Karetki z Nowego Targu i Limanowej przyłączone do LIFENETU

Karetki z Nowego Targu i Limanowej przyłączone do LIFENETU

Pod koniec kwietnia do systemu LIFENET zostały podłączone karetki typu S z Nowego Targu i Limanowej. Karetki transmitują dane do Medycznej Stacji Odbiorczej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Pod koniec kwietnia do systemu LIFENET zostały podłączone karetki  typu S z Nowego Targu i Limanowej. Karetki transmitują dane do Medycznej Stacji Odbiorczej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

System telemedycyny ratunkowej LIFENET pomaga nie tylko ratować ludzkie zdrowie i życie, ale również znacznie usprawnia pracę ratowników medycznych i lekarzy. – Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu podłączonego do defibrylatora przesyła jego zapis do szpitala, do Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej, kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić – mówi Dominik Orchel z Physio-Control.

– Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę)– dodaje. Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. Z kolei ośrodek specjalistyczny, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiej się przygotować na jego przyjęcie.

– Kolejne karetki podłączone do systemu LIFENET to następny krok w stronę jeszcze skuteczniejszej pomocy niesionej osobom u których występuje zagrożenie zawału serca – mówi  lek. med. Ireneusz Niziołek – ordynator Oddziału Ratunkowego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Dzięki systemowi znacząco poprawiają się szanse pacjenta na przeżycie i  krótszą rehabilitację – dodaje.

System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 70 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta. O pracy systemu pochlebnie wypowiadają się uznani kardiolodzy i specjaliści medycyny ratunkowej. Każda kolejna placówka przystępująca do programu, to zwiększenie szansy na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca. System LIFENET, to  skuteczne narzędzie w walce z czasem i o życie.

Informacja przesłana przez: Planet PR: Relations Awareness – Katarzyna Banaś.

Zobacz również