Nowy Sącz. Nie bój się ratować życia innym

Nowy Sącz. Nie bój się ratować życia innym

4 sierpnia 2012 r. w ramach współpracy ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzej Dziedzic na zaproszenie BHP Macieja Szmyd oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji z Nowego Sącza, przeprowadziło akcję przy ul. Bulwar Narwiku w rejonie zajezdni.

NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” – to akcja, której celem jest propagowanie wśród kierowców jak i współpasażerów podróży bycia nieobojętnym wobec wypadku i nieszczęścia jakiemu może ulec każdy. Zatrzymanie się przy poszkodowanym i pierwsze minuty przy nim, to „złote minuty” które niejednokrotnie mogą uratować komuś życie. Obojętność i brak działania to najgorsze co możemy zrobić widząc wypadek i jego ofiarę. 

Nocne opady deszczu i poranne zachmurzenie i prognoza pogody nie były dla organizatorów obiecujące, lecz gdy wybiła 11-ta, słońce oraz słupek rtęci powyżej 300C sprzyjało temu aby rozpocząć akcję. Główną przyczyną zatrzymania większości kierujących był brak włączonych świateł mijania oraz zapiętych pasów. Pouczeni przez policjantów o wykroczeniu jakiego się dopuścili mieli możliwość uczestniczenia w krótkim instruktażu z pierwszej pomocy.

Po raz pierwszy od 2008 r., odkąd jest prowadzona akcja, 10 zatrzymanych nie było zainteresowanych wzięciem udziału w krótkim instruktażu mającym na celu przypomnienie podstawowych zasad z udzielania pierwszej pomocy, tłumacząc się brakiem czasu, zakupami lub kościelnymi uroczystościami. Należy zadać sobie sprawę z tego, że stan zdrowia poszkodowanego w wypadku drogowym może pogorszyć się w oczekiwaniu gdy najpierw załatwimy swoje sprawy a dopiero potem przystąpimy do czynności ratunkowych. Może na nowosądeckich drogach były złe biorytmy? Wszystkim tym, którzy z „ważnych” powodów odmówili wzięcia udziału w instruktażu dedykujemy słynne zdanie płk Nicholasa Senn ,,Los rannego spoczywa w rękach tego, kto założy mu pierwszy opatrunek” w celu refleksji, zadumy i wyciągnięciu wniosków.

Inni, tj. 32 osoby (w tym 8 kobiet) chętnie, choć z lekkimi obawami przystąpiło do ćwiczeń przy fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Na podstawie ankiet wypełnionych przez kierujących otrzymano następujące odpowiedzi:

–   20 osób w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy,

–   18 osób potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 28 udzieliłoby jej w razie konieczności,

–   24 osoby nie potrafi zastosować w praktyce AED,

–   19 osób woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności,

–   16 osób przedkłada nr alarmowy 112 nad 999 do Pogotowia Ratunkowego w celu powiadomienia o wypadku drogowym.

            W czasie trzech godzin akcji w instruktażu wzięło udział 54 osoby (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje się na zajezdni).

 

            Przypomnijmy najważniejsze zasady RKO (dla dorosłych poszkodowanych)
zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji

 

  • podchodź ostrożnie, bądź pewien, że żadne niebezpieczeństwo nie zagraża tobie ani poszkodowanemu.Oceń bezpieczeństwo –
  • Oceń przytomność poszkodowanego – ostrożnie potrząśnij za ramiona
    i głośno zapytaj „Czy wszystko w porządku?”.
  • Wzywaj pomocy – jeżeli jest ktoś w pobliżu, poproś go aby podszedł, ponieważ możesz potrzebować jego pomocy.
  • Udrożnij drogi oddechowe – obróć poszkodowanego na plecy. Połóż jedną dłoń na jego czole i delikatnie odchyl jego głowę do tyłu. Opierając końce dwóch palców (wskazujący i środkowy) drugiej ręki poniżej brody, unieś ją do góry.
  • Oceń oddech – do 10 sek. obserwuj oznaki oddychania, wsłuchuj się w nie
    i staraj się je wyczuć (powinno ich być przynajmniej dwa).
  • Jeżeli nie ma oddechu, zadzwoń po służby ratunkowe pod nr 999 lub 112

a następnie

  • Połóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, połóż drugą rękę na pierwszej, spleć palce, uciskaj klatkę piersiową:

–        częstość: minimalnie 100/min nie więcej niż 120/min

–        głębokość: minimalnie 5 cm nie więcej niż 6 cm

–        równy czas uciśnięcia i relaksacji.

  • Po każdych 30 uciskach klatki piersiowej wykonaj 2 oddechy ratownicze, minimalizując przerwy pomiędzy uciskaniem klatki piersiowej
    a oddechami ratowniczymi.
  • Jeżeli to możliwe, ratownicy prowadzący RKO powinni się zmieniać
    co 2 minuty.

Po zakończeniu instruktażu wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki na temat: alkoholu i jego skutków dla kierujących; ryzyka zawodowego; zaburzeń psychicznych spowodowanych przyjmowaniem substancji psychotropowych; czynników biologicznych; jak podróżować bezpiecznie; bezpieczne wakacje dla najmłodszych; uprawnienia kierującego działaniami ratowniczymi; jakich zasad należy przestrzegać, by przez własne zaniedbanie samemu nie stać się osobą poszkodowaną; kilka zasad jakie należy przestrzegać aby nie potrącił cię samochód; RKO dorosłego; RKO w utonięciach; co to jest szybkie badanie urazowe i jak je wykonać, bezpieczeństwa młodych pracowników, informacji na temat dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z prac, sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez CIOP-PIB oraz zaproszenie na konferencję pt.: „Pracodawco, zadbaj o bezpieczeństwo na budowie”, która odbędzie się 28 sierpnia 2012 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońska 33, której głównym organizatorem jest BHP Maciej Szmyd. Najmłodsi uczestnicy akcji otrzymali maskotki, odblaski na rękę oraz filmy DVD NAPO.

Zobacz również