Zabił za 240 złotych. 16-latek mordercą taksówkarza

Zatrzymany wczoraj wieczorem 16-latek przyznał się do morderstwa taksówkarza. Jak ustaliła policja motywem zabójstwa był rabunek. Łupem oprawcy padła kwota 240 zł, której potrzebował do spłaty hazardowych długów.

W dniu 6 grudnia 2011 r. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu w wyniku prowadzonych czynności operacyjnych zatrzymali 16-letniego sądeczanina, mieszkańca dzielnicy Dąbrówka, ucznia I klasy Liceum Ogólnokształcącego, który w trakcie rozpytania przyznał się do zabicia 65-letniego taksówkarza przy użyciu noża, gdzie zadał mu kilkanaście uderzeń w okolice głowy, szyi oraz brzucha.

Z złożonych wyjaśnień wynika, że zbrodni dokonał na tle rabunkowym. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez 16-latka zabezpieczono narzędzie zbrodni tj. nóż oraz portfel ofiary z którego wcześniej zabrał ok. 240 zł. Nieletni został przesłuchany na polecenie Sędziego Sądu Rodzinnego w obecnosci psychologa oraz dorosłego członka rodziny, jako nieletni sprawca czynu karalnego zarzucajac mu zbrodnię okresloną w art 148 p. 1 kk.

W trakcie przesłuchania nieletni przyznał się do zarzucanego czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Nieletni został osadzony w Policyjnej Izbie Dziecka w Tarnowie. W dniu dzisiejszym rano zostanie doprowadzony do Sadu Rodzinnego i Nieletnich, gdzie zostanie złożony wniosek o rozwazenie zastosowania art. 10p 2 kk tzn. że sprawca będzie odpowiadał na zasadach określonych w Kodeksie Karnym tj jako osoba dorosła.

Kara jaka grozi za popełnione przestępstwo z art. 148p1 to kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dozywotniego pozbawienia wolności.art. 10 p. 3 Kodeksu Karnego mówi równiez, że orzeczona kara w przypadku nieletniego, który jest sądzony jako dorosły nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy ustawowego zagrozenia przewidzianego za przypisane sprawcy przestępstwo, sąd moze zastosować równiez nadzwyczajne złagodzenia kary.

Informacja prasowa: st. sierż. Paweł Grygiel, Oficer Prasowy KMP Nowy Sącz


 

 

Zobacz również