Muzyczna tradycja łączy pokolenia

Tradycja odgrywania pieśni maryjnych z wieży mszańskiego kościoła ma już ponad 60 lat. O jej ciągłość dbają muzycy zrzeszeni w Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Dolnej, zarówno Ci starsi jak i młodsi muzycy.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej powstała w 1902 roku. Jej założycielem był ówczesny wikariusz mszańskiej parafii – ks. Wojciech Woźniczka, a pierwszym dyrygentem i nauczycielem muzyki został organista Gałuszka. Już w 1903 roku orkiestra z powodzeniem wystąpiła na uroczystościach z okazji 25 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej. Przez całe dziesięciolecia wiele troski o orkiestrę przejawiały kolejne zarządy jednostki OSP, a dla podkreślenia jej rangi, kapelmistrz od dłuższego czasu wchodzi w skład zarządu OSP. Trwanie orkiestry, mimo trudnych okresów w historii – zarówno skali całego kraju, jak i lokalnej społeczności, najlepiej świadczy o zaangażowaniu, pasji społecznej i muzycznej jej członków.

Orkiestra swój rozwój zawdzięcza między innymi ciężkiej pracy i zaangażowaniu poszczególnych kapelmistrzów, którzy w pełni wykorzystywali swoje umiejętności muzyczne i organizacyjne. Do dużego ożywienia orkiestry strażackiej przyczynił się jej długoletni kapelmistrz Franciszek Kotarba – były dyrygent orkiestry wojskowej. Swoją funkcję pełnił w trudnych latach wojennych i powojennych. Następcą Franciszka Kotarby został jego uczeń, Stanisław Dawiec – równocześnie uczył on grać osoby pochodzące z Mszany Górnej, które potem zasiliły skład orkiestry. Po nim, przez pewien czas orkiestrę prowadził doświadczony muzyk Jarosław Gałuszka. Następnymi kapelmistrzami byli Mieczysław Lorenc – nauczyciel Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Spółdzielni Pracy Meblomet oraz Józef Ceklarz – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Szczyrzycu, później w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej. Muzyczne przygotowanie, umiejętność pracy z „uczniami” oraz posiadanie uprawnień kapelmistrzowskich sprawiły, iż orkiestra zaczęła odnosić coraz większe sukcesy. Jednak śmiało można stwierdzić, że złoty okres Orkiestry Dętej OSP w Mszanie Dolnej na dobre rozpoczął się, gdy jej kapelmistrzem został Wojciech Jamróz. Odnowiony został nie tylko skład orkiestry (po raz pierwszy w orkiestrze zaczęły grać kobiety!), ale również wzmocniono werblami sekcję perkusyjną, wprowadzono do gry takie instrumenty jak flety i saksofony. Licznie wygrywane konkursy i przeglądy orkiestr dętych świadczą o tym, że muzyczny entuzjazm i zapał do pracy z orkiestrantami przynosiły efekty. W pracy kapelmistrzowskiej pomocny okazał się wychowanek Wojciecha Jamroza, a późniejszy kapelmistrz – Piotr Rataj. Bardzo duże uzdolnienia muzyczne sprawiły, że już jako młody chłopak uczył kolegów gry na instrumentach.

Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej liczy obecnie 50 członków, z czego większość to młodzież i dzieci. Kapelmistrzem jest Piotr Rataj, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1996 roku. Jego zaangażowanie w rozwój orkiestry sprawiają, że jej poziom muzyczny ciągle wzrasta, czego wyrazem są wygrywane konkursy. W skład orkiestry wchodzą mieszkańcy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. O popularności strażackiej orkiestry świadczy wciąż rosnąca liczba młodych osób, które chcą w niej grać i być jej członkami. Zachętę stanowi nie tylko reprezentacyjny wygląd orkiestry, ale przede wszystkim repertuar muzyczny. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach: strażackich, religijnych, państwowych i samorządowych, w zdarzeniach związanych z życiem mieszkańców Mszany Dolnej. Koncertuje również na imprezach w różnych miejscowościach w kraju i za granicą oraz jest laureatką wielu przeglądów orkiestr dętych – na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się miejscowe regionalne kolędy i pastorałki nagrane przez orkiestrę na 2 płytach CD. Jest to zapis żyjącej, kultywowanej tradycji górali zagórzańskich związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Orkiestra wystąpiła w serialu TV Kraków „Przygody Wojaka Szwejka”, jak również grała w telewizyjnym quizie „Ze Szwejkiem pod Złotą Pipą”.

Orkiestra w styczniu 2005 roku pielgrzymowała do Rzymu, gdzie na audiencji wystąpiła przed Papieżem Janem Pawłem II. Grała także w innych włoskich miejscowościach. Z innych zagranicznych wyjazdów należałoby wymienić występy na Słowacji, Węgrzech. Na przełomie maja i czerwca 2007 roku orkiestra koncertowała w Grecji, a z początkiem jesieni 2008 roku wybiera się do Chorwacji.

W lipcu 2008 roku planowany jest międzynarodowy Górski Festiwal Orkiestr, którego głównym gospodarzem będzie Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna. Impreza będzie miała miejsce oczywiście w Mszanie Dolnej.

Działalności orkiestry sprzyja nie tylko dbałość kolejnych zarządów OSP i kapelmistrza o jej stronę ekonomiczną i gospodarczą, ale także życzliwość, zainteresowanie i pomoc finansowa mieszkańców Mszany Dolnej i okolic.

W przeciągu 106 lat swojego istnienia Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej mimo różnych kolei losu starała się nie zawieść swych sympatyków wciąż szlifując swój warsztat muzyczny. Nadal poszerza repertuar i ambitnie patrzy w przyszłość.

 

Źródło: www.osp.mszana-dolna.pl

Zobacz również