Tenisiści z Limanowej zagrają w Sopocie

Tenisiści z Limanowej zagrają w Sopocie

W Skrzyszowie kolo Tarnowa w tamtejszym Zespole Szkół odbyły się wojewódzkie eliminacje Szkół Podstawowych VI edycji Memoriału Andrzeja Grubby w tenisie stołowym. Turniej wygrała drużyna ZSS nr 4 w Limanowej. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Bartosza Sułkowskiego z Limanowej.

Tym samym drużyna z ZSS nr 4 w Limanowej awansowała na ogólnopolskie zawody, które zostaną rozegrane w Sopocie. Turniej odbędzie  sie 17 czerwca 2012 roku. Miejsce II wywalczyła drużyna z SP Szczytniki przed SP Poręba Radlna oraz SP Jaroszowiec. Najlepszym zawodnikiem turnieju zostali Bartosz Sułkowski ZSS nr 4 Limanowa i Sara Pytel SP Bucze, którym puchary wręczyła Pani Lucyna Grubba-żona Andrzeja Grubby.

 

Na zdjęciu od lewej: Zdzisław Sułkowski-trener, Bartosz Sułkowski, Halina Golonka dyrektor ZSS nr w Limanowej, Mateusz Twaróg, Kacper Sułkowski, Albert Golonka-trener.


Sylwetka Andrzeja Grubby:

 

Karierę tenisisty stołowego zaczynał w 1972 r. w klubie Neptun Starogard. Po roku przeszedł do AZS Uniwersytet Gdański (73-76), a w latach 1976-85 reprezentował barwy klubu AZS-AWF Gdańsk. W 1985 roku rozpoczął występy w niemieckim TTC Zugbruecke Grenzau, gdzie występował dwa lata. Na zakończenie kariery zawodniczej wrócił do AZS-AWF Gdańsk, w 1998 roku zakończył czynną karierę sportową. Na swoim koncie miał 15 medali mistrzostw świata i Europy, zwycięstwo w turnieju Europa TOP 12 w roku 1985 oraz, Puchar Świata z roku 1988. Dwukrotnie był finalistą tych rozgrywek. W 1984 r. „Przegląd Sportowy” uhonorował go tytułem Sportowca Roku 1984. Był najlepszym zawodnikiem w historii polskiego tenisa stołowego. Trzykrotnie zdobywał brązowy medal mistrzostw świata (1989 w grze pojedynczej, 1985 w turnieju drużynowym, 1987 w deblu z Leszkiem Kucharskim). W 1982 roku został mistrzem Europy w grze mieszanej z Holenderką Bettiną Vriesekoop. W sumie zdobył 11 medali mistrzostw Europy (4 srebrne i 7 brązowych). 26 razy był mistrzem Polski. Mniej szczęścia miał na igrzyskach olimpijskich. Występował na nich trzykrotnie. W Seulu w 1988 w grze pojedynczej odpadł w 1/8 finału, w grze deblowej wraz z Leszkiem Kucharskim zajął szóste miejsce. W Barcelonie, w 1992 roku, w turnieju indywidualnym powtórzył osiągnięcie sprzed czterech lat, w deblu z Kucharskim odpadł w eliminacjach. Na ostatnich swoich igrzyskach, w 1996 w Atlancie, zarówno w singlu, jak i w deblu z Lucjanem Błaszczykiem nie zakwalifikował się do rundy pucharowej. Przed chorobą Andrzej Grubba był trenerem klubu TTC Zugbruecke Grenzau – wielokrotnego mistrza Niemiec, z którym jako grający trener zdobył Puchar Europy. Było to powtórzenie podobnego sukcesu, kiedy jako zawodnik zdobył Puchar Europy, grając w barwach AZS AWF Gdańsk. Ponadto uhonorowano go następującymi nagrodami:


  • Ministra Spraw Zagranicznych ()1986
  • Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1988)
  • 3 razy złoty medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe
  • Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski

Andrzej Grubba zmarł 21 lipca 2005 roku w Sopocie.


Albert Golonka

Zobacz również