Na skrzydłach marzeń dolecieli do finału i nagród

Na skrzydłach marzeń dolecieli do finału i nagród

Wszystkiego więcej. W porównaniu do roku ubiegłego (i tak dostatecznie udanego): wszystkiego więcej. Więcej biorących udział w Konkursie szkół – więcej uczestników – więcej dobrych tekstów poetyckich – więcej jakości. IV Powiatowy Konkurs Poetycki im. Zosi Smreczyńskiej jest już historią. 24 czerwca w limanowskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się uroczysty finał i wręczenie nagród. Poniżej kilka ogólnych reminiscencji pokonkursowych.

 

Tym razem temat konkursu poetyckiego kieruje uwagę młodych twórców ku ważnej dziedzinie naszej wyobraźni, związanej z tym, czego pragniemy i ku czemu dążymy. Marzenia mogą dotyczyć wielu dziedzin życia, począwszy od bliskich rzeczywistości (dom, rodzina, przyjaciel, najbliższa okolica) aż po wyobrażenia nierzeczywiste, bliskie fantastyce. Marzenia odgrywają w naszym życiu ważną rolę, stając się często motorem działania i wyznaczając jego cel. Trudno wyobrazić sobie myślenie o przyszłości bez marzeń. Zachęcamy do tego, by zwrócić uwagę na hasła: marzenie i marzyć w słowniku języka polskiego, mogą one być bardzo pomocne w konkursowych poszukiwaniach.

Powyższej treści ściąga widniała na egzemplarzach regulaminu Konkursu. I trzeba przyznać, że młodzież biorąca udział w konkursie, a szczególnie ta grupa, która została nagrodzona i wyróżniona wykorzystała i zinterpretowała ją koncertowo. – mówi pełnomocnik burmistrza ds. MBP Joanna Michalik. Już po tym, jak jury konkursowe dokonało wyboru, miałam okazję przeczytać te nagrodzone teksty. Są naprawdę dobre, a niektóre wręcz świetne, godne publikacji. To niesamowite, jak ludzie młodzi – bo z takimi tylko mieliśmy do czynienia w tym przypadku – potrafią na zadany temat czy hasło ogólne dojrzale i przejmująco wypowiedzieć się językiem poetyckim, najintymniejszą przecież chyba formą wypowiedzi literackiej. Pod koniec tego finałowego spotkania zaproponowaliśmy obecnym, by zainteresowali się działającym przy bibliotece Limanowskim Klubem Literackim. Mamy nadzieję, że wielu z tych młodych (a tak już utalentowanych!) poetów przystąpi do niego. Czekamy. – dodaje. To ona powitała wszystkich zebranych: nagrodzonych, wyróżnionych, opiekunów. W imieniu organizatorów podziękowała i uczestnikom za trud włożony w przygotowanie tekstów, i opiekunom (za trud włożony, zapewne, w merytoryczne przygotowanie do konkursowej materii uczestników). Następnie głos zabrał Jerzy Bogacz, redaktor naczelny „Almanachu Ziemi Limanowskiej” i jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej. Odczytał zebranym wszystkie protokolarne sprawy (kto, skąd, ile, co komisja nade wszystko brała pod uwagę przy ocenie, jaki poziom, komu dziękować, komisyjne sugestie, co jest ważne, itp.). Następnie nastąpiło crème de la crème całego przedsięwzięcia czyli ogłoszenie wyników i przyznanie nagród. Po tym miłym zdarzeniu przewodniczący komisji zaprezentował zebranym, hmmm, wykłado-warsztaty poetyckie. Opowiedział (bardzo ciekawie i plastycznie, jak zresztą na emerytowanego polonistę, regionalistę, dziennikarza i miłośnika poezji przystało) o niełatwej materii konstruowania sztuki poetyckiej. Odwoływał się przy tym często do osoby i dorobku sztukmistrzyni tej sztuki, śp. Wisławy Szymborskiej. Konfrontował (złe słowo – porównywał) jej teksty z tekstami nagrodzonych. Ale oczywiście nie na prostej zasadzie 1:1 i ocenianiu jakości tekstu uczestnika do tekstu noblistki, nie. Raczej na podobieństwach konceptualnych, niuansach frazeologicznych czy sposobie ujęcia tematu. Zaprezentował też teksty wszystkich nagrodzonych i omówił je. Ciekawe i, zdaje się, cenne to było dla zebranych, bo ochoczo i z uwagą słuchali Jerzego Bogacza, a po oficjalnym ewaluowaniu już Konkursu grupki młodych adeptów jeszcze długo z nim dyskutowali. Wiadomo o czym…

