XIII Złaz na Mogielicy – Fotorelacja

Mogielica, najwyższy, i według wielu, najpiękniejszy szczyt Beskidu Wyspowego, był celem uczestników złazu, organizowanego w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Licząca sobie 1170 m. Mogielica, to jeden z najczęściej uczęszczanych szczytów Beskidu Wyspowego. Czy to zasługa pięknych widoków jakie roztaczają się z jej wierzchołka czy może legend, wedle których przed wiekami porzucano na niej ciała nieszczęśników którzy targnęli się na swoje życie? Drugi z wariantów ciężko będzie nam zweryfikować, pierwszy zaś, wydaje się niepodważalny. Widoki jakie roztaczają się z Mogielicy ciężko bowiem wymazać z pamięci.

Nieprzypadkowo, to właśnie na Mogielicy stanął krzyż papieski, który upamiętnia górskie wędrówki Ojca Świętego, szlakami Beskidu Wyspowego. Na  krzyżu umieszczona jest tabliczka z którego można odczytać tekst: „Wobec piękna gór, czuję że On jest, i wtedy zaczynam się modlić”. Krzyż stanął na Mogielicy 7 lat temu, podczas VI Złazu Turystycznego. 

Polanka na której znajduje się krzyż jest jednym z najlepszych punktów widokowych. Bez trudu dostrzeżemy stąd nawet Tatry. W 2008 roku ponad to oddano do użytku na szczycie Mogielicy, 20-metrową wieżę widokową. Z jej szczytu rozpościera się przed nami widok Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, pasmo Gorców, Pienin czy Tatr. Ciężko o lepszy punkt widokowy w całym Beskidzie.


Za tydzień, 4 września, odbędzie się finał tegorocznej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Celem uczestników akcji będzie tym razem Lubogoszcz (968 m. n.p.m.)
Zobacz również