Glisne. Historia krwią pisana

Glisne. Historia krwią pisana

Msza święta, apel pamięci i odznaczenia dla tych, którzy podtrzymują i kultywują pamięć o historii. Tak w Glisnem (gm Mszana Dolna) mieszkańcy, samorządowcy, a także żołnierze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych obchodzili Święto Wojska Polskiego, a także kościelną uroczystość Matki Bożej Zielnej.

15 sierpnia, już po raz 21. w Glisnem odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z uczczeniem pamięci o poległych i zmarłych żołnierzach Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama”, wchodzącego w skład 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Uroczystej Mszy św. sprawowanej w miejscowym kościele przewodniczył rodak, ks. infułat Jakub Gil, a koncelebrowali ją: ks. prałat Jan Franczak i rektor kościoła ks. Andrzej Sawulski, który przywitał wszystkich podkreślając, iż głównym celem spotkania w tym miejscu zawsze jest oddanie hołdu żołnierzom „Adama” oraz wszystkim walczącym za wolność Ojczyzny. Podkreślił też, że pierwszy raz w święcie żołnierskim w Glisnem bierze udział poczet Sztandarowy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Koła ŚZŻ AK z Nowego Targu.

            W homilii ks. infułat Gil zwrócił uwagę na troskę o pamięć o trudnych latach dziejów Polski, szczególnie w ciemnych czasach okupacji. Wezwał zgromadzonych do pielęgnowania tradycji obchodzenia corocznych spotkań w Glisnem, które są też okazją do poznawania historii dla młodych pokoleń. Na koniec poświęcił przyniesione do świątyni bukiety ziół i kwiatów.

            Druga część uroczystości rozpoczęła się od poświęcenia przez Księdza Infułata nowopowstałego na placu kościelnym Miejsca Apelu Pamięci, w którym znalazły się obraz Matki Bożej Partyzantów i symbol Armii Krajowej. Pomysłodawca przedsięwzięcia, ks. Andrzej Sawulski, podziękował wszystkim parafianom i wójtowi Gminy Mszana Dolna, Bolesławowi Żabie, za wsparcie przy powstaniu tego dzieła. Potem swój program patriotyczny zaprezentowały dzieci Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Glisnem, wyrażając radość, iż dzięki ofierze wielu mogą żyć w wolności.  Z kolei propagator ideałów Armii Krajowej i członek Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu Marek Zapała recytował wiersz Jadwigi Apostoł Staniszewskiej pt.: Do Ślebody-pódź z nami”.

            Apel Pamięci, obejmujący poległych w walce z Niemcami żołnierzy „Adama”, a także tych, którzy już zmarli w różnych miejscach świata, prowadziła dyrektor miejscowej szkoły, Krystyna Pajka. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaki za Zasługi dla Związku Kombatantów otrzymali: ks. Andrzej Sawulski, były duszpasterz ks. Józef Karpierz, wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i burmistrz miasta Mszana Dolna Tadeusz Filipiak. Odznaczenia w imieniu Związku wręczył por. Tadeusz Dębski.

W swych wystąpieniach burmistrz miasta, wójt gminy oraz wicestarosta powiatu Franciszek Dziedzina wyrazili szacunek dla kombatantów i zapewnienie, że będą kontynuować przekazywanie etosu żołnierskiego w regionie. Potem razem z radnymi złożyli wiązanki kwiatów w Miejscu Apelu Pamięci.

Na uroczystość przybyła mieszkająca we Francji córka por. Jana Stachury, Małgorzata, z dwoma synami. Obecne były poczty sztandarowe OSP z gminy, śpiewał Chór Męski im. Ks. Hajduka z Mszany Dolnej, a orkiestra „Echo Gór” z Kasinki Małej zagrała pieśni religijne i patriotyczne.

Była też okazja do nabycia „Zeszytów historycznych” Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu. Wszyscy spotkali się jeszcze przy „partyzanckiej grochówce”, gdzie był czas na wspomnienia i rozmowy.

Źródło: UG mszna Dolna

Zobacz również