Profilaktyka przeciwko rakowi

W Szpitalu Powiatowym w Limanowej osoby w wieku 25-70 lat mogą wziąć udział w programie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Poddanie się badaniom jest bezpłatne.

Realizowany przez Szpital Powiatowy program profilaktyki i wykrywania raka jelita grubego skierowany jest do osób w wieku:

  • 50-70 – bez objawów raka jelita grubego
  • 40-70 – bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego u którego zdiagnozowano raka jelita grubego
  • 25-65 – pochodząc z rodzin z obciążeniem genetycznym

Jeśli chcesz wziąć udział w programie:

  • Zadzwoń pod numer: 018 33-01-710 lub 018 33-01-720, pod którym ustalony zostanie termin wizyty w Poradni Specjalistycznej.
  • Zgłoś się w wyznaczonym terminie w Poradni Specjalistycznej. Wymaganym dokumentem, który należy wziąć ze sobą jest wyłącznie dowód osobisty (książeczka ubezpieczeniowa nie jest wymagana). Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza ogólne badania a następnie kieruje każdego z pacjentów do Labolatorium w celu badania krwi w kierunku obecności markera nowotworowego CEA. Zostaniesz skierowany również na V piętro budynku szpitala – gdzie wyznaczony zostanie termin badania kolonoskopii lub (czy kolografii). Otrzymasz tam także szczegółowe informacje jak przygotować się do badania.
  • Cała wizyta trwa około  3 godzin ( badanie ok. 1 godzinę).Wyniki badań bedą znane około 2 tygodnie od momentu przeprowadzenia badania.

Lekarze zapewniają że badanie profilaktyczne jest zupełnie bezbolesne. Apelują, szczególnie do osób po 50-tym roku życia aby poddawały się tego typu badaniom. Tylko wczesne wykrycie raka jelita grubego daje szansę przezwyciężenia choroby. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego realizowany przez Szpital Powiatowy w Limanowej finansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego.


Zobacz materiał: Dzięki karmieniu piersią, dzieci będą lepszymi ludźmi

 

Zobacz również