Młodzi zdolni w Galerii

Nowa wystawa "Mistrz i jego uczniowie" w Miejskiej Galerii Sztuki. Można (i warto) ją zwiedzać do początku stycznia 2012 r. w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy.

Swoje różnorodne prace plastyczne prezentują uczniowie Szkoły Plastycznej Michała Liszki z Mszany Dolnej. Michał Liszka: Szkoła działa już 7 lat. Powstała spontanicznie w prywatnej pracowni w Mszanie Dolnej i zawsze żyła własnym artystycznym życiem. Wysoki poziom prac, tematy, które są realizowane w pracowni zaskakują nawet profesorów wyższych uczelni artystycznych. Daje to nam pewien pogląd, że nie jesteśmy w tyle za szybko rozwijającą się sztuką. Zapał młodych artystów i ich wielkie talenty to energia i paliwo dla dalszych działań pracowni. Te „wielkie talenty” to naprawdę nie żadna przesada. Znaczna część prac jest na bardzo wysokim poziomie i przykuwa wzrok od pierwszego momentu. Autorami w przeważającej części są kilkunastolatkowie, ale warsztat i wymowa co poniektórych prac jest taki, jakby wyszły spod pędzla doświadczonego artysty. To bardzo przyjemna „konfuzja”, gdy podchodzi się do obrazu, wysoko ocenia jego artyzm i profesjonalne wykonanie, a potem – sprawdzając kto jest autorem – okazuje się, że jest nim np. 14-latek. To niebywałe, jak dojrzałe koncepcyjnie i wykonawczo spojrzenie na sztukę mają niektórzy z autorów. Najwyższe słowa uznania kieruję do pana Michała Liszki – tytułowego mistrza, człowieka z pasją, którą potrafi się dzielić ze swoimi podopiecznymi. Jest człowiekiem, który robi to, co kocha, czego mu serdecznie gratuluję. Niezmiernie się cieszymy, że możemy pokazać w limanowskiej Galerii prace młodych zdolnych i ich mistrza z Mszany Dolnej – podkreśla dyrektor biblioteki Joanna Michalik.

Oprócz jednego atutu tej wystawy, jakim jest jej niewątpliwie wysoki poziom – drugi to duża różnorodność. Dominuje co prawda malarstwo, ale jest ono tematycznie i konceptualnie bardzo różnorodne (od malarstwa na szkle przez rysunki do nawet tzw. action painting czyli „malarstwa w akcji”). Wystawa ponadto jest bardzo kolorowa i „obfita” w prace (niektóre rozłożone są wprost na galeryjnym parkiecie). Tematycznie ta ekspozycja jest tak różnorodna stylistycznie i ciekawa, iż truizmem twierdzić, że warto ją zobaczyć, ale … naprawdę warto. – zachęcają organizatorzy.

Uczestnicy wystawy
Weronika Nowosielska, Jasiu Borkowski, Karolina Sentyrz, Ola Zając, Krzysztofiak Emilia, Krzysztofiak Martynka, Magda Cieżak, Marysia Gacek, Mrózek Julka, Mrózek Gabrysia, Wiktor Skawski, Sara Rogozińska, Sylwia Szczęsnowska, Paweł Obajtek, Franciszek Janik, Tomasz Janik, Mikołaj Janik, Martyna Pantoflińska, Kuba Wojakowski, Pękała Gosia, Julia Jasińska, Oliwia Skolarus, Natalka Niedośpiał, Zosia Krzywiak, Marysia Dudzik, Nikola Węglarz, Iza Zając, Ewelina Nawara, Filip Poray-Zbrożek, Nadia Kasprzyk, Julia Liszka, Emilia Liszka

Zobacz również