Prezydent Komorowski otworzył Forum Ekonomiczne w Krynicy

Prezydent Komorowski otworzył Forum Ekonomiczne w Krynicy

Przed paroma godzinami rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Krynicy. Politycy, biznesmeni i samorządowcy zjechali do malowniczej Krynicy, by dyskutować o Europie i świecie w dobie kryzysu. Tegoroczne forum otworzyli prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałek Małopolski Marek Sowa.

Krynickie Forum to największe w tej części Europy spotkanie przedstawicieli biznesu i polityki. W tym roku organizowane jest po raz dwudziesty drugi i podobnie jak w roku ubiegłym Województwo Małopolskie jest jego głównym partnerem.

Podczas dzisiejszej sesji inaugurującej tegoroczne Forum prezydent Bronisław Komorowski otrzymał nagrodę Człowieka Roku, przyznaną jednogłośnie przez Radę Programową Forum Ekonomicznego w Krynicy. W poprzednich latach nagrodę Człowiek Roku na Forum Ekonomicznym w Krynicy otrzymali m.in.: Donald Tusk, Jose Manuel Barroso, Julia Tymoszenko, Vaclav Havel i Jerzy Buzek.

W swoim wystąpieniu inaugurującym Forum prezydent Bronisław Komorowski przekonywał, że źródłem siły integracji europejskiej jest optymizm i idea świata idącego naprzód, a najlepszym tego dowodem są nowe akcesje w tym m.in. akcesja Chorwacji. – Mimo, że Unia ogarnięta jest kryzysem, to nadal zostaje projektem atrakcyjnym wywołującym chęć uczestnictwa w nim – powiedział prezydent. – To dla nas źródło wiary, że znajdziemy wyjście z trudnej sytuacji. Skoro inne kraje chcą uczestniczyć w tym projekcie, to znaczy że jest on dalej atrakcyjny – dodał. W odpowiedzi na pytanie, jak przezwyciężyć kryzys odpowiedział, że siłą jest dotychczasowe doświadczenie w pokonywaniu jego skutków, z czego warto uczynić doświadczenie Unii jako całości. – Pomysł na trudne czasy jest sprawdzianem najważniejszych wartości: wolności, odpowiedzialności i solidarności  – mówił.  Prezydent przypomniał, że Polska od 20 lat utrzymuje wzrost gospodarczy. Przekonywał także, że Polsce potrzebna jest odwaga i optymizm, by uciec kryzysowi jeszcze dalej. – Potrzebna jest większa stabilność gospodarcza. Nie straszmy się kryzysem. Działajmy ofensywnie, a nie lękliwie. To pozwoli nam podjąć mądre działania i przezwyciężyć kryzys – apelował.

Witając gości krynickiego Forum marszałek Marek Sowa wyraził nadzieję, że debata podczas tegorocznego Forum pozwoli znaleźć receptę na wyjście z kryzysu nękającego Unię. – Przysłuchując się aktualnej debacie nie trudno wskazać, że temat kryzysu w Unii zdominuje tegoroczne Forum. Liczę, że przybliżymy się do wyjścia z tej trudnej sytuacji – powiedział gospodarz Małopolski. Nawiązując do zbliżającej się unijnej akcesji Chorwacji, marszałek przekonywał, że Polska i Chorwacja mają Unii wiele do zaaferowania.

Marszałek Marek Sowa otworzył Forum Regionów

Tuż po oficjalnym otwarciu Forum Ekonomicznego odbyła się sesja inaugurująca ścieżkę debat Forum Regionów. Dyskusja poświęcona współpracy regionów w Europie i przyszłości polityki regionalnej moderowana była przez marszałka Małopolski Marka Sowę. W gronie panelistów znaleźli się: były premier Rządu Wolnego Kraju Związkowego Saksonii Georg Milbradt, gubernator obwodu Lwowskiego Michajło Kostiuk, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych Martin Guillermo Ramirez, dyrektor Biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy Dominique Favre, minister spraw regionalnych Estonii Siim – Valmar Kiisler oraz  marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas. Uczestnicy debaty oceniali m.in. znaczenie programów Unii Europejskiej dotyczących współpracy transgranicznej i rozmawiali o perspektywach rozwoju współpracy międzyregionalnej. Paneliści zgodzili się, że jest ona filarem Unii i powinna być zdecydowanie pogłębiana w kolejnej perspektywie unijnej. Podczas debaty wiele mówiło się także o strategicznej współpracy Ukrainy i Polski szczególnie w kontekście połączeń komunikacyjnych.

Nagrody Forum Ekonomicznego. Prezydent Bronisław Komorowski laureatem Nagrody Forum

Prezydent Bronisław Komorowski – Człowiekiem Roku, Kompania Węglowa – najlepszą Firmą Roku, a Stowarzyszenie Sportu i Młodzieży uznana za najskuteczniejszą organizację pozarządową. W Krynicy wręczono nagrody Forum Ekonomicznego. W wydarzeniu wziął udział marszałek Marek Sowa. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody w trzech kategoriach – Człowiek Roku, Firma Roku Europy Środkowo-Wschodniej i Organizacja Pozarządowa Roku. Człowiekiem Roku został prezydent Bronisław Komorowski. Za najlepszą firmę Europy Środkowo-Wschodniej uznano Kompanię Węglową. Nagroda w kategorii organizacja pozarządowa roku trafiła do Stowarzyszenia Sportu i Młodzieży. Podczas uroczystej gali specjalną Nagrodę Miasta Krakowa – Nowa Kultura Nowej Europy wręczono austriackiemu pisarzowi i dziennikarzowi Martinowi Pollackowi. Doceniono jego zasługi w twórczej promocji Europy Środkowo-Wschodniej. Nagroda, której dotychczasowymi laureatami zostali Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj i Andrzej Stasiuk, to uhonorowanie twórczości osób, które swoją działalnością przyczyniają się do popularyzacji kultury Europy Środkowo- Wschodniej.

Uroczysta Gala Rozdania Nagród to wyjątkowe wydarzenie, także z uwagi na oprawę artystyczną. Wieczór uświetnil koncert Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Goście Gali mieli okazję usłyszeć znane i lubiane fragmenty oper.

Źródło i fot: malopolskie.pl

Zobacz również