Wielkanocna Palma na rynku w Limanowej

Wielkanocna Palma na rynku w Limanowej

Jak co roku na limanowskim rynku, tuż przed Niedzielą Palmową zwaną też w niektórych regionach kraju Kwietną, Różdżkową, Wierzbną, rozpoczynającą Wielki Tydzień, umieszczona została palma wielkanocna.

Palma nawiązuje zarówno formą jak i surowcem do tradycyjnych palm wielkanocnych występujących dawniej na terenie Ziemi Limanowskiej. A takie wykonywane były z naturalnych surowców takich jak: trzcina pospolita, cis, „kocanki’ – gałązki wierzbowe, brzoza. Elementem uzupełniającym były także suszone i barwione kwiaty, wstążki i kwiaty wykonane z bibułki.

Autorką palmy mierzącej blisko 18 metrów jest mieszkanka Limanowej – Władysława Ślazyk. Palmę zdobią tradycyjne wiklinowe wiązania, bukszpan, sosna, bazie, sztuczne kwiaty i wstążki. Upięcie palmy zajęło autorce blisko dwa tygodnie.

A już w niedzielę palmową odbędzie się w limanowskiej bazylice konkurs palm wielkanocnych. Jego celem jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, upowszechnianie wiedzy na temat limanowskich zwyczajów związanych z okresem świąt Wielkiej Nocy oraz rozwijanie umiejętności plastycznych. W konkursie oceniane będą palmy w trzech kategoriach: palm małych do 5 metrów, palm średnich do 8 metrów oraz palm dużych powyżej 8 metrów. W ubiegłym roku najwyższa palma na konkursie mierzyła 12 metrów, a przyozdobiona była 1200 kwiatami ręcznie wykonanymi z bibuły.


(Źródło: miasto.limanowa.pl)

Zobacz również