Ogólnopolski protest "Brońmy Sądów!" w Limanowej

Ruszył ogólnopolski protest "Brońmy Sądów!" przeciwko likwidacji mniejszych Sądów Rejonowych. Zaplanowano, że w Limanowej ulegnie likwidacji Sąd Rejonowy, a w jego miejsce powstaną zamiejscowe wydziały w Nowym Targu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 lipca 2012 r. z mapy Polski zniknąć mają wszystkie sądy o obsadzie do 14 etatów sędziowskich – przestaną one być samodzielnymi jednostkami. Zamiast tego mają powstać zamiejscowe wydziały sądów w większych miastach. Sprawa dotyczy 122 miast i obejmuje 1/3 wszystkich istniejących w Polsce sądów. Według Ministerstwa zmiany są sposobem na uniknięcie zatorów w rozpoznawaniu spraw i równomierne obłożenie pracą sędziów.

 

28 grudnia 2011 r. na XXII sesji Rady Miasta Limanowa wystąpił Piotr Borkowski – Prezes Sądu Rejonowego w Limanowej, który stanowczo sprzeciwił się propozycjom Ministerstwa Sprawiedliwości zakładającym likwidację Sądu Rejonowego w Limanowej. W związku z powyższym Rada Miasta Limanowa jednogłośnie podjęła rezolucję w sprawie obrony limanowskiego sądu.

 

Jak podkreślają protestujący – likwidacja sądów uderza najbardziej w zwykłych mieszkańców, ponieważ oprócz typowych spraw karnych czy rodzinnych, ludzie załatwiają w nich wiele spraw o charakterze zupełnie urzędowym i nieprocesowym. Bardzo często potrzebne są im chociażby odpisy z ksiąg wieczystych, konieczne między innymi przy staraniu się o kredyty mieszkaniowe, przy kupnie lub sprzedaży mieszkania, garażu czy działki. To bardzo ważne żeby mieszkańcy mieli swobodny dostęp do tych wszystkich czynności.

Pod hasłem „Brońmy Sądów!” powstała już petycja, zbierane są też podpisy w kilkudziesięciu miastach. Codziennie dołączają się kolejne. Do akcji dołączyło również miasto Limanowa!

 
Petycja dostępna jest na stronie: www.facebook. com/BronmySadow.

 

Osoby, które chcą poprzeć protest przeciwników likwidacji sądów rejonowych mogą podpisać się pod petycją dostępną w budynku Urzędu Miasta Limanowa, pokój nr 26 (II piętro) oraz w siedzibach jednostek organizacyjnych Miasta Limanowa.

 

Firmy i instytucję, które chcą dołączyć do zbiórki podpisów pod petycją prosimy o kontakt – nr telefonu: 18 3372 – 054 wew. 137

 

A zatem: Brońmy Sądów i popierajmy Ogólnopolski Protest

Przeciwko Likwidacji Małych Sądów!

Zobacz również