Rzeczpospolita opublikowała coroczny ranking samorządów

Rzeczpospolita opublikowała coroczny ranking samorządów

Wysokie pozycje w kategorii gmin miejsko-wiejskich zajęły Dobczyce i Niepołomice, w kategorii gmin wiejskich Zabierzów i Zielonki. Tarnów został uznany za najbardziej innowacyjne miasto na prawach powiatu, a Szczurowa najbardziej innowacyjną gminą wiejską.

Najwięcej gmin-finalistów rankingu Rzeczpospolitej pochodzi właśnie z Województwa Małopolskiego.
 
Ranking nagradza samorządy najlepiej dbające o rozwój i podnoszenie jakości życia swoich mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego.
 
W pierwszym etapie przygotowania rankingu jego twórcy wybrali miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2008-2010 jednocześnie przy tym inwestując oraz analizowali informacje pochodzące z Ministerstwa Finansów obejmujące lata 2008-2011. Przeanalizowano dane w trzech kategoriach samorządów: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W drugim etapie – do którego zakwalifikowano 564 samorządy –  do wybranych gmin wysłano ankiety zawierające 16 pytań, które pomogły w ostatecznym wyborze najlepszych.
 
W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie na miejscu trzecim uplasowały się Dobczyce, które utrzymały pozycję z zeszłego roku. Do rankingu od razu na piąte miejsce „wskoczyły” Niepołomice. Wysokie miejsca przypadły również gminie Myślenice ( miejsce 11 i awans z pozycji 58) oraz gminie Zator (miejsce 12). Wśród 100 gmin, przed połową zestawienia, znalazła się również Muszyna (miejsce 34), Rabka-Zdrój (35), oraz Gorlice (43).
 
Jeżeli chodzi o gminy wiejskie miejsce czwarte zajął Zabierzów, a ósme Zielonki. Dalej na pozycji 17 uplasował się Borzęcin, na miejscu 27 znalazła się Laskowa, na 32 Sękowa, a na 40 Łapanów.
 
Kraków podskoczył o jedną pozycję w kategorii miast na prawach powiatu ( z miejsca 21 na 20), a pierwszą dziesiątkę z wysoką pozycją zamyka Nowy Sącz (awans z miejsca 14 w porównaniu do roku ubiegłego).
 
Dodatkowo w rankingu oceniano także tych, którzy najlepiej wykorzystują unijne pieniądze. „Srebrny medal” w tej kategorii (wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich) zdobyła Muszyna. Miejsce 14 zajęły Sułkowice, a 18 ( na 100 najlepszych gmin w zestawieniu) Nowe Brzesko.
 
Za najbardziej innowacyjne miasto na prawach powiatu został uznany Tarnów. Pierwsze miejsce oznacza m.in., że małopolskie miasto daje swoim mieszkańcom możliwość załatwienia większości spraw za pośrednictwem Internetu oraz stosuje unikalne i innowacyjne rozwiązania. Za najbardziej innowacyjną gminę wiejską uznano Szczurową, a Zator zajął wysoką, trzecią pozycję w kategorii najbardziej innowacyjna gmina miejska i miejsko-wiejska.

Informacja: Urząd Marszałkowski

Zobacz również