Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będzie trudniej

Więcej pytań, mniej czasu na zastanowienie. Od lutego przyszłego roku zmieniają się zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Kursanci szturmują ośrodki szkolenia kierowców. Każdy chce zdać "prawko" przed wprowadzeniem zmian.

Od nowego roku zmianie ulegną zasady egzaminowania kierowców. Prawdziwa rewolucja zapowiada się  przy egzaminach teoretycznych. Zamiast 18 pytań podchodzący do egzaminu będą musieli odpowiedź na 32. 20 z nich będzie pochodzić ze wspólnej bazy. Pozostałe będą się zaliczać do specjalistycznych, charakterystycznych dla zdawanej kategorii. Testy wielokrotnego wyboru zastąpić ma jedna poprawna odpowiedź. Zwiększy się również baza pytań. Wprowadzone zostaną również wizualizacje różnych sytuacji w ruchu drogowym. Przyszły kierowca będzie musiał trafnie ocenić najbardziej właściwe zachowanie w każdej z nich. Spekuluje się również że cena egzaminu na prawo jazdy np. w przypadku kategorii B może wzrosną nawet do 200 zł.

Zmiany, jak mówią instruktorzy, wyjdą adeptom sztuki jazdy samochodem na plus, bo zamiast bezmyślnie wkuwać testy będą oni musieli włączyć myślenie. Dodają jednak, że nowa forma egzaminu teoretycznego z pewnością będzie bardziej wymagająca od tej obecnej.  

Wiele ze szczegółów nowych egzaminów nie jest jeszcze ustalone. Niektóre rzeczy mogą się więc zmienić, jednak jedno jest już pewne. Nowe testy wejdą w życie od 12 lutego 2012.

O zmianach jakie czekają na przyszłych kierowców, rozmawialiśmy z Anetą Wilk, intruktorem nauki jazdy i kierownikiem Ośrodka Szkolenia Kierowców.

Zobacz również