Andrzej Rokita sternikiem pionu kryminalnego Komendy Głównej Policji

Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki powołał nowych zastępców Komendanta Głównego Policji. Wśród nich znalazł się dotychczasowy Małopolski Komendant – Andrzej Rokita. W Komendzie Głównej będzie kierował pionem kryminalnym.

Uroczystość przekazania obowiązków nowym wiceszefom Policji odbyła się w sali generalskiej Komendy Głównej Policji. Po złożeniu meldunku głos zabrał Komendant Główny Policji. – Dzisiejszy dzień jest dniem pewnej zmiany, zmiany pokoleniowej. Moją decyzją podziękowałem za wieloletnią pracę i współpracę zastępcom komendanta głównego. W ich miejsce, na mój wniosek, Minister Spraw Wewnętrznych, wyznaczył ich następców. Jest to chwila dla mnie o tyle trudna, że ze wszystkimi panami komendantami, którzy odchodzą, pracowałem od wielu lat. Jest to moment, w którym chcę im serdecznie podziękować za wiele lat rzetelnej, sumiennej, pełnej poświęceń służby, w której dali z siebie wszystko, co najlepsze – powiedział nadinsp. Marek Działoszyński.

Komendant główny zwrócił się potem do odchodzących zastępców. – Pan generał Szwajcowski prowadził służbę kryminalną przez wiele lat. Robił w tej służbie reorganizację, restrukturyzację, osiągał jak najlepsze wyniki. Pan komendant Jarczewski należycie przygotował polską Policję do największego wyzwania, które przed nią, mianowicie Euro 2012 – sądzę, że będziemy kontynuować w tym obszarze wszystko, co zostało zaplanowane i przygotowane. Pan komendant Trela – wszyscy mamy świadomość, jak trudne wyzwanie wziął na siebie, jak przeprowadził przez okres słabych budżetów polską Policję, jak niejednokrotnie musiał walczyć z naszą mentalnością inaczej rozumiejącą logistykę, budżet, finanse w Policji. Jeszcze raz panom komendantom za wszystko dziękuję – powiedział komendant. Nadinsp. Marek Działoszyński pogratulował też nowym komendantom i zaznaczył, że przed nimi wiele wyzwań. – Myślę, że będą mnie wspomagać w trudnym zadaniu, jakim jest prowadzenie polskiej Policji na bardzo wysokim poziomie, bo takie mamy ambicje.

Następnie odczytano decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych o odwołaniu z funkcji zastępców Komendanta Głównego Policji: nadinsp. Kazimierza Szwajcowskiego, nadinsp. Waldemara Jarczewskiego i nadinsp. Andrzeja Treli, a następnie o powołaniu ich następców: nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego, nadinsp. Andrzeja Rokitę i insp. Arkadiusza Letkiewicza. Odczytano też laudacje zastępców szefa Policji.

nadinsp. Andrzej Rokita urodził się 15 października 1959 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Policji od 1991 roku, przez cały czas na stanowiskach w służbie kryminalnej. Za swoją dotychczasową służbę wyróżniany był wieloma odznaczeniami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Przebieg służby na stanowiskach kierowniczych:
• zastępca naczelnika wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
• zastępca komendanta powiatowego Policji w Zakopanem
• zastępca naczelnika wydziału narkotykowego zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego
• naczelnik zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego
• naczelnik zarządu w Nowym Targu Centralnego Biura Śledczego
• małopolski komendant wojewódzki Policji
• od 16 stycznia 2012 roku zastępca komendanta głównego Policji

Źródło: www.policja.pl

Zobacz również