I nauczyciele, i artyści

I nauczyciele, i artyści

ZNP w MBP. Od ubiegłego piątku można zwiedzać nową wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Tym razem efekty swych artystycznych pasji i potrzeb (i namacalne efekty tego) prezentują … nauczyciele. Wystawę można zwiedzać do połowy maja. Jej tytuł – Artystyczna Majówka.

Wystawę przygotował limanowski Związek Nauczycielstwa Polskiego (Sekcja Emerytów i Rencistów) przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Prezentowane jest malarstwo, rzeźba, rysunek, witraże na szkle użytkowym, malarstwo na szkle, haft, koronki, wytwory i ozdoby dekoracyjne, grafiki, kartki i zaproszenia. Autorzy to nauczyciele artyści z terenu Limanowszczyzny – amatorzy, ale pasjonaci; emeryci, ale też czynni zawodowo.

Mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze – ktoś kiedyś trafnie powiedział. Odnosimy ten cytat także do sztuki i artystycznych działań w ogóle. Zawsze samemu, osobiście najlepiej to ocenić. Dlatego mamy nadzieję, że folder ten będzie tylko dodatkiem; że będziecie go trzymać państwo w dłoniach podczas zwiedzania Artystycznej Majówki w limanowskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Zapraszamy. – zachęcali w wystawowym folderze autorzy.

Skutecznie zachęcali. Wernisaż otwarcia wystawy (18.05) zgromadził znaczny tłum chętnych. Na początku powitała wszystkich Joanna Michalik.  Bardzo się cieszę, że nauczyciele są po raz kolejny w naszej Galerii i prezentują tu swoje pasje i talenty artystyczne. Okazuje się, że ta grupa zawodowa na emeryturze nie próżnuje. Dzisiaj możemy oglądać prace aż 24 twórców – i to nie tylko emerytów, ale i nauczycieli czynni zawodowo. Myślę, że naprawdę jest co podziwiać, bo ta twórczość jest bardzo różnorodna. – podkreślała gospodarz biblioteki. Następnie z podziękowaniami wystąpiła prezes limanowskiego ZNP Elżbieta Mordarska.

W imieniu zarządu oddziału ZNP w Limanowej pragnę bardzo gorąco podziękować szanownej pani dyrektor za udostępnienie sal Miejskiej Galerii oraz za organizację wystawy. Dziękowała też koleżankom i kolegom z Sekcji Emerytów i Rencistów za trud całej logistyki związanej z przygotowaniem tej nauczycielskiej majówki artystycznej. Podziwiamy malarstwo, rysunek, rzeźbę, fotografię i rękodzieło, mozolnie wykonywane hafty i delikatne, szydełkowe robótki. Pragnę wyrazić radość, iż nauczyciele mogą podzielić się swoimi pasjami i ukazać innym swoje artystyczne dusze. A uczniowie i inni odwiedzający wystawę, będą mieli okazję dowiedzieć się o ich działalności poza szkołą. Może zachęci to młodzież do twórczej pracy. Dziękuję wszystkim twórcom. Podziwiam efekty ich artystycznej pracy. Dziękuję wszystkim państwu za przybycie.

Do wzajemnych podziękowań i wyrażenia ciepłych słów dołączyła się też Anna Jasica z SEiR: Ta wystawa to jest dla nas naprawdę wyróżnienie, bo jest taką prawdą to, że jedyną cechą, która wywołuje siłę twórczą to jest właśnie niezachwiana chęć do tworzenia tego, co miłe i pożyteczne. I temu dziełu wiele osób oddaje się bez ograniczeń i bez zastrzeżeń. Pani dyrektor też życzę, by oddawała się swojej pracy bez ograniczeń, bez zastrzeżeń. Niech nam to wszystkim przyświeca.

Następnie z mini koncertem wystąpił Chór ZNP „Carpe diem”. Śpiewają w nim 32 osoby. Jak sami podkreślają: „chcą zachować to co stare, ale chcą jednocześnie muzycznie przypomnieć okres swojej młodości i chcą również żyć współczesnością”. Kierownikiem artystycznym Chóru jest Marian Apryjas a dyryguje nim Anna Król. Podczas wernisażu wykonali cztery utwory: Nadeszła wiosna, Żal, Wciąż graj, Zatrzymaj się. Brawurowo wykonali. Rzęsiste brawa niosły się po całej bibliotece. Część oficjalna dobiegła końca, wystawa została otwarta, zebrani rozpłynęli się po salach, smakując przekąski i prace artystów.

Serdecznie dziękuję za tą piękną wystawę i spotkanie z artystami. Poziom występu i prac artystycznych pobudza wyobraźnię i daje możliwość niepowtarzalnych przeżyć” wpisał do kroniki limanowskiego ZNP burmistrz Władysław Bieda. Ma rację.

Nauczyciel, umownie nazwijmy go „limanowski”, na emeryturze nie próżnuje. Nauczyciel na emeryturze stara się, jak zetenpowski limanowski chór w swej nazwie, chwytać dzień. Chwytając też przy tym często za pędzel, dłuto, igłę, ołówek czy rysik. I dobrze, że to robi, bo … dobrze mu to wychodzi. Warto się o tym przekonać naocznie. Wystawa czynna do połowy czerwca. Polecamy uwadze.

Autorzy uczestniczący w Artystycznej Majówce:
Apryjas Marian, Biedroń Jolanta, Czaja Danuta, Czaja Jarosław, Dobrzycka Zofia, Dudziak Teresa, Golonka Anna, Kazior Józefa, Łysoń Zofia, Majerski Aleksander, Oleksy Antonina, Oleksy Stanisława, Pałka Zofia, Plata Jan, Rękas Zofia, Rosiek Anna, Stanik Maria, Stanisz-Zoń Zofia, Śp. Struzik Artur, Włodarczyk Barbara, ks. Wojcieszak Stanisław, Wójtowicz Marian, Zoń Bożena.

(www.mbp.limanowa.pl)

Zobacz również