W nocy muzeum otworzy swoje drzwi

W nocy muzeum otworzy swoje drzwi

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej otworzyło swoje drzwi. W ciągu dwóch dni będzie można zwiedzić muzeum, które na co dzień nie jest otwarte dla wszystkich. W ten sposób muzeum w Limanowej dołączyło do ogólnopolskiej akcji "Noc muzeów".

Już w piątek Muzeum Raegionalne odwiedzała młodzież limanowskich szkół. Mogli sami, na własne oczy i uszy przekonać się, że historia opowiedziana w sposób ciekawy – wcale nie musi być nudna. Jednak, to dopiero przedsmak muzealnych doznań. Prawdziwa gratka czeka wszystkich tych, którzy późnym popołudniem i w nocy będą zwiedzać muzeum.

Podczas „Nocy Muzeów” – Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przygotowało wiele ciekwaych atrakcji. Będzie można zobaczyć filmy dokumentalne o II wojnie światowej. Nie zabraknie również ciekawych prelekcji – o tematyce wojennej.

– Myślę, że w ten sposób opowiedziana historia jest ciekawsza dla tych młodych ludzi – mówi Anna Dyląg z Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. – Zachęcamy wszystkich aby odwiedzili nasze muzeum, bo przygotowaliśmy tyle atrakcji, że każdy znajdzie zarówno dziś jak i w sobotę coś dla siebie.

Organizatorem I nocy muzeum w Limanowej jest Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Limanowej oraz Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Ziemia Limanowska”.

 

W programie:

 

16:00- Otwarcie wystawy historycznej „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich w relacjach i obiektywie Limanowian”.

 

16:30 – Prelekcja „ Żołnierska tułaczka ks. płk. Józefa Jońca” –  Karol Wojtas, PTH Limanowa

 

16:50- Prelekcja „Kazania spod Tobruku ks. płk. Józefa Jońca” – Katarzyna Drożdż, PTH Limanowa

 

17:10 – Prelekcja „Bitwa pod Monte Cassino w pamiętniku por. Jana Biedy” – Magdalena Dyląg, PTH Limanowa

 

17:30 – Inscenizacja historyczna „ Żołnierze 2. Korpusu Wojska Polskiego w bitwie o Monte Cassino”  przygotowana przez Komisję Rekonstrukcji Historycznej Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska”

 

18:00 – Projekcja filmu dokumentalnego „ Wojtek, niedźwiedź który poszedł na wojnę…” reż. William Hood i Adam Lavis, Wielka Brytania 2010, lektor polski, czas: 59 min

 

19:00 – Projekcja filmu dokumentalnego „ Wspomnienia wojenne Stanisława Miłkowskiego” reż. Zbigniew Dutka, Limanowa 1994, język polski, czas: 78 min

 

20:30 – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich.

 

W trakcie imprezy będzie możliwość zakupu publikacji Jerzego Jarzemskiego, Historia Szarych Szeregów, Warszawa 2011.

 

Zobacz również