Jubileusz Canticum Iubilaeum pod patronatem TV28

Jubileusz Canticum Iubilaeum pod patronatem TV28

Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM obchodzi 15 lat swojej działalności. 12 stycznia 2013 roku o godzinie 17: 00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, rozpocznie się uroczysty, jubileuszowy koncert. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM, Orkiestra Symfoniczna „Krakowska Młoda Filharmonia” oraz soliści pod dyrekcją Marka Michalika i Tomasza Chmiela, wykonają ciekawe aranżacje kolęd.

Chór Mieszany Canticum Iubilaeum powstał w styczniu 1998 roku. Pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem chóru jest organista pracujący w limanowskiej bazylice, Marek Michalik, absolwent Sekcji Muzyki Liturgicznej przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu chórmistrzostwa, prowadzonych przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

 Początkowo chór liczył około dwudziestu członków. Do dnia dzisiejszego jego skład powiększył się ponad dwukrotnie. W zespole śpiewają uczniowie gimnazjów, szkół średnich, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. Są to przede wszystkim mieszkańcy Limanowej, ale także okolicznych miejscowości takich jak: Mordarka, Siekierczyna, Walowa Góra, Tymbark, Stara Wieś.

Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to utwory religijne i świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach.

W Roku Jubileuszowym 2000, zespół przyjął nazwę „Canticum Iubilaeum”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Radość Śpiewania”.

Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii mszy świętej. Poza tą działalnością zespół bierze udział w licznych występach i koncertach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu miejscach w Polsce np. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Rzeszowie, Łodzi, Żorach, Sandomierzu, Toruniu, Łańcucie, Nowym Sączu, Bochni, Kazimierzu Dolnym, Wadowicach, Chełmnie i innych. Chór współpracował ze znakomitymi orkiestrami takimi jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna L’Estate Armonico, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Krakowska Młoda Filharmonia, Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta, Orkiestra Górnicza Kopalni Soli w Bochni. Prowadził śpiew podczas mszy świętych transmitowanych przez radio (PR 1 Polskiego Radia, RDN Małopolska) i telewizję (TVP 1, TV Kraków). Chór miał także zaszczyt śpiewać dla papieża Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

Za swój cel zespół stawia sobie także reprezentowanie rodzimej parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz Miasta Limanowa poza ich granicami. Od kilku lat podejmuje współpracę z miastami partnerskimi (Dolny Kubin – Słowacja, Wathlingen – Niemcy). Jest to okazja do zapoznania się z inną kulturą, obyczajami oraz do nawiązania wspaniałych znajomości, które niejednokrotnie owocują długotrwałą  przyjaźnią.  Osoby, które szczególnie wpisały się w serca chórzystów, otrzymały zaszczytny tytuł Honorowego Członka Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM. Są to: Państwo Maria i Marian Machurowie (muzycy, wykładowcy PAT i AM  w Krakowie), ks. Prałat Józef Poręba (były wieloletni proboszcz i kustosz parafii MBB w Limanowej), Pan Wolfgang Grube (burmistrz zbiorczej gminy Wathlingen – miasta partnerskiego Limanowej). Innym wyróżnieniem dla osób bliskich chórowi jest tytuł Przyjaciel Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM – nadany Pani Stefanii Kozik (zbiorcza gmina Wathlingen).

Chórzyści doskonalą  ciągle swój warsztat wokalny. Aby „utrzymywać formę”,  biorą udział w konkursach i festiwalach, gdzie niejednokrotnie są nagradzani.  

Osiągnięcia chóru:

 

 • Wyróżnienie IX Małopolskim Festiwalu Kolęd Pastorałek – Myślenice 2000 r
 •  

  Wyróżnienie na III Gorczańskim Spotkaniu Chórów – Kamienica 2000 r.

 • ,,Srebrny Pas’’ na II Małopolskim Konkursie Chórów – Kraków 2000 r.
 • Wyróżnienie na Diecezjalnym Festiwalu Chórów Mieszanych – Tarnów 2000 r.
 • III miejsce na XI  Małopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2002 r.
 • ,,Srebrny Pas’’ na IV Małopolskim Konkursie Chórów – Niepołomice 2002 r.
 • I miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Będzin 2003 r.
 • ,,Srebrny Pas’’ na V Małopolskim Konkursie Chórów – Niepołomice 2003 r.
 • III miejsce na XIII Małopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2004 r.
 • I wyróżnienie I Między Diecezjalnym Przeglądzie Chórów Kościelnych . . Jerzego Popiełuszki w Ząbkach k/Warszawy 2004 r.
 • II miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych „Ceacilianum” Warszawa 2004 r.
 • III miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Będzin 2005 r.
 • II miejsce na Międzynarodowym  Festiwalu „Cantate Domino” –  Akademia Muzyczna – Kraków 2006 r.
 • III miejsce na II Festiwalu Chórów Diecezji Tarnowskiej – Tarnów 2006 r.
 • GRAND PRIX IV Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Metropolii GórnośląskiejŻory 2007 r.
 • III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Chórów „Sacra Ecclesiae Cantio” – Tarnów 2008 r.
 • „Srebrne pasmo” na V Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek – Chełmno   2010 r.
 • I miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”  – Tarnów 2010 r.
 • III miejsce na XX Myślenickim Konkursie Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2011 r.
 • III miejsce na XIV Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS – Łódź 2011 r.
 • Srebrna Struna na XVI Małopolskim Konkursie Chórów – Niepołomice 2012 r.
 • III miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” Rzeszów 2012 r. 

Chór na swoim koncie ma również dwie płyty CD:

 • „Adoremus Domine” – nagranej z okazji 5-lecia działalności
 • „Pokłon Jezuskowi” – nagranej z okazji 10-lecia działalności

Śpiew i przynależność do chóru to nie tylko próby i ciężka praca, ale także wspólnie spędzony czas, piękne przeżycia artystyczne i estetyczne, przyjaźnie i więzy międzyludzkie które, mimo iż nie są więzami krwi, są niemal rodzinne. Momentami odpoczynku i umacniania wzajemnych relacji są wyjazdy zagraniczne. Do tej pory chór odwiedził: Włochy, San Marino, Watykan, Słowację, Niemcy, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację za każdym razem ubogacając się pięknem przyrody, sztuki i napotkanych ludzi.

Zobacz również