W Muonio Justyna wygrywa "po raz trzeci"

W Muonio Justyna wygrywa "po raz trzeci"

Justyna Kowalczyk odniosła trzecie zwycięstwo w trzecim starcie w fińskim Muonio. W niedzielę wygrała bieg narciarski na 10 km techniką dowolną.

Na tydzień przed rozpoczęciem rywalizacji w Pucharze Świata 2012/13 Justyna Kowalczyk sprawdziła swoją formę w zawodach FIS w fińskim Muonio.

W piątek Kowalczyk zwyciężyła w sprincie techniką klasyczną, a w sobotę na dystansie 5 km tym samym stylem.

W Muonio najgroźniejszymi rywalkami Justyny Kowalczyk były przedstawicielki gospodarzy oraz Rosjanki. W zawodach nie startowały reprezentantki Norwegii.

Trzy zwycięstwa w przedsezonowych zawodach kontrolnych, w fińskim Mounio odniosła Justyna Kowalczyk. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej wygrała: sprint stylem klasycznym, 5 km stylem klasycznym oraz 10 km stylem dowolnym.

Impreza na kole podbiegunowym, to przygrywka przed rozpoczynającymi się w sobotę 24 listopada zawodami Pucharu Świata w szwedzkim Gallivare. Dla Justyny Kowalczyk będzie to 12 sezon startów.

Do tej pory mieszkanka Gminy Mszana Dolna zanotowała 164 biegi, z których 21 (plus 10 w Tour de Ski) wygrała, oraz 49 razy uplasowała się na podium Pucharu Świata. Priorytety na sezon 2012/13 są jasne: 1). Mistrzostwa Świata w Val di Fiemme – przełom lutego i marca 2013   2). Puchar Świata   3). Tour de Ski.  Co rzuca się w oczy w kalendarzu imprez na bieżący sezon, poza wymienionymi punktami? Przede wszystkim brak zawodów w ulubionym miejscu Justyny, estońskim Oteppa oraz w dolnośląskiej Szklarskiej Porębie. Poza tym ważna kwestia to zawody przedolimpijskie w rosyjskim Soczi. Chyba nic bardziej nie działa na wyobraźnie Justyny, niż pierwsza konkurencja Igrzysk w 2014 roku – 10 km klasykiem. Ciekawostką jest też fakt grudniowego wyjazdu do Kanady.

Ostatni start Justyny, to finałowe zawody PŚ w szwedzkim Falun – 18.03.2012. Od tego czasu (ponad 8 miesięcy!) zawodniczka przeszła zabieg artroskopii kolana. Później tradycyjnie, ciężkie zgrupowania i obozy. Lodowiec Dachstein, Nowa Zelandia, Zakopane i Podtatrze. Zawody w Gallivare oraz norweskim Beitostolen, na przemian od kilkunastu lat otwierają sezon PŚ w biegach narciarskich. Justyna zazwyczaj plasowała się pod koniec pierwszej dziesiątki, ewentualnie na początku drugiej (najlepsze miejsce na inaugurację, to 6 lokata w sprincie w Nowym Mescie – 30.12.2005, w spóźnionej premierze sezonu 2005/06). Forma byłej zawodniczki Maratonu Mszana Dolna na starcie sezonu, nakazuje patrzeć na jej występy z  ostrożnym optymizmem. Miejsce 5, 6 w pierwszym występie (10 km stylem dowolnym), z całą pewnością zadowoli zawodniczkę i trenera Wierietielnego.     

Kalendarz Pucharu Świata w biegach narciarskich 2012/13

24-25 listopada – Gaellivare (Szwecja)
30 listopada – 2 grudnia – Kuusamo (Finlandia)
7-8 grudnia – Quebec (Kanada)
13-16 grudnia – Canmore (Kanada)
29-30 grudnia – Oberhof (Niemcy, początek Tour de Ski)
1 stycznia – Muenstertal (Szwajcaria)
3-4 stycznia – Toblach (Włochy)
5-6 stycznia – Val di Fiemme (Włochy, zakończenie Tour de Ski)
12-13 stycznia – Liberec (Czechy)
19-20 stycznia – La Clusaz (Francja)
1-3 lutego – Soczi (Rosja)
16-17 lutego – Davos (Szwajcaria)
9-10 marca – Lahti (Finlandia)
13 marca – Drammen (Norwegia)
16-17 marca – Oslo
20 marca – Sztokholm
22-24 marca – Falun (Szwecja)

Tekst: Rafał Kubowicz/GK

Zobacz również