Kardynał Dziwisz poświęci nowy kościół w Mszanie Dolnej

30 października nową świątynię pw. Miłosierdzia Bożego pobłogosławi Metropolita Krakowski J.E. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godzinie 16.oo w nowym kościele.

2 sierpnia 2004 roku, w szczerym polu, pomiędzy nowym osiedlem bloków mieszkalnych, a jednorodzinnymi domami przy ul. M. Kopernika, tuż przed południem, stanął w białym kasku i łopatą w ręku ks. Stanisław Parzygnat – wtedy jeszcze nie proboszcz, ale na mocy decyzji Metropolity Krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego z 14 czerwca 2002, oddelegowany do tworzenia nowej wspólnoty i budowy drugiego w Mszanie Dolnej kościoła. Twarda ziemia niechętnie ustępowała pod ostrzem łopaty. Czy była to zapowiedź, że łatwo nie będzie?
Dziś po ponad siedmiu latach od tamtego dnia, odpowiedź na to pytanie zna najlepiej sam Proboszcz. Ale zanim wielkie kopary „wyręczyły” łopatę ks. Parzygnata, wiele ważnych zdarzeń miało miejsce. W roku 2002 do Ojczyzny przybywa z ostatnią, jak się później okazało, wizytą Jan Paweł II. Podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach poświęca kamienie węgielne pod nowe kościoły w Polsce – jeden z nich przeznaczony jest dla świątyni w Mszanie Dolnej. Ponad trzy lata kamień węgielny czekał na swoje miejsce przeznaczenia – wtedy nikt z nas nie mógł nawet przypuszczać, że aktu wmurowania dokona najwierniejszy sługa Jana Pawła II i Jego następca na Stolicy Biskupiej w Krakowie, abp. Stanisław Dziwisz.
Ale zanim to się stało trzeba było przejść długą i żmudną drogę administracyjnych procedur i stosownych zezwoleń. Ważną datą w historii budowy kościoła jest 16 kwietnia 2003 roku – podpisanie Aktu Notarialnego pieczętuje fakt własności ziemi nowej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Dwa miesiące później, 16 czerwca na miejscu, gdzie dziś stoi świątynia odprawiona została pierwsza Eucharystia – a był to dzień Bożego Ciała. Na środku pustego wtedy jeszcze pola ołtarz i hasło „Eucharystia buduje Kościół”.
Cztery miesiące później do Mszany Dolnej przybywa kard. Franciszek Macharski – błogosławi plac przeznaczony pod budowę kościoła i święci monumentalny krzyż. Hasłem tej uroczystości było zawołanie „Miejsce to wybrał Pan” – mieszkający tu od lat wiedzą, że niekoniecznie tak musiało być. Tereny te były rezerwowane pod blokowiska i długo gospodarzyło tu przedsiębiorstwo realizujące nowe osiedle bloków na ul. Krakowskiej. Widać inne były plany Opatrzności, która to miejsce wybrała i dziś stoi tu wspaniała świątynia. Zanim jednak nowa wspólnota znalazła się „na swoim” musiało upłynąć trochę czasu.
Nowe dzieło zaczęło się od budowy plebanii i przytulnej kaplicy w przyziemiu – po raz pierwszy wierni zgromadzili się tam 24 grudnia 2004 r. w noc Bożego Narodzenia na Pasterce. Poźniej wciąż trwały jeszcze intensywne prace – kaplicę doposażono w niezbędne meble i liturgiczne sprzęty. Na 12 lutego 2005 roku była gotowa na kolejną już wizytę krakowskiego Metropolity kard. Franciszka Macharskiego, który kaplicę pobłogosławił i zostawił w Mszanie Dolnej Dekret erygujący nową parafię Archidiecezji Krakowskiej i powołujący na jej pierwszego Proboszcza Księdza Stanisława Parzygnata.
Dalej wydarzenia potoczyły się już szybko – w ostatnim dniu czerwca 2005 roku rozpoczęły się wykopy pod fundamenty nowej świątyni. Na 2 października tegoż roku gotowe były zarysy ścian kościoła, w tym ta najważniejsza w którą nowy Pasterz Krakowskiej Archidiecezji abp. Stanisław Dziwisz wmurował kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w roku 2002.
Rok następny przyniósł kolejne ważne wydarzenie – na przykościelnym placu pojawiły się trzy dzwony. Pierwszy nosi imię św. Faustyna, kolejny to św. Stanisław Biskup i Męczennik i największy to św. Jan Paweł II Wielki. Przez kolejne lata rosły mury nowego kościoła – każdy niemal miesiąc przynosił zmiany.
Miniony i ostatni rok, to dach i jego pokrycie, posadzka, nagłośnienie, okna i drzwi, ale i marmurowy ołtarz, stacje Drogi Krzyżowej. Swoista „próba generalna” miała miejsce 10 miesięcy temu – w nowym kościele odprawiona została pierwsza Pasterka, zaś pół roku później Odpustowa Suma.

 

(www.mszana-dolna.eu)

Zobacz również