Limanowa. 70 rocznica zagłady żydów

Limanowa. 70 rocznica zagłady żydów

W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej otwarto wystawę "Świat, którego już nie ma 70-rocznica zagłady Żydów na Limanowszczyźnie”. Otwarcie wystawy poprzedziła modlitwa za zmarłych na cmentarzu żydowskim w Limanowej.

Wystawa powstała przy współpracy muzeum z limanowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Na wystawie podziwiać można ciekawe fotogramy opatrzone opisami, zdjęcia oraz eksponaty m.in.: modlitewnik żydowski (sidur) w skórzanej oprawie, fragment mezuzy – pergamin z treścią modlitwy Szema, jeden z rozdziałów Tory, srebrną wskazówkę do Tory, mały tałes  z rytualnymi frędzlami, lampkę oliwną i pucharek kiduszowy, oryginalną księgę narodzin dzieci żydowskich 1909-1913, czy limanowskie pocztówki w języku jidisz z okresu galicyjskiego.

 

Wystawa powstała przy współpracy limanowskiego muzeum z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa o/ Stara Synagoga, Biblioteką Miejską w Mszanie Dolnej, Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie, Instytutem Yad Vashem.

Eksponowane na wystawie zdjęcia pochodzą z albumu „Okruchy Pamięci – Limanowa na starej fotografii” udostępnione przez Stanisława Ociepkę i Leopolda Kucharczyka. Widokówki pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców Limanowej. Przy opracowaniu historii Żydów w Mszanie Dolnej, Dobrej i Tymbarku pomagał: Urszula Antosz-Rekucka, Stanisław Rząsa, Stanisław Wcisło i Jan Plata.

Wystawę zwiedzać można codziennie w godzinach pracy muzeum do 18 września.

Źródło i fot: UM Limanowa

Zobacz również