Co w prasie piszczy – 07.10 – Przegląd prasy – Magdalena Trojanowska

Przegląd prasy czytelni popularnonaukowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.

NASZ DZIENNIK
„Rosja nie chce się przyznać do Katynia”
„Wydarzenia katyńskie” – w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Federacji Rosyjsiej Gieorgij Matiuszkin nazwał wczoraj przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu zbrodnię w Katyniu. – Jestem zszokowana – powiedziała po rozprawie Witomiła Wołk – Jezierska, córka jeńca zamordowanego przez NKWD.
„Kradli nie tylko karty”
Złota obrączka i zegarek należące do zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra kultury Tomasza Merty prawdopodobnie padły ofiarą kradzieży na terenie Rosji. Do prokuratury wojskowej prowadzącej śledxtwo smoleńskie  trafiły już zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
„Fałszerstwa wyborcze”
Po ostatnich wyborach samorządowych analizujący ich wyniki dostrzegli ogromną liczbę oddanych głosów nieważnych. Dlaczego?

RZECZPOSPOLITA
„Kampania do ostatniej chwili”
Najnowsze sondaże nie wskazują jednoznacznie, kto wygra. Prowadzi PO, ale PiS wciąż wierzy w zwycięstwo.
„Stypendium socjalne dopiero w listopadzie”
Studenci rozpoczynający 1 października naukę nie wiedzą często, od kiedy otrzymają wsparcie finansowe i w jakiej wysokości.
„Rozbór kolei regionalnej”
Rzeczpospolita ustaliła, że do utworzenia swoich przewoźników szykują się kolejne samorządy.

DZIENNIK POLSKI
„Proces ruszył, sprawiedliwość czeka”
Rosja nadal utajnia 35 tomów akt śledztwa w sprawie Katynia. Jej przegrana w Strasburgu może zaowocować wielkimi odszkodowaniami.
„Steve Jobs nie żyje”
Współzałożyciel i były szef firmy Apple Inc. zmarł w środę w Kalifornii. Miał 56 lat, chorował na raka trzustki.
„Jaśmin pachnie jeden dzień”
W krajach muzułmańskich rządy zmieniają się na dwa sposoby. Pierwszy: w wyniku pałacowego przewrotu władzę z rąk wojskowego satrapy przejmuje inny wojskowy satrapa; dla szarych ludzi wszystko zostaje po staremu. Drugi: wygrywają radykalni islamiści i wprowadzają swoje porządki.

GAZETA KRAKOWSKA
„Miasto na wodzie? Taki będzie Sącz!”
Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak chce, by miliony ze sprzedaży „tandety” wydać na urządzenie przystani, plaż i innych atrakcji w miejscu, które niegdyś zwano Wenecją. Nad brzegami Dunaju w Nowym Sączu niegdyś tętniło życie towarzyskie. Teraz to niemal pustkowie.
„Nobel dla Transtromera”
Ten laureat nie jest nam obcy: był w Krakowie, a przegrał z Szymborską.
„Andrzej Zaucha został zastrzelony 20 lat temu”
Był u szczytu kariery. Jego piosenki śpiewała cała Polska. Życie osobiste też powoli zaczęło mu się układać. Po okresie przygnebienia, jaki nastąpił po śmierci żony Elżbiety, wychodził na prostą. Zakochał się w koleżance z teatru Zuzannie Leśniak. Niestety ona miała zazdrosnego męża, który zabił piosenkarza. Jego bliscy przyjaciele, Andrzej Sikorski i Zbigniew Wodecki, do dziś nie mogą pogodzić się z tragedią.

GAZETA WYBORCZA
„Żeby nie unieważniali”
Głosuję, bo nie chcę, żeby władzę mieli ci, którzy wszystko, co jest do tej pory, unieważnią i ogłoszą na nowo. Ci, co dotychczasową niepodległość unieważnią i ogłoszą nową, swoją… Ci, co unieważnią historię najnowszą i ogłoszą nową, swoją…
„Głosowanie na kobiety – lieben und arbeiten”
W ciężkich czasach, które się zbliżają, poczułbym się bezpieczniej, wiedząc, że mój los nie spoczywa wyłącznie w silnych męskich dłoniach. Głosując na kobiety, uczestniczymy w globalnej kulturowej zmianie, na którą przez pierwsze 20 lat po 1989 roku nie bylo u nas klimatu.
„Iluzja, której potrzebujemy”
W fascynującym filmie Adriana Panka, jednym z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat, XVIII wiek okazuje się tak samo nieprzejrzysty, nieuchwytny i oparty na iluzjach jak współczesność. „Daas” od dziś w kinach.

Zobacz również