Spotkanie z Jerzym Zoniem

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, przy współpracy z ogólnopolskim projektem Dyskusyjnych Klubów Książki, zaprasza na spotkanie z Jerzym Zoniem, dyrektorem krakowskiego Teatru KTO.

Umysł intelektualny wielkiego formatu, który zamienił scenę teatru na przestrzeń ulicy, wielkiego placu, agory czy nawet skweru parku – mówi o Jerzym Zoniu Halina Matras, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej – Potrafi stworzyć kapitalny scenariusz i świetnie wyreżyserować go. Jest niezwykle odważny w poszukiwaniu nowych form artystycznego przekazu tekstów literackich na język teatru. Znany i uznany w kraju i poza jego granicami. Dyrektor Zoń jest też żywym przykładem tego, że wywodząc się z tzw. „prowincji”, można również osiągnąć sukces, jeżeli tylko ma się talent, wizję i popiera to konsekwencją w działaniu i pracą.

Ostatnia wizyta teatralna Jerzego Zonia w Limanowej to marcowy spektakl „Sprzedam dom w którym już nie mogę mieszkać” na podstawie prozy Bohumila Hrabala, zaprezentowany 12 marca b.r. w Limanowskim Domu Kultury w ramach Przedwiośnia Małych Form Teatralnych

Jerzy Zoń – absolwent filologii polskiej, aktor, reżyser teatralny. Założyciel i dyrektor Teatru KTO, znanego i docenianego już nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dyrektor artystyczny cyklicznego krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Znany i ceniony właśnie jako autor i reżyser dużych, rozbudowanych przedsięwzięć teatralnych, realizowanych w plenerze. Ze swoim Teatrem i spektaklami odwiedził już niezliczone miejsca na globie, m.in. Brazylię, Rumunię, Iran, kraje Europy Zachodniej, Skandynawię, Kostarykę, Rosję czy Wielką Brytanię. Współpracował z najlepszymi polskimi aktorami – Dorotą Segdą, Jerzym Stuhrem, Jerzym Trelą czy Zbigniewem Zamachowskim.

Urodził się w Kamienicy. Dzieciństwo spędził w Siekierczynie, gdzie ma swój dom rodzinny. Często odwiedza Limanowszczyznę i samą Limanową. Realizował już tutaj swoje teatralne projekty, m.in. spektakle uliczne: Apokryf (1995 rok) i Zapach czasu (1997).

Zobacz materiał nagrany na krakowskim rynku podczas nocy teatrów: http://www.tv28.pl/kultura/na-scenie,107.html

Spotkanie z Jerzym Zoniem odbędzie się 4 maja o godzinie 18.00 w budynku Miejskiej Biblioteki. Publicznej w Limanowej. Wstęp wolny.

 

Zobacz również