Noc w muzeum

Noc w muzeum

W sobotę 19 maja, pierwszy raz w historii Limanowej, zorganizowano Noc Muzeów. Jest to już, można przyjąć ogólnoeuropejska (a może i światowa) akcja polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

 

Często organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Chcieliśmy pokazać i udowodnić, że i w mniejszych miastach można coś takiego przygotować i przeprowadzić. Mamy nadzieję, że ta pierwsza edycja przypadła do gustu wszystkim obecnym i będziemy mogli w Limanowej już cyklicznie, co roku, organizować nasze lokalne noce muzealne – mówią organizatorzy. I NOC MUZEUM W LIMANOWEJ przygotowało i zorganizowało Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Limanowej oraz Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Ziemia Limanowska”. Temat przewodni NOCY nosił tytuł: „W blasku wspomnień Limanowian o szlaku bojowym Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich 1940-1947″. Pierwszym punktem programu było otwarcie wystawy p.n. „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich w relacjach i obiektywie Limanowian”. Przygotowali ją Magdalena Dyląg, Karol Wojtas, Katarzyna Drożdż, Jacek Król, Anna Budka, Łukasz Rutkowski, a graficznie opracował Łukasz Wojtas. Otwarli ją burmistrz miasta Władysław Bieda i prezes limanowskiego PTH Magdalena Dyląg. Wśród gości była m.in. rodzina kpr. Franciszka Miłkowskiego (żołnierza SBSK i 3 DSK), którego osobiste pamiątki wchodzą w skład ekspozycji. Na wystawowych planszach znalazły się bogate relacje oraz zdjęcia wykonane przez limanowian: ks. płk Józefa Jońca, por. Jana Biedę, kpr. Jana Tokarczyka oraz kpr. Franciszka Miłkowskiego opatrzone historycznym komentarzem. Na ekspozycji zobaczyć można też oryginalne mundury żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, hełm ks. płk Józefa Jońca oraz należące do niego krzyżyk ołtarzowy ze świecznikami wykonane z łusek nabojów i granatów spod Monte Cassino. Pokazane zostały także oryginalne pamiętniki por. Jana Biedy z bitwy pod Monte Cassino oraz obrazki namalowane własnoręcznie przez ks. płk Józefa Jońca. Nad gablotami z pamiątkami po ks. płk. Józefie Jońcu głos zabrał ks. prałat Józef Poręba. Opowiedział przybyłym gościom o obchodach 80 rocznicy urodzin tego duchownego. Odbyły się one w Limanowej. Przybyli wówczas na nie koledzy rocznikowi ks. Jońca z seminarium duchownego oraz towarzysze broni z czasów walk na froncie afrykańskim i włoskim. Wspomniał także okolicznościach śmierci ks. Jońca w 1956 roku.

Kolejnym punktem programu NOCY były prelekcje historyczne. Przedstawili je członkowie limanowskiego PTH: Karol Wojtas („Żołnierska tułaczka ks. płk. Józefa Jońca w latach 1939-1947”), Katarzyna Drożdż („Kazania spod Tobruku ks. płk. Józefa Jońca”) i Magdalena Dyląg („Bitwa pod Monte Cassino w pamiętniku por. Jana Biedy”). Następnie grupa rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska” zaprezentowała inscenizację historyczną. Przeprowadzono ją przed dworem Marsów. Po inscenizacji Marek i Bogdan Sukiennikowie zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Kolejne punkty NOCY to projekcje filmów dokumentalnych „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę…” w reżyserii Williama Hood’a i Adama Lavis’a oraz „Wspomnienia wojenne Franciszka Miłkowskiego” w reżyserii Zbigniewa Dutki. Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wojskowych i partyzanckich.

 

Limanowską I NOC W MUZEUM poprzedziły lekcje muzealne przygotowane przez Magdalenę Dyląg, Katarzynę Drożdż i Karola Wojtasa. Przez dwa dni limanowscy gimnazjaliści mogli uczestniczyć w prelekcjach na temat szlaku bojowego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich oraz bitew o Tobruk i pod Monte Cassino. Po prelekcjach Marek Sukiennik z Stowarzyszenia „Ziemia Limanowska” w ciekawy sposób prezentował umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Składał się on z 3 Dywizji Strzelców Karpackich, 5 Kresowej Dywizji Piechoty i 2 Warszawskiej Brygady Pancernej. Dowodził nim gen. Władysław Anders. Został powołany w 1943 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego.

Fajnie, że dzięki zaangażowaniu i pracy młodych ludzi limanowskie Muzeum ożyło na tę noc, a w naszym mieście wreszcie dzieje się coś pozytywnego. – dało się słyszeć wśród gości wychodzących po NOCY W MUZEUM. Najlepiej chyba byłoby, żeby ten projekt już na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalno-historycznych.

***

Osoby zainteresowane działalnością czy współpracą z limanowskim PTH mogą kontaktować się pisząc na mail: limanowa.pth@gmail.com.

Foto: M. Wojtas

Zobacz również