Biskup Piotr Bednarczyk patronem przedszkolaków ze Słonecznej

Niepubliczne Przedszkole działa w Limanowej już od maja. Powstało ono dzięki projektowi „Kubuś Puchatek” wspieranego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.Od 7 sierpnia przedszkole nosi imię bp. Piotra Bednarczyka.

W 10 rocznicę śmierci biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej ks. Piotra Bednarczyka, w limanowskiej Bazylice odprawiono uroczystą Mszę Świętą której przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. Homilię do zgromadzonych w świątyni wiernych wygłosił biskup pomocniczy Andrzej Jeż. Zaraz po Mszy duchowni modlili się wraz z wiernymi przy grobie ks. Piotra.

Uroczystości przeniosły się potem na ulicę Słoneczną gdzie mieści się rodzinny dom biskupa Bednarczyka. Od maja br. w budynku tym mieści się Niepubliczne Przedszkole. 10 rocznica śmierci była okazją do odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania przedszkolu imienia biskupa Piotra Bednarczyka.

Piotr Bednarczyk urodził się 23 lutego 1914 r. w Limanowej-Sowlinach w rodzinie robotniczej. W latach 1936-1939 studiował psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie Poznańskim. Równocześnie pracował jako nauczyciel. W 1940 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1944 r. w Tarnowie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Sakry biskupiej udzielił mu 21 kwietnia 1968 r. ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła.
Śp. bp Bednarczyk był doktorem teologii i filozofii, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w latach 1960-1963 wicerektorem seminarium, katechetą w gimnazjum i liceum sióstr urszulanek w Tarnowie, członkiem Komisji Szkolnej przy Konferencji Episkopatu, I referentem do spraw katechetycznych i wizytatorem religii w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, wikariuszem generalnym diecezji tarnowskiej. Po śmierci abp. Jerzego Ablewicza w 1990 r. był administratorem diecezji tarnowskiej. W latach 1968-1980 był członkiem Komisji Katechetycznej Episkopatu i członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu.
Od 22 czerwca 1990 r. przebywał na emeryturze i mieszkał w swoim rodzinnym domu w Limanowej. Zmarł 7 sierpnia 2001 r. Bp Piotr Bednarczyk został pochowany w specjalnie przygotowanej krypcie w bazylice w Limanowej. (źródło:
www.diecezja.tarnow.pl)

Zobacz również