Nowe samochody dla ratowników z Limanowej

Nowe samochody dla ratowników z Limanowej

Dwa nowe samochody ratownictwa sportowego marki Kia trafią do ratowników PZM w Limanowej. Sprzęt będzie służył do ratowania życia i zdrowia zawodników oraz kibiców podczas najważniejszych imprez sportu motorowego w kraju.

Oficjalne przekazanie samochodów odbędzie się w piątek o 11.30 na limanowskim rynku.

Na limanowskim rynku Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski oraz Arkadiusz Sąsara Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM w obecności Jana Puchały Starosty Limanowskiego, Władysława Biedy Burmistrza Miasta Limanowa oraz Władysława Pazdana Wójta Gminy Limanowa przekaże uroczyście  na ręce Jerzego Budacza Prezesa Auto Moto Klubu Limanowa nowoczesne wozy ratownicze dla limanowskich Ratowników Sportowych PZM.

Dwa pojazdy KIA Ceed będą służyły w limanowskim Auto Moto Klubie.

To jedyna formacja ratownictwa specjalistycznego, której zadaniem jest niesienie pomocy podczas imprez sportu motorowego.

Na wyposażeniu nowoczesnych pojazdów ratowniczych znajduje się m.in. : nożyce hydrauliczne marki LUCAS, rozpieracz hydrauliczny marki LUCAS + łańcuchy, 2 duże gaśnice (6kg), 4 małe gaśnice (2kg), 2 walizki „pierwszej pomocy”, noż do pasów, 2x kołnież ortopedyczny, podbieraki, inopur, itp.

Zespół pojazdu stanowi dwóch wyszkolonych i doświadczonych ratowników PZM.

Obecnie w limanowskim Auto Moto Klubie pojawią się dwa nowe pojazdy marki KIA oraz nadal służyły będą ratownikom dwa Fiaty Palio, które w ostatnim czasie przeszły gruntowny remont oraz zostały doposażone w dodatkowy sprzęt ratowniczy.

Limanowska grupa ratownicza ma swoją bogatą historię a Auto Moto Klub Limanowa stał się pionierem w dziedzinie rozwoju ratownictwa sportowego na terenie Polski.

Historyczne znaczenie miało powołanie w ramach Klubu AMK Zespołu Szybkiego Ratownictwa Sportowego. Z sekcji przekształciła się w zawodowo działającą grupę w 1983 roku. Taki zespół był wówczas jedyny w Polsce, a i teraz ma niewielu naśladowców. Miejscowa Kolumna Transportu Sanitarnego przekazała Klubowi Fiata 125 kombi. Członkowie własnymi siłami przystosowali samochód do funkcji ratowniczej oraz postarali się o potrzebny sprzęt techniczny. Posiadali urządzenia do cięcia blach i rozpierania karoserii. Wówczas tylko straż pożarna na szczeblu wojewódzkim posiadała taki sprzęt!

 Nic też dziwnego, że zespół ratowniczy, współdziałający od początku ściśle z policją i pogotowiem ratunkowym, wzywany był do wypadków drogowych, w których trzeba było ciąć karoserię samochodu, by wydobyć ofiarę.

Dotychczas Auto Moto Klub w Limanowej zajmuje się administracją 4 wozów ratowniczych Polskiego Związku Motorowego, które wraz z załogą (w każdym aucie po 2 ratowników PZM) obsługuje większość rajdów i wyścigów samochodowych na terenie Polski.

O ratownictwie PZM:

RATOWNICTWO PZM

Od ponad 30 lat PZM zajmuje się problematyką ratownictwa drogowego. W tym okresie specjalistyczne przeszkolenie w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej przeszło ponad 5 tyś. kierowców.

Aktualnie w PZM działa ok. 1800 ratowników drogowych. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej przez instruktorów i ratowników drogowych umożliwia funkcjonowanie Centrum Szkolenia Ratowników Drogowych w Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie oraz w Poznaniu Ośrodka Ratownictwa Drogowego PZM. Organizowane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Prowadzone są również w Zarządach Okręgowych PZM szkolenia w zakresie podstawowym.

 Żródło: AMK Limanowa

Zobacz również