Mszana Dolna. Droga krzyżowa przez miasto

Mszana Dolna. Droga krzyżowa przez miasto

Po raz dziewiąty ulicami miasta przejdzie procesja "Drogi Krzyżowej". Mieszkańcy miasta co roku tłumnie przybywają na nią, by wspólnie przeżywać wielkopiątkową pasję Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się ona w Wielki Piątek o 22.00. Procesja wyruszy spod kościoła św. Michała Archanioła

Tradycja Drogi Krzyżowej prowadzącej ulicami miasta sięga czasów współczesnych, bo roku 2004. Wtedy to proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Zdzisław Balon po raz pierwszy zaprosił wiernych, by do pełniejszego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa przygotowali się poprzez udział w tym niezwykłym nabożeństwie.

W 2004 roku Mszana Dolna była jeszcze jedną, wielką parafią. Nabożeństwo rozpoczynało się przy kościele św. Michała. Kończyło na jednej z ulic miasta. Od roku 2005, kiedy w pobliżu nowego osiedla mieszkaniowego erygowana została druga parafia pw. Miłosierdzia Bożego, wielkopiątkowa Droga Krzyżowa prowadzona była od kaplicy na placu budowy do kościoła św. Michała. W następnym roku miała już swój początek na wzgórzu – w Parafii Matce, a stację czternastą w miejscu, gdzie wznoszono mury nowej świątyni.

Każdego roku rozważania przygotowuje ta parafia, w której Droga Krzyżowa się rozpoczyna. Podobnie jak w Rzymie, gdzie od roku 1985 na życzenie Jana Pawła II do napisania rozważań zapraszani są świeccy, tak i w Mszanie Dolnej teksty rozważań, na wyznaczony wcześniej temat przewodni, piszą przedstawicele różnych grup społecznych i zawodowych. Na swoich ramionach drewniany krzyż pomiędzy kolejnymi stacjami niesie i młodzież, kapłani, siostry zakonne, pracownicy służby zdrowia, nauczyciel, matki i ojcowie, samorządowcy, strażacy, a także kupcy i przedsiębiorcy. W ostatnich latach było nawet ok. dwóch tysięcy osób.

W tym roku mszańska Via Crucis rozpocznie się o godz. 22.00 – w noc Wielkiego Piątku wyruszymy spod nowego kościoła Miłosierdzia Bożego i ulicami M.Kopernika, Starowiejską, J.Piłsudskiego i Jana Pawła II dotrzemy do kościoła św.Michała. Tam, już po północy, zakończy się dziewiąta, nocna Droga Krzyżowa ulicami miasta. Niech nie zabraknie świec i pochodni.

(Oprac. na podstawie tesktu UM Mszana Dolna)

 

Zobacz również