Edycja Konkursu z roku 2008 nosiła hasło „Zamykam w wierszu spowiedź mojej duszy”. To fragment jednego z utworów patronki Konkursu, Zosi Smreczyńskiej, tragicznie przedwcześnie zmarłej córki Władysława Orkana, tyleż młodej co znakomitej poetki. Kto wie czy w tej frazie nie zawiera się istota poezji? Niesamowicie cenne jest, że młodzież z terenu powiatu limanowskiego, mierząca się z tą bardzo trudną w gruncie rzeczy materią literacką, „zamykając spowiedź swej duszy w wierszu”, nie zamyka go pod klucz do szuflady. Do następnego roku!

LISTA NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH:

NAGRODY – SZKOŁA PODSTAWOWA

I Nagroda: Paulina Morzywołek (SP w Łukowicy)

II Nagroda: Oliwia Florek (SP NR2 w Limanowej)

II Nagroda: Katarzyna Jania (SP w Jurkowie)

II Nagroda: Justyna Nowogórska (SP w Łukowicy)

II Nagroda Karolina Zelek (SP w Kamionce Małej)

III Nagroda: Weronika Hobot (SP w Jurkowie)

III Nagroda: Kinga Kęska (SP Nr4 w Słopnicach)

 

NAGRODY – GIMNAZJA

I Nagroda: Mariola Michnowska (GP w Porębie Wielkiej)

I Nagroda: Justyna Pietryga (Publiczne Gimnazjum w Starej Wsi 2)

I Nagroda: Katarzyna Więcek (Gimnazjum w Łukowicy)

II Nagroda: Karolina Lupa (GP Nr1 w Męcinie)

II Nagroda: Justyna Plata (GP w Mordarce)

 

NAGRODY – SZKOŁY ŚREDNIE

I Nagroda: Klaudia Miśkowicz (I LO im. W.Orkana w Limanowej)

II Nagroda: Paulina Czyrnek (ZS im. KEN w Tymbarku)

II Nagroda: Magdalena Palacz (I LO im. W.Orkana w Limanowej)

III Nagroda: Irena Zasadni (IV LO im. Kard. S. Wyszyńskiego w Limanowej)

 

 

WYRÓŻNIENIA-SZKOŁA PODSTAWOWA

Alicja Brajner (SP Nr1 w Limanowej)

Szymon Kordeczka (SP Nr4 w Słopnicach)

Karolina Matląg (SP w Szczyrzycu)

Julia Repelewicz (SP w Szczyrzycu)

Katarzyna Szmaciarz (SP w Niedźwiedziu)

Monika Szołdrowska (SP Nr1 w Męcinie)

Łukasz Walczak (SP w Jurkowie)

Grzegorz wilczyński (SP w Przyszowej)

 

WYRÓŻNIENIA – GIMNAZJA

Beata cież (Gimnazjum Nr2 w Kasince Małej)

Paulina Janik (Publiczne Gimnazjum w Starej Wsi 2)

Filip Janczyk (Gimnazjum Nr1 w Męcinie)

Aleksandra Karpierz (Gimnazjum Miejskie Nr1 w Mszanie Dolnej)

Renata Majerczyk (Gimnazjum Samorządowe w Tymbarku)

Kamil Opioła (Gimnazjum w Słopnicach)

Dawid Pasionek (Publiczne Gimnazjum w Ujanowicach)

Natalia Ptak (Gimnazjum Samorządowe w Tymbarku)

Weronika Szczypka (Gimnazjum Nr2 w Kasince Małej)

 

WYRÓŻNIENIA – SZKOŁY ŚREDNIE

Magdalena Krawczyk (I LO im. W. Orkana w Limanowej)

Diana Niebylska (IV LO im. Kard. S. Wyszyńskiego w Limanowej)

Weronika Szczepańska (LO im. E. Romera w Rabce)

 

Foto: B. Skrzekut

(www.mbp.limanowa.pl)

Zobacz również