100 lat po zatonięciu Titanica

100 lat po zatonięciu Titanica

Luksusowy transatlantyk zatonął podczas swego pierwszego rejsu, z Southampton do Nowego Jorku, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, dwie godziny po zderzeniu z górą lodową.

Zginęło ponad 1500 osób z około 2200 przebywających na pokładzie. Na skutek zbyt małej liczby szalup ratunkowych, uratowało się tylko około 700 osób.

Do legendy przeszła orkiestra, która grała do końca tragedii, chcąc zapobiec panice.

„Titanic” został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Harland and Wolff z Belfastu w 1911 roku. Statek o długości prawie 260 metrów, mogący zabrać na pokład 3300 pasażerów i 860 członków załogi, był reklamowany jako niezatapialny i najnowocześniejszy na świecie.

2 kwietnia 1912 roku „Titanic” wypłynął z Belfastu w swój pierwszy rejs do Nowego Jorku, z którego miał nigdy nie wrócić. Po drodze zawinął do Southampton, Cherbourga i Queenstown w Południowej Irlandii.

100 lat po zatonięciu, wrak Titanica spoczywający 4 km pod pow. oceanu przy kanadyjskim brzegu, stanie się zabytkiem chronionym przez Unesco. Według prawa wrak może być chroniony Konwencją Unesco dopiero sto lat po zatonięciu.

(fot. titanicuniverse.com)

Zobacz również