Blisko 2000 tysiące osób uczestniczyło w odkrywaniu królowej Beskidu Wyspowego. Turyści a Mogielicę wdrapali się trzema szlakami. Żółtym z Tymbarku, niebieskim z Jurkowa i zielonym z Przęłczy Rydza-Śmigłego.
We Mszy świętej odprawionej na polanie stumorgowej przez ks. Stanisława Wojcieszaka i ks. Marka Szczerby rozpoczęto odkrywanie Mogielicy. Uczestniczyli w niej również samorządowcy powiatu limanowskiego. Tomasz Krupiński – Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Jan Puchała- Starosta Limanowski oraz Jan Więcek – członek Zarządu Powiatu Limanowskiego.
Obecni byli również goście z Chlebnic na Słowacji, którzy od 10-ciu lat współpracują z Gminą Słopnice.
Najmłodszym uczestnikiem akcji wybrano 3 – miesięcznego Kacpra Zelka ze Słopnic.
Najstarszym tursytą tu na Mogielicy był Pan Jan Opyd ze Szczawy.
Wiktor z Pruszcza Gdańskiego wygrał kategorię uczestnika z najdalszego zakątka Polski. Na Mogielicą dotarł z tatą.
Katarzyna Puchała z Chicago do Polski przyleciała na wakacje. Nie będzie odpoczywała, bo chce zwiedzać najciekawsze zakątki Małopolski.
Tradycyjnie na Mogielicy wybierano Miss. Została nią Magdalena Dubiel z Wieliczki, która zarazem została wybrana jednocześnie najmilszą uczestniczką.
Wrażenie na organizatorach wywarła Pani Dorota Jasica, która jest obecna każdej górze w tegorocznej kacji. Również i ona otrzymała tytuł najmilszej. W konkursie „Strongman” na najsilniejszego człowieka, rywalizowali jej synowie i mąż – Kazimierz.
Konkurs wiedzy o Gminie Słopnice i Beskidzie Wyspowym wygrała Ewa Wąchała z Krakowa. II miejsce zajęła Anita Gajoch z Giebułtowa. Na trzecim stopniu podium stanęła Danuta Haśnik ze Skrzydlnej.
W „rodzinnym odkrywaniu” bezkonkurencyjna była rodzina Drożdżów ze Skrzydlnej.
Konkurs zorganizowany przez LGD Piękna Ziemia Gorczańska „Znajdź skarb” wygrała Ewa Wąchała z Krakowa, II miejsce zajęła Ewa Ficoń z Laskowej, III miejsce przypadło w udziale Aleksandrze Kurek z Limanowej.
W konkursie piosenki turystycznej i biesiadnej nagrody otrzymali: Julian Staniewski z Rabki, Karolina i Kasia Kasperska z Zamieścia i kwartet „Szczawianki” ze Szczawy.
Na Mogielicy nie brakowało również przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Fachowej porady na temat rowerowej turystyki górskiej udzielali członkowie klubu Gravity Revolt ze Słopnic.
Można było również dotknąć historii, tej nie tak odległej, bo opowiadającej czasy II wojny światowej. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych zaprezentowało obóz partyzancki. Każdy mógł postrzelać, zobaczyć oryginalne mundury i wyposażenie żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich AK.
Miłym akcentem złazu turystycznego było również uhonorowanie przez Adama Sołtysa – wójta Słopnic, organizatorów akcji – Czesława Szynalika i prowadzącego każdą z wypraw – Stanisława Przybylskiego.
2 września odkrywcy spotkają się na Lubogoszczu.