Co w prasie piszczy – 05.10 – Przegląd prasy – Magdalena Trojanowska

Przegląd prasy czytelni popularnonaukowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.

GAZETA POLSKA
„Co zbrodnia smoleńska dałaby Rosji”
Operacja smoleńska, polegająca na likwidacji Sztabu Generalnego WP, dowódców wykształconych i związanych z NATO oraz przywództwa politycznego (Jarosław Kaczyński iał też przecież lecieć) niekontrolowanego przez obce państwa oraz komunistyczną oligarchię i jej służby, dawała Rosji szeroko rozumiane korzyści z punktu widzenia interesów geopolitycznych. Dlatego należy ją rozważać w tej perspektywie.
„Strach i nadzieja”
Lęk ten jest żródłem agresji PO i jej zwolenników, procentuje mało mądrymi, za to nienawistnymi artykułami i spotami wyborczymi, jakich nie powstydziliby się propagandziści stalinowscy w walce z zaplutymi karłami reakcji. Ale wszystko to jest bardziej żałosne niż skuteczne. Bez względu na to, czy PiS wygra wybory, czy nie, PO wyjdzie z nich mocno osłabiona.
„Cztery lata afer i pogardy”
Rządy Donalda Tuska miały być rządami miłości, wolności, spokoju, niskich podatków, stabilizacji i mniejszego długu publicznego.Czym skończyły się zapowiedzi premiera? Gazeta Polska przedstawia kalendarium przypominające tylko niektóre ważniejsze „osiągnięcia” rządu Donalda Tuska.
„Powrót Cara Władimira”
Putin i Miedwiedwiew budzą się na ciężkim kacu. „Słuchaj” – mówi Putin. „Już straciłem rachubę. Który z nas jest prezydentem, a który premierem?”. „Myślę, że to ty jesteś teraz prezydentem” – odpowiada Miedwiediew. „Aha, no to ty teraz lecisz po piwo” – odpowiada Putin. Takie anegdoty krążą dziś po Moskwie. Po czterech latach tandemokracja się nie kończy, ale jedynie zmienia.

GAZETA WYBORCZA
„Rewolucja na Wall Street”
Rozstawili namioty, kuchnie polowe, barykady. Chcą, by to bankierzy i politycy ponieśli odpowiedzialność za kryzys. Policja aresztowała już 800 osób.
„Puder odpada z twarzy Kaczyńskiego”
Jaroslaw Kaczyński zaatakował kanclerz Niemiec, a potem – dziennikarza TVN. – Wali się pieczołowicie wypracowany wizerunek łagodnego prezesa – ocenia europoseł Michał Kamiński.
„Stolica Francji stawia na elektryczne auta”
Na ulice Paryża wyjechały pierwsze elektryczne samochody, które mieszkańcy mogą wypożyczyć za drobną opłatą. Wzorowany na systemie darmowych rowerów pomysł ma zachecić do rezygnacji z własnych aut.

NASZ DZIENNIK
„Ze specułku do muzeum”
Nie sześć, a trzy statki powietrzne Tu-154M i dwa Jak-40, należące do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego trafią na sprzedaż. Pozostałe maszyny zostaną rozdysponowane w inny sposób. Jeden z samolotów Jak-40 trafi wprost do muzeum.
„Katyń 2011”
Na ten dzień rozdziny katyńskie czekały całe dekady. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy jutro skargę katyńską. Jak ustalił Nasz Dziennik, prawnicy polskiego MSZ rozważają, czy już teraz nie wnieść o przeniesienie sprawy do Wielkiej Izby.
„Żołnierz zabity podczas patrolu”
Starszy szeregowy Rafał Nowakowski zginął wczoraj w Afganistanie po ataku na polski patrol. Dwóch jego kolegów zostało rannych.

GAZETA KRAKOWSKA
„Sąd w Limanowej bada sprawę mobbingu w szkole”
Była dyrektorka Anna A. nie przyznaje sie do winy.
„Anglik został oskarżony o gwałty na uczennicach”
Według prokuratury 47-latek dopuścił się pięciu gwałtów.
„W zdrowym ciele słaby duch”
Dramatycznie spadło nam czytelnictwo, Z telewizji publicznej usuwa się wartościowe programy. Bywa tak, że dziewczyna o sylwetce lalki Barbie reprezentuje poziom inteligencji tejże lalki, a młodzieniec o muskulaturze Tarzana ma także rozum małpoluda.

RZECZPOSPOLITA
„Ostatnie dni w podróży”
Kaczyński w „pociągu wolności”, Tusk na konwencji i zlocie „tuskobusów”. PiS i PO kończą kampanię.
„Bruksela będzie karać za nadmierne deficyty”
Komisja Europejska ogłosi dziś zasady podziału środków z Funduszu Spójności. Kraje o nadmiernym deficycie budżetowym i długu publicznym stracą dotacje. Pieniądze mają byc wydawane bardziej efektywnie niż dotychczas.
„Niania nie musi płacić co miesiąć zaliczek na PIT”
Opiekunka do dziecka zatrudniona na podstawie umowy – zlecienie osiąga dochody z tzw. innych źródeł. Rozlicza je po zakończeniu roku na druku PIT – 36. Może też odliczyć koszty.

DZIENNIK POLSKI
„Dyscyplinarny finał ataku nożowniczki”
Nauczycielka z krakowskiego Gimnazjum nr 6 została uniewinniona przez komisję dyscyplinarną przy ministrze edukacji.
„Cud pozostaje wielką tajemnicą”
Poruszające wyznanie siostry Marie Simon – Pierre Normand z Francji, która wczoraj w Łagiewnikach po raz drugi publicznie opowiadała o swoim cudownym ozdrowieniu.
„Delikatesy z teatralnymi specjałami”
Jutrzejszy spektakl „Prolog” zainauguruje 36. Krakowskie Reminiscencje Teatralne.

POLITYKA
„Bardzo dziwna kampania”
Idą łeb w łeb, jak mówi premier Tusk? Czy też PiS – co niedawno wydawało się kompletnie nierealne – jest już na prowadzeniu, jak oznajmia prezes Kaczyński? Nikt tego nie wie. Zaskakujący koniec bardzo dziwnej kampanii.
„Polska Partia Kibolska”
Fani piłkarscy, w szatach obrońcó wolności obywatelskich, starli się z premierem na oczach milionów widzów. Czy zaistnieją jako realna siła polityczna?
„Instrukcja mycia leżaka”
Każdy szpital ma swoją salę dekontaminacyjną. Mówiąc po ludzku – łaźnię. Obsługuje pacjentów – kloszardów.
„Szwedzki zgryz”
Po latach walki o równouprawnienie okazuje się, że na zmianach więcej zyskali mężczyźni niż kobiety.
„Zamach na Einsteina”
Albert Einstein kazał nam myśleć, że prędkość światla jest nieprzekraczalną barierą, której nic nie może pokonać. A jeśli tak nie jest?
„Zaangażowane nuty”
Czy muzyka może mówić o problemach współczesności? Przecież jest sztuką abstrakcyjną. A jednak komozytorzy wciąż próbują.
„Grzęzawisko na prerii”
Co się zmieniło w amerykańskich fabrykach miesa od czasu, gdy sto lat temu Upton Sinclar opisał je w „Grzęzawisku”? Choć białych emigrantów z Europy zastapili kolorowi, nadal łatwo tam stracić palce, a trudno zarobić.

Zobacz również