Fenomenalna pamięć, uśmiech na twarzy i umysł dziecka – Tomek „Wędrowniczek”

Tomasz Pawłowski 6 września już po raz drugi zawitał do Starostwa Powiatowego w Limanowej. Pierwsze jego odwiedziny miały miejsce dziesięć lat temu. Tym razem 41 letni bezdomny kronikarz odwiedził Starostę Limanowskiego.

Od 1994 roku jeździ po całej Polsce i spotyka się z przedstawicielami samorządów lokalnych. W tym okresie czasu odwiedził już 1828 samorządy, w tym 272 prezydentów , 584 burmistrzów, 515 wójtów. Starosta Limanowski Jan Puchała znalazł się na jego liście jako 378 odwiedzony starosta w kraju.

 

– Prowadzone przez Pana Kroniki są niejako skarbnicą wiedzy na temat samorządności w Polsce. Jestem przekonany, iż są one cennym materiałem dla pasjonatów historii oraz wiedzy o społeczeństwie i współczesnej Polsce -mówił Starosta Limanowski Jan Puchała, wręczając na jego ręce okolicznościowy upominek wraz z listem gratulacyjnym.

 

Tym razem również przyjechał po wpis do swojej kroniki. Pan Tomasz w swoich zbiorach ma około 70 kronik po 100-200 wpisów. Potrafi z pamięci wymienić nazwiska radnych, burmistrzów i starostów prawie wszystkich samorządów w Polsce. Ma fenomenalną pamięć. Urodził się 24 sierpnia 1970r. w Ełku. Nie ma rodziców, wychował się w domu dziecka. Zaczął podróżować po kraju już od 1989r. a kroniki postanowił prowadzić w 1994 roku, podobno na ten pomysł wpadł zupełnie przypadkowo.

 

Żyje z niskiej renty, ale z jego usposobienia widać, że wcale się tym nie przejmuje, wręcz przeciwnie, na jego twarzy maluje się uśmiech. W Polsce stał się rozpoznawalny dzięki programowi Mariusza Strzygła „Na Każdy Temat”. Dziennikarze w Polsce mówią na niego także „Tomek bez adresu” lub „bezdomny kronikarz”. Swój czas spędza na dworcach kolejowych i w poczekalniach.

 

Na kartach prowadzonych kronik znajdują się wpisy samorządowców niemal z każdego zakątka Polski, a także mnóstwo fotografii, dedykacji i wizytówek. Pan Tomek nigdy nie umawia się na spotkania. Po prostu przychodzi, wita się serdecznie i prosi o wpis do swojej kroniki. Wszędzie jest przyjmowany bardzo ciepło.

 

 

Od 1999 roku odwiedził:

 

Wojewodów 44
Marszałków Województw 25
Starostów 378
Sekretarzy Miast 476
Sekretarzy Gmin 393
Sekretarzy Powiatów 267
Skarbników Gmin 457
Skarbników Miast 390
Skarbników Powiatów 237

Zobacz również