Odkryj Beskid Wyspowy. Polczakówka – powrót do korzeni

Odkryj Beskid Wyspowy. Polczakówka – powrót do korzeni

Polczakówka. Niewielka wyspa Beskidu Wyspowego – licząca sobie niewiele ponad 650m.n.p.m. To piąty w tym roku w kolejności szczyt, który zdobyli uczestnicy akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

Turyści na Polczakówkę wyruszyli szlakiem czarnym im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego. Wędrówka ta trwała niewiele ponad godzinę. Z kolei, Ci mniej wytrwali odkrywcy wdrapali się tutaj od strony wyciągu narciarskiego.

Mszę świętą przy dźwiękach góralskiej muzyki odprawił ks. Tadeusz Mraz z Krakowa. W zaciszu góry Polczakówka można było w zadumie i skupieniu oddać się chwili i natsrojowi dźwięków skrzypiec i innych instrumentów podczas eucharystii. Niektórzy w ten właśne sposób odbyli sentymentalną podróż.

W akcji Na Polczakówce udział wzięło blisko 1000 osób. Nie obyło się bez regionalnej kuchni, góralskiej muzyki w wykonaniu zespołu „Robcusie”. Tradycyjnie były równiez i konkursy.

Najstarsza uczestniczka:  Helena Ziółkowska /78 lat/ z Chicago, która wspólnie ze swoją wnuczką Aleksandrą wygrała w konkursie na uczestnika z najdalszego zakątka świata.

Uczestnik z najdalszego zakątka Polski: 21- osobowa grupa dzieci i młodzieży z Sandomierza, członków Sandomierskiej Orkiestry Dętej.

Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Rabce- Zdrój:

I m.- Jadwiga Kwiatkowska ze Skawy.

II m.- Krystyna Pazdur ze Skrzydlnej.

III m.- Zofia Pietruszka z Rabki, która została także wybrana najmilszą uczestniczką spotkania.

 Najmilszym uczestnikiem wybrano Jana Surówkę, opiekuna zespołu „Robcusie” i „Robcanie”

W kategorii rodzinne odkrywanienagrodę przyznano rodzinie Jasiców z Mordarki.

W konkursie przeprowadzonym przez LGD Przyjazna Dolina Raby oraz LGD Piękna Ziemia Gorczańska zwyciężyła Anna Sentysz, II m.- Michał Kościelniak, III m.- Weronika Michura.

W konkursie tańca góralskiego przeprowadzonego przez członków Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce zwyciężyła para w składzie Magda Kuklińska i Mieczysław Proszek, II m.- Agnieszka Jasek i Jacek Mucha, III m.- Maria Dziukiewicz i Stanisław Pałka.

W trakcie spotkania na Polczakówce – na dolnej stacji koncertował dziecięcy zespół „Robcusie” i członkowie zespołu „Robcanie” pod kierownictwem Jana Surówki oraz Sandomierska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mieczysława Jakubowskiego. Orkiestra, której kierownikiem jest Janusz Chabel przebywa w Rabce na warsztatach muzycznych.

Fot: Adam Chrustek, Piotr Kuczaj – gorce24.pl

 

Zobacz również