Awangarda w bibliotece

„Tradycja a nowoczesność – w poszukiwaniu autorytetu” – taki tytuł i temat przewodni nosi nowa, międzynarodowa wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki. Inauguracyjny wernisaż otwarcia już dziś o godzinie 17.00.

 Wystawa jest artystycznym pokłosiem I Międzynarodowego Sympozjum Artystycznego Akademii i Kierunków Artystycznych, które odbyło się w ubiegłym roku w Szymbarku. Swoje prace prezentują jego uczestnicy oraz studenci kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” PWSZ w Nowym Sączu zrzeszeni w Kole Naukowo-Artystycznym „Piekarnia”. Muszę przyznać, że dawno – jeśli w ogóle – tego typu sztuka nie gościła w naszej Galerii. Można chyba powiedzieć, że w znaczącym stopniu charakteryzuje ją szeroko pojęte awangardowe spojrzenie na sztukę: tematyczne, konceptualne, wykonawcze. Nieczęsto tego typu artystyczne kreacje prezentowane są w naszym mieście. Choćby nawet z tego powodu warto się z nimi zapoznać i np. skonfrontować swój pogląd z grupą autorów, którzy będą obecni na wernisażu. Zapraszam do spędzenia najbliższego piątkowego popołudnia w naszej Miejskiej Galerii Sztuki. – zachęca dyrektor biblioteki Joanna Michalik.

O nieprzewidywalności tej artystycznej kreacji i pragnieniu przedzierzgnięcia autorskiej wizji w konkretną formę pisze w folderze promującym wystawę prof. Łukasz Konieczko z krakowskiej ASP: Sztuka nosi w sobie element „nieprzewidywalny”, może w nim kryje się jej podstawowa uroda i hipnotyczna moc, ale jak tę moc odkryć i utrwalić? Jak marzenie, obsesję, inspirację przełożyć na przekonywującą formę artystyczną? To pragnienie spędza sen z powiek artystom od wieków i z pewnością nic się nie zmieni, przynajmniej w najbliższych dziesięcioleciach? Pojawia się sakramentalne pytanie – co robić? W tym przypadku najprostsza odpowiedź wydaje się najlepsza – pracować! Podejmować nowe wyzwania, realizować własne artystyczne cele, nie bać się konfrontacji, szukać rozwiązań, szukać ich w różnych miejscach. Spotkanie w Szymbarku z pewnością stworzyło sprzyjające warunki do pracy, a organizatorzy zadbali o to, by rezultaty warsztatów i sympozjum miały swoją dalszą historię. W tym przedsięwzięciu udział wzięły uczelnie, instytucje oraz cała rzesza osób, których zapał i zaangażowanie doprowadziły do szczęśliwego finału (…). Teraz, powstałe prace plenerowe, uzupełnione pracami opiekunów – artystów pedagogów oraz pracami gości zaproszonych do udziału w sympozjum, rozpoczynają swój artystyczny „tour” od Szymbarku przez Nowy Sącz, Limanową, Kraków, Częstochowę, by powrócić do Rzeszowa.

Limanowski etap tego „tour’u” dzisiaj w Miejskiej Galerii Sztuki (budynek biblioteki, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13). Start o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Zobacz również