Co w prasie piszczy – 12.10 – Przegląd prasy – Magdalena Trojanowska

Przegląd prasy czytelni popularnonaukowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.

GAZETA WYBORCZA
„Rozprawa z przywódczynią ukraińskiej opozycji – SĄD POLITYCZNY”
Mój wyrok przygotował prezydent Wiktor Janukowycz, który torpeduje zbliżenie Ukrainy z UE – stwierdziła była premier Julia Tymoszenko. Sąd skazał ją wczoraj na siedem lat więzienia i 195 mln dol. grzywny za podpisanie rzekomo niekorzystnej umowy gazowej z Rosją.
„W więzieniu dla recydywistów nie ma żartów”
– Dyrektor więzienia tak po prostu wchodzi do celi z nożem i pozbawia życia więźnia?
– A dlaczego nie? W końcu jest tylko człowiekiem.
Dyrektor Górka wychodzi z celi i oświadcza oficerom: „Zabiłem więźnia”. Nie wierzą, proponują mu herbatę. Nagle widzą, że dyrektor ma zakrwawioną koszulę i marynarkę.
„Jak się ubezpieczyć?”
Ubezpieczenie samochodu to standard. A co z domem czy mieszkaniem? Przecież silna wichura może nas pozbawić dorobku całego życia. „Gazeta” podpowiada co i od jakich wydarzeń można ubezpieczyć.

NASZ DZIENNIK
„Tusk kompletuje rząd”
Ze zmianami w rządzie premier Donald Tuska chciałby zaczekać do końca roku, a przez ten czas PO nadal współpracowałoby z PSL. Ogłoszone wczoraj przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki wyborów wskazują, że koalicja Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym może rządzić bez obaw o brak większości w parlamencie. Na 26 października zaplanowano pierwsze posiedzenie nowego Sejmu.
„Żołnierze głosowali na Kaczyńskiego”
Jarosław Kaczyński 670 głosów, Donald Tusk 492 głosy – tak głosowali żołnierze w Afganistanie. To pierwsze w historii głosowań na misjach zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości.
„Kto głosował na Palikota”
Kto poparł Ruch Palikota? Słabo wykształceni z małych miast i wsi, wyborcy Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego. Być może w ukształtowanym w ciągu ostatnich lat systemie władzy to właśnie skandalista z Biłgoraja będzie miał za zadanie kanalizować frustrację wyborcó, by nie obróciła się ani przeciw Komorowskiemu, ani przeciw Platformie. Już zapowiedział, że poprze rząd PO – PSL, nie stawiając żadnych warunków Tuskowi.

RZECZPOSPOLITA
„Nowy stary rząd Tuska”
Premier: – Do stycznia nie chcę zmieniać gabinetu.
Ekonomiści: – Jeśli reformy nie teraz, to kiedy?
„Janusz Palikot i jego drużyna”
Wśród 40 posłów Ruchu najwięcej jest przedsiębiorców. I wielu gorliwie wierzących – w lidera.
„Serbia czeka na unijną nagrodę”
Komisja Europejska ma dziś ogłosić, czy Serbia powinna otrzymać status kandydata do UE.

GAZETA KRAKOWSKA
„Łykają smak porażki”
Dutka, Zegzda, Patalita, Sas – główni przegrani na Sądecczyźnie.
„Nasi debiutanci w Sejmie”
Zapytaliśmy nowych posłów z Małopolski, co zamierzają robić na Wiejskiej przez najbliższe cztery lata.
„Nie patrzy na tory. Czyta gazetę”
Gazeta interesuje motorniczego bardziej niż jazda.

DZIENNIK POLSKI
„Nowy rząd dopiero w przyszłym roku”
Prezydent rozpoczyna konsultacje z liderami ugrupowań parlamentarnych. Wczoraj PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów.
„Partia obojętności i nowi barbarzyńcy”
Obojętność to najgroźniejsza plaga nowoczesności, której Platforma jest, niestety, doskonałym ucieleśnieniem.
Casting, czyli szansa na życie”
Castnig – słówko, które zrobiło zawrotną karierę, bo i karierze służy, ewentualnej karierze, dodajmy, bo jest ona udziałem nielicznych, zwłaszcza jeśli nie są z Warszawy, jeśli nie poddają się coraz mniejszym wymogom rynku. Marta Honzatko, aktorka krakowska, postanowiła o tym opowiedzieć przy pomocy piosenek.

POLITYKA
„Krzyż polski”
Cuda, jak ten w Sokółce, są szczególną specjalnością polskiej wiary. Obok natchnionych mistyków, wiernych radykalniejszych od papieża i praktykujących ateistów. Oto nasz katolicyzm.
„e- konsumenci”
Wiedza o produkcie więcej, niż sprzedawca w sklepie. Testują zagraniczne marki, zanim te wejdą na polski rynek. Uzbrojeni w laptopy i smartfony znajdują w sieci najtańszą ofertę i są odporni na reklamę. Tworzy się właśnie nowe pokolenie konsumentów, wychowanych na Internecie i nowych technologiach.
„Tanie grzanie”
Ciepło dla nowego domu może kosztować kilka tysięcy rocznie, ale może też wystarczyć kilkaset złotych. Decydujące są: maksymalnie skuteczna izolacja budynku i wybór sposobu ogrzewania. Największą karierę robi czysta energia.
„Putin wiecznie żywy”
W marcu 2012 r. Władimir Putin znowu zostanie – po czterech latach przerwy – prezydentem Rosji. Ma więc szansę na jeszcze dwie sześcioletnie kadencje – aż do 2024 r.!
„Lampart w klatce”
Etiopscy Żydzi od pokoleń marzyli o Ziemi Obiecanej. Współczesny Izrael pokazał im jak najgorsze oblicze.
„W pogoni za sprawiedliwością”
Bliscy zamordowanych zaczynają na własną rękę szukać sprawców. Nie wierzą w skuteczność policji.

GAZETA POLSKA
„Pojednanie jak strzał w potylicę”
Strzał w tył głowy – to szczególnie ceniona przez komunistó metoda mordu. Wszędzie, dokąd dotarła „czerwona zaraza”, zostawiała po sobie stosy przestrzelonych czaszek. Materiały filmowe z egzekucji w Katyniu Sowieci przekazali towarzyszom chińskim w ramach pomocy i instruktażu przy likwidacji jeńców amerykańskich i południowokoreańskich. Tam, gdzie zbrodnicza idea komunistów natrafiła na opór, wdzierała się w ludzkie umysły w jedyny znany mordercom sposób – przez otwór w strzaskanej potylicy.
„Idziemy na wojnę”
Trzeci wynik RP i zwycięstwo PO pokazują całkowicie jednoznacznie, że w Polsce zaczęła się wojna światopoglądowa. Medialny matrix zadziałał i Polacy uznali, że od walki z kryzysem gospodarczym czy obrony suwerenności Polski ważniejsze są igrzyska walki z Kościołem i niszczenia rodziny!
„Wegetacja mistrza”
Na ekrany naszych kin wchodzi właśnie film akcji „Killer elite”. Obraz nie byłby pewnie szczególnie wart odnotowania, gdyby jednej z głównych ról nie grał legendarny aktor, który zmienił oblicze kina. Robert De Niro był przez lata jego ikoną i niekwestionowanym mistrzem w swoim fachu. Niestety nowa rola dwukrotnego zdobywcy Oscara jest kolejną, która przyczynia się do upadku legendy mistrza. Gdzie podział się Travis Bickle z „Taksówkarza” i Jake La Motta ze „Wściekłego byka”?

Zobacz również