Rugbyści Gorców "sparowali" w Czechach

W niedzielę 1 kwietnia kadeci RC Gorce Raba Niżna udali się do Czeskiego Havirova na sparing z tamtejszą zaprzyjaźnioną drużyną. Był to pierwszy oficjalny mecz w tej kategorii wiekowej po zimowej przerwie.

Pomimo specyficznej daty rozegrania meczu wynik 35:0 dla górali to nie prima aprilisowy żart. Wynik nie odzwierciedla jednak wydarzeń, które miały miejsce na boisku i wykreował się dopiero pod koniec spotkania. Mecz był wyrównany ale tylko przez pierwsze 2 połówki( grano bowiem 3×20 min). W trzeciej dominowali już tylko zawodnicy Gorców.

Mecz rozpoczął się punktualnie o godz. 13 a wraz z nim śnieżna nawałnica, której nikt się nie spodziewał gdyż od rana w Havirovie świeciło słońce. Pierwsza część meczu była bardzo wyrównana, żadna z drużyn nie wypracowała sobie wyraźnej przewagi, obie strony popełniały mnóstwo błędów spowodowanych ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Mieliśmy szansę wyjścia na prowadzenie 3:0 ale karnego minimalnie przestrzelił Jarek Knowa. Ten sam zawodnik w drugiej połowie uspokoił trochę napór gospodarzy i piękną indywidualną akcją zdobywa przyłożenie warte 5 punktów i podwyższa celnie z podstawki dając Gorcom prowadzenie 7:0. Trzecia odsłona rozpoczyna się od mocnego natarcia ekipy z Havirova, którzy najwidoczniej szybko chcą odrobić punkty stracone w drugiej części. Pogoda z minuty na minutę poprawia się i obie drużyny popełniają coraz mniej błędów.

Gorce po serii kilku konsekwentnych przegrupowań urywają się w ataku i punkty po składnej akcji całego zespołu w „słupach” przykłada Patryk Kowalczyk, celnie podwyższa Jarek Knowa i wychodzimy na prowadzenie 14:0. Dalsza część meczu to totalna metamorfoza drużyny z Raby Niżnej, niekoniecznie spowodowana zmianą pogody o 180 stopni. W pięknym słońcu gra Gorców staje się coraz bardziej poukładana, piłka chodzi jak po sznurku, akcje są bardzo dynamiczne, atak w końcu zaczyna spełniać założenia taktyczne czego efektem są dwa przyłożenia Jakuba Zająca dodatkowo celnie podwyższone i jedno przyłożenie Adama Kubisza podwyższone przez Jarka Knowę.

Mecz kończy się zasłużonym zwycięstwem Gorców, które zostało wypracowane w końcówce meczu. Po meczu cała drużyna została zaproszona na tradycyjny „czeski gulasz”, po którym w dobrych humorach opuszczamy Havirov i szykujemy się do pierwszych meczy eliminacyjnych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

RC Gorce Raba Niżna – RC Rental.cz Havirov 0:35 (0:0, 0:7, 0:28)

Punkty: Zając Jakub 14, Knowa Jarosław 11, Kubisz Adam 5, Kowalczyk Patryk 5

Skład: 1 Stożek, 2 Perz, 3 Łazarczyk, 4 Kowalczyk G, 5 Kozak, 6 Kowalczyk P, 7 Fornal, 8 Kuczaj, 9 Janik, 10 Knowa, 11 Kowalczyk K, 12 Olszewski, 13 Zając, 14 Flig, 15 Kubisz, 16 Haras, 17 Kowal
Trenerzy: Łukasz Kościelniak, Tadeusz Janik
Fizjo: Mateusz Kuczaj