Mszana Dolna. Będzie ulica zasłużonego kapłana

Mszana Dolna. Będzie ulica zasłużonego kapłana

Trwa przebudowa ulicy Cmentarnej w Mszanie Dolnej. Po jej remoncie ulica będzie dwukierunkowa od ulicy Matejki do wjazdu do ośrodka zdrowia. Zmieni ona też nazwę z ulicy Cmentarnej na ks Józefa Stabrawy.

Na razie ulica Cmentarna to prawdziwy plac budowy. Jednak jak przekonuje Tadeusz Filipiak już w sierpniu będzie ona wyremntowana. Dwukierunkowa będzie od ulicy Matejki do wjazdu do ośrodka zdrowia. Pozostała jej długość do ulicy Leśnej będzie wyremntowana i przejezdna w jednym kierunku.

– Chcemy po jej remoncie zmienić nazwę  – mówi Tadeusz Filipiak. Radni poparli inicjatywę burmistrza, który chce zmienic nazwę z Cmentarnej na ulicę ks Józef Stabrawy. – Myślę, że to dobry pomysł, który radni zaakceptują – przekonuje Adam Malec, Przewodniczący Rady Miasta. Uroczystość związana z przemianowaniem ulicy Cmentarnej na ulicę Ks Józefa Stabrawy miałby się odbyć po zakończonym remoncie okolicznościową sesją.

– Myślę, że ks proboszcz wyrazi zgodę i umieścimy taką tablicę z popiersiem ks Stabrawy na murze okalającym cmentarz. W sierpni będziemy obchodzić męczęńską 70-tą rocznicę śmierci ks Stabrawy. Zgodę aby tak ulicę nazwać wyraziła Pani Stefania – bratanica ks Stabrawy.

Ksiądz Józef Stabrawa został proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej 1917 roku. Był aktywnym społecznikiem. W 1937 roku za tę właśnie działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Aresztowali go naziści w 1941 roku. 29 grudnia 1941 roku został więźniem politycznym obozu Auschwitz-Birkenau. W czerwcu następnego roku przeniesiono go do obozu KL Dachau, gdzie zmarł 17 sierpnia 1942 roku.

Żródło: wikipedia.pl

 

Zobacz również