Chór z Limanowej koncertował w Niemczech

Burmistrz zbiorczej Gminy Wathlingen otrzymał tytuł „Honorowy Członek Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej”. To odznaczenie nadawane jest osobom, które w szczególny sposób wniosły wkład w rozwój i promocję chóru.

Uroczyste nadanie tytułu odbyło się 11 grudnia po koncercie galowym chóru w Nienhagen w Niemczech. Honorowym Członkami Chóru Mieszanego są również: Ks. Prałat Józef Poręba, Państwo Profesorowie Marian i Maria Machura. Tytuł „Przyjaciel Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej” otrzymała Pani Stefania Kozik, która od lat otacza chór wielką sympatią i troską.
W dniach od 8 -12 grudnia Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM przebywał z wizytą w Niemczech. Zespół  pod dyrekcją Marka Michalika wraz z solistką Jadwigą Postrożną i skrzypaczką Agnieszką Michalik koncertował  w Hannoverze, Celle, Nienhagen i Großmor. Trasa koncertowa chóru rozpoczęła się w Hannoverze,  gdzie w kościele Polskiej Misji Katolickiej chór oprawił swoim śpiewem mszę świętą i wykonał koncert. Bardzo serdecznie przyjął zespół, znawca muzyki chóralnej i gospodarz miejsca proboszcz ks. Tadeusz Kluba, pochodzący z Nowego Wiśnicza. W Hannoverze chór spotkał się również z ciepłym przyjęciem zawodowych muzyków – śpiewaków na czele z Panem Jackiem Dutką pochodzącym z Limanowej. Owacjom wzruszonych Polaków nie było końca. Wysłuchali koncertu patriotyczno – maryjnego, który wywolał ogromny aplauz. Chórzyści gościli w domach przyjaciół z Wathlingen, którzy wyraźnie podkreślali swoją przyjaźń z Limanową.

Kolejnym punktem wizyty był koncert w katolickim kościele Św. Ludwika w Celle, który zgromadził wielu  słuchaczy. Koncert w Celle został nagrodzony kilka razy owacjami na stojąco, a słuchacze nie kryli łez wzruszenia. W niedzielne przedpołudnie ks. Tadeusz Kluba odprawił specjalną mszę św. w kościele ewangelickim w Großmor. Msza sprawowana była w intencji chórzystów a wypowiedziana homilia na długo pozostanie w pamięci chórzystów. Wieczorem tego samego dnia chór wykonał koncert w Nienhagen w kościele ewangelicko – luterańskim Św. Wawrzyńca. Był to najważniejszy koncert podczas pobytu chóru w Niemczech, gdyż wówczas zostały wręczone odznaczenie chóralne dla burmistrza Wolfganga Grube oraz Pani Stefanii Kozik.  Po zakończonym koncercie i wręczeniutytułów chór wykonał specjalnie dla odznaczonych utwór „Góralu czy ci nie żal” w opracowaniu Jacka Sykulskiego z partią solową dla tenora, którą perfekcyjnie wykonał Mariusz Trojanowski. Owacjom nie było końca. Popłynęły łzy wzruszenia i  tęsknoty, szczególnie u tych których serce „bije po polsku”  Koncert w Nienhagen zakończył się wniesieniem do kościoła światła z Betlejem, któremu towarzyszył śpiew kolędy „Stille Nacht” w wykonaniu chóru. Wszystkie koncerty były bardzo udane i bardzo ciepło przyjęte przez publiczność o czym świadczy artykuł w lokalnej prasie niemieckiej pt. „Szturm emocji”.
Cieszymy się bardzo z udanego pobytu w Niemczech. Jesteśmy bardzo zadowoleni z koncertów i  z tego, że mogliśmy słuchaczom dostarczyć łez wzruszeń i wielu emocji. Mieszkańcy Wathlingen przyjęli nas bardzo serdecznie i po królewsku gościli w swoich domach. Wyjątkowej atmosfery doświadczyliśmy podczas spontanicznych koncertów w Celle i Hannoverze, gdzie trwały jarmarki bożonarodzeniowe. Chór gromko  oklaskiwali nie tylko Niemcy ale wiele osób różnych narodowości i wyznań.  Trudno było się rozstawać, dlatego podczas pożegnania na nie jednej twarzy pojawiła się łza wzruszenia. Cieszymy się, że naszymi chóralnymi odznaczeniami mogliśmy uhonorować Burmistrza Wolfganga Grube  jak i Panią Stefanię  Kozik, którzy jak sami mówili zakochali się w naszym chórze i zawsze służą nam pomocą. Na pewno nie był to nasz ostatni pobyt w Wathlingen, gdyż znów otrzymaliśmy wiele zaproszeń na koncerty nie tylko w Wathlingen”.

 

(www.miasto.limanowa.pl)

Zobacz również