Gaude Amus…czyli jak zostać studentem Limanowskiego Uniwersytetu III Wieku

Gaude Amus…czyli jak zostać studentem Limanowskiego Uniwersytetu III Wieku

Tych studentów nie trzeba specjalnie zachęcać do uczestnictwa w zajęciach. Mimo, że zawodowe życie maja za sobą, to nie wyobrażają siebie w kapciach oglądających telewizor. Dlatego zachęcają swoich rówieśników do aktywnego spędzenia "jesieni swojego życia" na Limanowskim Uniwersytecie III Wieku.

Limanowski UTW istnieje od dwóch lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Limanowej i okolicy. Obecnie liczy ok. 100 słuchaczy. Przyczyną popularności Stowarzyszenia jest to, że  oferuje różnorodne i ciekawe formy zajęć. Szczególnie liczne audytorium gromadzą wykłady prowadzone przez znanych specjalistów,  wykładowców Akademii Górniczo – Hutniczej, lekarzy, rehabilitantów, podróżników. Sala konferencyjna w limanowskim starostwie jest zawsze wypełnione po brzegi.

Tematyka spotkań obejmuje zagadnienia z profilaktyki zdrowia, prawa, kultury, sportu i turystyki. Wykłady mają charakter popularno – naukowy, prowadzone są w sposób zrozumiały i przydatny. Coraz częściej połączone są z prezentacją multimedialną. Uczestnicy nie tylko słuchają, ale również zadają wykładowcom pytania, dyskutują i co najważniejsze otrzymują wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich problemy.              

Trzeci Wiek wymaga troski o kondycję fizyczną i zdrowotną, dlatego organizatorzy UTW zadbali o różnorodne formy rekreacji. Warto wymienić takie zajęcia, jak pływanie, gimnastyka czy nordic walking, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów.              

Dużym zainteresowaniem cieszyły się, szczególnie wśród pań, warsztaty kosmetyczne. Zorganizowano też kurs informatyczny, fotograficzny i zajęcia z psychologii. Miłośnicy języków mogą uczyć się angielskiego, w grupie początkujących oraz zaawansowanych.              

Niezwykle atrakcyjną i ciekawą formą spędzania wolnego czasu są wycieczki. Uczestnicy poznali miejsca unikalne i nieznane jak np. najgłębiej położoną trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego w Europie – zabytkową kopalnię „GUIDO” w Zabrzu czy sztolnię „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach. Ponadto zorganizowano wyjazdy edukacyjne do kopalni soli w Bochni, na zamek w Nowym Wiśniczu, do ogrodu botanicznego w Krakowie i na spektakl „Okno na parlament”  w Teatrze Bagatela. W ramach integracji członków odbyło się spotkanie przy ognisku połączone ze śpiewami, tańcem oraz wykładem.             

A zatem, jakie są zalety naszego Uniwersytetu?

Jest ich bardzo wiele. Udział w zajęciach pozwala, w sposób aktywny i satysfakcjonujący, wypełnić wolny czas, daje znakomite rezultaty fizyczne i psychiczne. Wspólne wycieczki, wykłady, zajęcia warsztatowe rozwijają zainteresowania, utrwalają przyjaźnie, pozwalają na spełnienie marzeń z młodości. UTW – to miejsce przyjazne, w którym jesień życia może być pogodna.          

Od października 2012 do czerwca 2013  roku Stowarzyszenie realizują program „Aktywni całe życie” współfinansowany ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych . W ramach tego projektów organizowane  są następujące zajęcia:

– gimnastyka na sali oraz aqua fitness,

– wykłady audytoryjne oraz w ramach sekcji o różnorodnej tematyce,

– warsztaty gier logicznych (scrable, szachy, brydż),

– dwa wyjazdy edukacyjne do Miasteczka Galicyjskiego oraz Tarnowskich Gór,

– ognisko integracyjne pod Mogielicą połączone z wykładem,

– wykład promocyjny połączony z wystawą zdjęć oraz projekcją filmu o działalności UTW.

We współpracy z Sądeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku organizujemy także warsztaty kosmetyczne, fotograficzne oraz psychologiczne.

Zachęcamy do zapisywania się i uczestnictwa w naszych zajęciach osoby w wieku 50+

Szczegółowe informacje o naszej działalności można znaleźć na naszej stronie internetowej: WWW.utw.limanowa.edu.pl oraz w biurze.

Zobacz również