Odkryj Beskid Wyspowy. Na Jaworzu w międzynarodowym towarzystwie

Odkryj Beskid Wyspowy. Na Jaworzu w międzynarodowym towarzystwie

Ponad 1000 turystów wzięło udział w odkrywaniu Jaworza. U jego stóp uczestnicy akcji wzięli udział we Mszy Świętej, a także pikniku turystycznym.

Jaworz to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Tutaj po raz dziewiąty spotkali się uczestnicy tegorocznej akcji. Na Jaworz tyurysci dotarli z Limanowej szlakiem niebieskim. Inni przywędrowali z Laskowej szlakiem czarnym. Jeszcze inni przybyli z Łososiny i Pisarzowej – szlakiem zielonym.

U szczytu Jaworza atrakcji dla uczestników nie brakowało. Największą cieszyła się oczywiscie wieża widokowa, która właśnie podczas odkrywania Beskidu doczekała się chrztu. Poświęcił ją ks. Antoni Piś – Proboszcz Parafii św. Antoniego w Męcinie, który równiez odprawił Mszę Świętą.

Piknik turystyczny u stóp Jaworza, w pobliżu wierzy zgromadził ponad 1000 turystów. Jak zwykle nie zabrakło dobrego jadła. Na Jaworzu turystów swoimi przysmakami gościło Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny. Do Tego oprawa muzyczno-artystyczno-satyryczna. W roli głównej wystąpił znany kabaret Truteń ze Skawy. Po nim organizatorzy przystąpili do tradycyjnego brzędu – konkursów.

Pani Elżbieta Ciołek ze Środy Wielkopolskiej wygrała kategorię turysty, który przybył na Jaworz z najdalszego miejsca w Polsce. Do Limanowej przyjechała z mężem na odpoczynek. Podobnie jak Pani Ewa Pachowicz, która na Jaworz przyjechała z Hamilton, w Kanadzie.

W Lokalane Grypy Działania, które współorganizuja kację postanowiły wyróżnić Mikołaja Wydrę z Londynu. Mikołaj przywędrował na Jaworz z tata i dziadkiem.

Najstarszym  uczestnikiem akcji wybrano Pana Stefana Pociechę z Męcniy. Najmłodszym został 2,5 miesięczny Staś Natonek z Gdowa.

Najmilszą uczestniczką akcji wybrano Danutę Domalik z Rabki. Najmilszym uczestnikiem został Wolfgang Grube. Burmistrz Wathlingen – partnerskiego miasta Limanowej przyjechał na bchody święta Limanowej na zaproszenie Władysława Biedy.

W kategorii rodzinnego odkrywania Jaworza – bezkonkurencyjna była grupa Turystów „Jordanowsko- Zawojsko- Makowska” uczestnicząca w akcji trzeci rok z rzędu.

Konkurs wiedzy o Limanowej i jej gminie, a także o Beskidzie Wyspowym wygrała Maria Stamenkov z Jodłownika.

II miejsce Stanisław Cygal z Przenoszy

III miejsce: Dawid Czech z Sadku.

Konkurs zorganizowany przez LGD Piękna Ziemia Gorczańska pn. „Znajdż skarb” wygrała Ewa Fikoń z Laskowej.

26 sierpnia uczestnicy akcji spotkają się na najwyższym szczycie, dachu Beskidu Wyspowego – Mogielicy.

Spotkanie na Jaworzu współorganizowali samorządy miasta i gminy Limanowa.

Fot: FotoDomel.

Zobacz również