Kluski rozgarnywane, zwane sapką; pierogi z suszonymi śliwkami; kołacz razowy na słono i zupa z karpieli na mleku – to zagórzańskie potrawy, które zostały zgłoszone do wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski złożyło Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki” z Łętowego.
Zagórzańskie dania zostały zaprezentowane w Muzeum – Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie i zamku Lipowiec w Babicach Radzie ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego, której przewodniczył wicemarszałek województwa małopolskiego, Łukasz Smółka.
Gospodynie z Łętowego przygotowały do degustacji wszystkie dania. Omówiły proces ich przygotowania oraz składniki.
– Odpowiadały również na szczegółowe pytania członków Rady dot. historycznych korzeni wyrobu produktów, tradycyjnej technologii ich produkcji oraz pochodzenia surowców wykorzystywanych do ich wytworzenia. Poradziły sobie z tym wyzwaniem wyśmienicie i – jako jedyne spośród wszystkich małopolskich kandydatów – uzyskały pochwałę, nie tylko za dbałość o tradycję i smak potraw, ale również za ogólną prezentację i sposób podania zagórzańskich dań – relacjonuje Magdalena Polańska z Urzędu Gminy Mszana Dolna.
Wszystkie wnioski przedstawione przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego zostały pozytywnie zaopiniowane przez członków Rady. W związku z tym zostaną przekazane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który dokona ich ponownej weryfikacji oraz zadecyduje o wpisie na Listę Produktów Tradycyjnych.
źródło: Magdalena Polańska/Urząd Gminy Mszana Dolna; oprac. MAG
fot. Magdalena Polańska