Na ratunek żabom

Gorczański Park Narodowy wraz z uczniami Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej, organizuje akcję „Czynnej ochrony płazów” na odcinku drogi wojewódzkiej w Mszanie Górnej. 16 maja odbyło się podsumowanie tegorocznej akcji.

Ideą akcji jest ratowanie przed rozjechaniem przez samochody żab trawnych, wędrujących z pobliskiej rzeki – miejsca zimowania, do miejsca rozrodu – niewielkiego stawku znajdującego się po drugiej stronie szosy. Jak co roku, wzdłuż drogi, od strony rzeki na odcinku ok. 800 m zostały ustawione specjalne płotki z plastikowej siatki, które uniemożliwiają zwierzętom wchodzenie na jezdnię. Przy siatce zostały wkopane wiadra, do których wpadają żaby. Zadaniem uczniów było przenoszenie tych płazów, kilkakrotnie w ciągu doby, na drugą stronę drogi i wypuszczanie ich do „oczka wodnego”.

Akcja na dobre rozpoczęła się 18 marca. W tym roku wzięli w niej udział: Angelika Dawiec, Anita Grucela, Marzena Kowalczyk, Małgorzata Krzysztof, Patrycja Kubik, Karolina Niedośpiał, Karolina Ogiela, Adriana Pajdzik, Patrycja Podgórna, Klaudia Skiba, Kinga Węglarz i Marek Kamiński.

Jak mówią opiekunowie uczniów którzy wzięli udział w akcji, godny podkreślenia jest fakt, że młodzież wszystkie prace wykonywała przed i po zajęciach szkolnych, a także w dni wolne od nauki. Ponieważ akcja prowadzona jest przy drodze o dużym natężeniu ruchu, uczestnicy musieli wykazać się również sporą rozwagą i ostrożnością. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe, które zakładali na czas przenoszenia płazów.

Co roku przy drodze ustawiane są również znaki ostrzegawcze „Uwaga inne niebezpieczeństwa. Żaby”, w nadziei, że kierowcy je zauważą i zwrócą większą uwagę na drogę.

W ostatnich latach, liczba przenoszonych płazów gwałtownie spada. Jeszcze w 2006 roku przeniesiono 2,5 tysiąca osobników żaby trawnej. W 2007 r. już tylko 850 szt., w 2008 r. 650 szt., w 2009 r. – 500, w 2010 tylko 400, a w bieżącym roku zaledwie 70. Co jest tego przyczyną? Jedną z nich może być malejący z roku na rok  poziom wody w zbiorniku. Jest to wynik odkładania się na jego dnie coraz grubszych pokładów zarówno substancji organicznej, pochodzącej głównie z opadu liści, gałęzi, jak i wyrzucanych tu śmieci. W przyrodzie zarastanie zbiorników i ich zanikanie jest procesem naturalnym, któremu można przeciwdziałać jedynie przez ich okresowe pogłębianie. Takie zabiegi wykonuje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, lecz tutaj Park nie może ingerować, gdyż zbiornik znajduje się poza terenem Parku i należy do prywatnych właścicieli. Na pewno nie bez znaczenia jest też coraz większy ruch samochodowy, a co za tym idzie zwiększająca się ilość wytwarzanych przez nie spalin.
 
Podsumowanie tegorocznej akcji „Czynna ochrona płazów” miało miejsce 16 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, na uroczystej akademii z okazji Światowego Dnia Ziemi. Za wykonanie niezwykle pożytecznej pracy uczniowie wraz z pamiątkowymi dyplomami otrzymali książki ufundowane przez Wójta Gminy Mszana Dolna i Dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego.


Zobacz również