Przedwiośnie Małych form Teatralnych. Piotr Cyrwus na scenie LDK

Pozazdrościli Jesiennego Festiwalu Teatralnego, który odbywa się w Nowym Sączu. Już po raz drugi w Limanowskim Domu Kultury, odbędzie się Przedwiośnie Małych Form teatralnych.

Piotr Cyrwus, który wcieli się w rolę Michała Zubowa – głównego bohatera satyry Sergiusza Piaseckiego „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”. Mówi Stanisława Obrzut, dyrektor Limanowskiego Domu Kultury. W trzecim dniu festiwalu wystąpi Teatr KTO z Krakowa. Przedstawi on komedię Święci tego Tygodnia, której autorem jest Krzysztof Niedźwiedzki, jeden z założycieli krakowskiego kabaretu Formacja Chatelet. Bilety na ten festiwal jeszcze są. Można je nabyć w Limanowskim Domu Kultury.

Program festiwalu:
5 marca godz.: 18:00
„Co Wom powim to Wom Powim” wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera
Teatr z Rabki

Spektakl oparty jest o dwa opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
W części pierwszej przedstawia góralską legendę o babie, która „wyonacyła” samego diabła. Oto góral, narzekając głośno na swój los, spotyka diabła – zwierza mu się z ciężkiego żywota, ale ten nie dowierza i chcąc sprawdzić czy istotnie, aż tak chłopu dokuczyło jak gada – postanawia, przybierając postać górala sam spróbować swoich sił z czekającą w domu babą…
Część druga, ma odmienny nastrój i stylistykę, jest opowieścią o czasach, kiedy na Podhalu podróżował Pan Jezus ze Świętym Pieto-Pawłem, w czasie wędrówki spotkali zbójników i przystali do nich. Podczas wędrówki spotkały ich liczne przypadki, aż zawędrowali do karczmy. Zatrzymali się na noc, karczmarka rozpoznała w nich herszta i zbójników. Wydała ich sądowi, ten skazał ich na karę śmierci. Wtedy Pan Jezus podniósł rękę do góry – cisza nastała wielka. Po kolei zaczął pytać sędziów o ich uczynki…

16 marca godz.: 18:00
„Zapiski oficera Armii Czerwonej” wg Sergiusza Piaseckiego
monodram w wykonaniu Piotra Cyrwusa – Kraków
Satyra Sergiusza Piaseckiego opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej Michała Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie od września 1939r. do stycznia 1945r. Widziany jego oczami.
Główny bohater starszy lejtnant Michał Zubow wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy, komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera – jakie wyciąga wnioski…?
17 marca godz.: 18:00
„Święci tego tygodnia” wg Krzysztofa Niedźwiedzkiego
Teatr KTO – Kraków
Komedia „ŚWIĘCI TEGO TYGODNIA” – to historia człowieka, który zatrzasnął się w swoim życiu i usilnie próbuje znaleźć na tę przypadłość receptę.
To humorystyczna próba opowiedzenia życia w dziewięćdziesiąt minut – gdyż tyle trwa mecz piłkarski.
Gdyby się przypadkiem nie udało, zawsze jest szansa na dogrywkę…
To teatr dla zmęczonych, znudzonych, sfrustrowanych…

Zobacz również