mzgk
środa, 23 stycznia 2019r. · Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
reklama tv28

Strona Główna » Aktualności

Karol Wojtas zaprasza na "Spacer po Limanowej": Nieznane Skarby Muzeum Parafialnego

23 maja, 09:11

Karol Wojtas, pomysłodawca "Spacerów historycznych po Limanowej" zaprasza wszystkich chętnych na kolejną wędrówkę. Tym razem historyk opowie o do tej pory mało znanych faktach związanych z Muzeum Parafialnym. Piąty już z kolei spacer będzie się odbywała pod hasłem „Nieznane Skarby Muzeum Parafialnego”.

Muzeum Parafialne w Limanowej w istnieje od 30 lat, a jest mało znane przez mieszkańców naszego miasta i regionu. Muzeum to powstało w 1988 roku z inicjatywy ks. biskupa Piotra Bednarczyka i ks. prałata Józefa Poręby. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych eksponatów związanych z historią Limanowej i Polski.

W jego zasobie znajdują się pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II, ks. pułkownikiem Józefem Jońcem, Biskupem Piotrem Bednarczykiem czy rodziną Marsów. Znajdują się w nim dzieła sztuki sakralnej, ale także obrazy i rzeźby limanowskich artystów takich jak Franciszek Mrażek, Maksymilian Brożek, Wincenty Gawron, Szczepan Szubryt, Marian Borzemski. Są tam także starodruki, numizmaty, militaria, i pamiątki po wielu znanych Limanowianach. Podczas spaceru uczestnicy poznają miedzy innymi historię muzeum i jego zbiorów a także ciekawostki związane z niektórymi eksponatami.

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz!