałą promocją Miasta Limanowa i całego naszego regionu. Rywalizacja sportowa przebiegała na trzech matach. Mata główna, na której odbywały się wszystkie walki finałowe znajdowała się na specjalnej platformie otoczonej tzw. rampą, na której został umieszczony system oświetlenia i nagłośnienia sterowany komputerowo. Szczególnie widowiskowo została przygotowana ceremonia oficjalnego otwarcia mistrzostw. Na dźwięki japońskiego bębna Taiko wszyscy zawodnicy weszli do hali zawodów przez bramę Tori, przy dźwiękach japońskiej muzyki i w blasku specjalnie zaprogramowanego oświetlenia dodającego ceremonii otwarcia niezwykłego nastroju. Wszystkie walki finałowe były poprzedzane dźwiękiem bojowych bębnów Taiko.  

Oficjalnego otwarcia 45 Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin dokonali wspólnie Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Wiceprezes Polskiego Związku Karate – shihan Andrzej Drewniak (9 Dan). Podczas oficjalnego otwarcia zawodów obecni byli również i głos zabrali: Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP, Sylwia Kubacka, która w imieniu Posła na Sejm RP – Józefa Leśniaka wręczyła Arkadiuszowi Sukiennikowi list gratulacyjny, Justyna Tokarczyk – Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej, Jolanta Juszkiewicz – Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, która w imieniu Burmistrza Miasta Limanowa wręczyła Arkadiuszowi Sukiennikowi nagrodę pieniężną Burmistrza Miasta Limanowa za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym roku w wysokości 1.000,- zł. 

Podczas ceremonii otwarcia delegacja członków klubu ARS Klub Kyokushinkai wręczyła swojemu trenerowi i założycielowi klubu – sensei Arkadiuszowi Sukiennikowi tablicę pamiątkową i specjalnie wykonany tort z okazji jubileuszu 10-lecia działalności ARS Klub Kyokushinkai, który to jubileusz przypada w bieżącym roku. Odśpiewano również 100 lat. Jak powiedział później Arkadiusz Sukiennik: „było to dla mnie totalne zaskończenie, zupełnie się tego nie spodziewałem, bo nie planowaliśmy obchodów tego jubileuszu, a zwłaszcza podczas MP”.

Tekst i fot.: organizatorzy

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz!