XIX Rajd Górski „Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej"

XIX Rajd Górski „Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej"

W Tymbarku zakończył się dziewiętnasty rajd górski „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej". Wzięło w nim udział 14 drużyn ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i organizacji pro-obronnej Strzelec w Tymbarku.

Na trasie trzydniowego rajdu, który przebiegał szlakami Beskidy Wyspowego / góry Mogielica , Łopień / przygotowano dla młodzieży konkursy wiedzy z zakresu  Legionów i pierwszej wojny światowej, Beskidu Wyspowego oraz zawody strzeleckie.

Bardzo ciekawą ekspozycję prywatnych albumów i pamiątek  dotyczących pierwszej wojny światowej w tym walk  Legionów Józefa Piłsudskiego na limanowszczyźnie oraz cmentarzy wojennych z pierwszej wojny światowej zaprezentował młodzieży sierżant Ireneusz Piszczek z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Zebrane przez niego zbiory mogą posłużyć dzieciom i młodzieży w przybliżeniu zarysu historycznego pierwszej wojny światowej i działań Legionów Polskich na ziemi limanowskiej. Publikacja zebranych materiałów przed przypadającą w roku 2014 – setną rocznicą wybuchu I wojny światowej w znaczący sposób przybliża obraz tamtych wydarzeń historycznych szczególnie dla młodego pokolenia dla którego są to czasy odległe, a o których nie możemy zapominać.

Najlepszą drużyną rajdową w grupie szkół podstawowych i gimnazjalnych okazali się Emeryci i Renciści z tymbarskiego Strzelca, będący równocześnie uczniami Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku w składzie: Maciej Banach, Przemysław Natonek, Dawid Górka, Dariusz Smoter, Grzegorz Niezabitowski i Kacper Kordeczka. Drugie miejsce zajęły „Orły „ z Gimnazjum w Skrzydlnej,  trzecie przypadło LKS Taekwondo Tymbark.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna II LO w Limanowej w składzie: Jolanta Rusin, Grażyna Smorońska, Natalia Zająć, Michał Liszka i Marek Oleksy , miejsce drugie przypadło drużynie „ Strzelec I „ z J S nr 2007 im. kpt Tadeusza Paulone  OSW w  Tymbarku, trzecie „ Orły Beskidu „ z ZSTiO w Limanowej.

Organizatorami rajdu i fundatorami nagród byli: Urzędy Gmin w Tymbarku i Słopnicach, Zespół Szkół i Przedszkola  Nr 2 w Słopnicach, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, Jednostka Strzelecka im. kpt Tadeusza Paulone  Nr. 2007 ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, Koło PTTK „ Tymbarskie Harnasie” , OSP w Tymbarku, Firma Tymbark, GS Tymbark, I P N w Warszawie  i P O T w Warszawie.

 

Zobacz również